Zarząd Zieleni Miejskiej stara się informować o podejmowanych działaniach i zmianach nie tylko w przestrzeni wirtualnej, ale również w terenie. Dlatego m.in. w parkach można spotkać tabliczki dotyczące koszenia, czy pozostawiania martwych drzew, a na drzewach charakterystyczne taśmy. Sukcesywnie wyposażamy też nasze obiekty w większe tablice informacyjne, aby korzystający z nich mogli dowiedzieć się czegoś o przyrodzie czy historii.
Tutaj znajdziesz projekty graficzne tych materiałów, jak również inne, których powstanie zleciliśmy lub w których powstaniu uczestniczyliśmy. Mamy nadzieję, że znajdziesz coś ciekawego dla siebie.
Z materiałów można korzystać na własny użytek. Nie zezwalamy jednak na ich kopiowanie, umieszczanie na swoich stronach, czy wykorzystywanie w jakikolwiek inny sposób.
Tabliczki informacyjne
Tabliczka na trawniki
Tabliczka na trawniki
EKOszenie
Tabliczka – Tu nie grabimy!
Tabliczka – Dokarmianie ptaków
Tabliczka – Martwe drewno
Tabliczka – Kompostowniki
Tabliczka – Pochyłe drzewo
Tablice informacyjno-edukacyjne
Tablica – Park Brochowski
Tablice – Poznaj z bliska Park Południowy
Tablica – Parki Wrocławia
Tablica – Las Rędziński
Tablica – Ptaki – Kowale
Tablica – Drzewa – Kowale
Tablica – Nietoperze – Park Szczytnicki
Tablica – Owady – Park Szczytnicki
Tablica – Martwe drzewa i ich mieszkańcy – Park Szczytnicki
Tablica – mikrolesie przy Podwalu
Tablica – Polana Karłowicka
Tablica – Ptaki
Taśmy na drzewa
Młode drzewa we Wrocławiu wyróżniają kolorowe taśmy przymocowane do stabilizujących je palików. ZZM informuje w ten sposób, z jakiego projektu/programu te drzewa są posadzone, jakich gatunków, kto je posadził i w jakim terminie. W poszczególnych przypadkach umieszcza się też dodatkowe informacje. Wspólnym mianownikiem wszystkich taśm jest logo miasta Wrocław.
Taśma zielona standardowa
Taśmy dla nasadzeń realizowanych planowo przez ZZM dwa razy do roku (na wiosnę i jesień) przybierają barwę zieloną.
Taśma WROśnij
Taśmy dla nasadzeń realizowanych w ramach projektu WROśnij we WROcław są w kolorze jasno szarym z logo ZZM i od kilku edycji także Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Na tych taśmach widnieje też imię dziecka, dla którego posadzono dane drzewo.
Taśma WBO
Taśmy dla nasadzeń realizowanych w ramach projektów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego mają barwę ciemno niebieską i są zaopatrzone w logo WBO i ZZM oraz wpisany numer i rok projektu.
Taśma Zielony Mecenat
Taśmy dla nasadzeń realizowanych w ramach programu „Zielony Mecenat” są w kolorze turkusowym z logo ZZM oraz napisem Zielony Mecenat. Może być na nich umieszczona informacja o Darczyńcy.
Taśma dla inwestorów zewnętrznych
Taśmy dla nasadzeń realizowanych przez zewnętrznych inwestorów na terenach pod opieką ZZM są w kolorze ciemnej zieleni i nie posiadają logo ZZM.
Galeria
Inne materiały graficzne
Drzewo ulotka
Ulotka – sadzenie drzew
Kolorowanka
Regulaminy
Regulamin parków
Arbotagi
Arbotagi to tabliczki umieszczane na drzewach poprzez tagowanie (cechowanie drzew). Polega ono na odpowiednim oznakowaniu drzew i nadaniu im numeru. To proces, poprzez który następuje cyfryzacja opieki nad poszczególnymi drzewami. Dzięki przypisanym numerom będzie można dla jednego konkretnego drzewa odnotowywać zmiany w czasie. Pozwoli to uniknąć żmudnego analizowania obszernych inwentaryzacji, których dane mogą być niespójne. Dzięki arbotagom unikniemy pomylenia drzew w bardzo zagęszczonych zadrzewieniach, gdzie brak jest elementów odniesienia, drzewa są podobne, a urządzenia geodezyjne pod koronami tracą swoją dokładność.
Zarząd Zieleni Miejskiej jest pierwszą i jedyną instytucją we Wrocławiu, która stosuje znakowanie drzew w celach ewidencyjnych. Drzewa, którymi zarządzamy, na tabliczkach z numerami posiadają także skrót ZZM. Cechowanie drzew zaczęliśmy od miejskich parków, m.in. parku Kasprowicza i parku Południowego oraz Promenady Staromiejskiej, a w nich od egzemplarzy, które wymagają pielęgnacji. Miejscowo otagowane zostały drzewa na Karłowicach, Kowalach i na Krzykach, przy ul. Powstańców Śląskich i al. Hallera. Starsze drzewa tagowane są w ramach działań pielęgnacyjnych, z kolei młode drzewa otrzymują numery po posadzeniu. Znakowanie drzew starszych odbywa się poprzez przybicie do pnia tabliczki z numerem, w przypadku drzew młodszych poprzez jej zawieszenie |
na gałęzi przy pomocy opaski zaciskowej. Sposób znakowania drzewa jest zawsze dobierany indywidualnie tak, aby w żaden sposób nie wpłynąć na jego kondycję czy późniejszy wzrost.
Otagowane drzewo jest dodawane do bazy danych wraz z resztą informacji niezbędnych do identyfikacji. Dla uzyskania wysokich dokładności jego lokalizacja jest wyznaczana przy pomocy systemu nawigacyjnego GPS. Dzięki takim zabiegom łatwiej jest je odnaleźć w terenie Wykonawcom, którzy na nasze zlecenie zajmują się pielęgnacją drzew. Tagowanie eliminuje możliwość pomyłki, pomocne jest także nam jako Zarządcy w ocenie przeprowadzonych prac. Znakowanie drzew w mieście, mimo korzyści jakie niesie, wiąże się także z licznymi trudnościami. Numery często są zrywane w wyniku niewiedzy lub aktów wandalizmu, przez co proces znakowania musi zostać powtórzony. Sukcesywnie dążymy do tego, aby każde drzewo, które znajduje się na terenie pod naszą opieką, zostało w przyszłości otagowane. Informacje o drzewach są już dostępne na geoportalu, powstałym w ramach Systemu do zarządzania zielenią, z którego każdy może korzystać. |