„Standardy utrzymania terenów zieleni w miastach” są wynikiem wielomiesięcznej współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Fundacją Sendzimira.
To zbiór wytycznych, które nie tylko odwołują do przepisów prawa, ale także wskazują kto, jak i kiedy powinien prowadzić prace utrzymaniowe na terenach zieleni, na co należy zwracać szczególną uwagę, czego nie robić, w jakich przypadkach skorzystać z pomocy specjalisty i wiele innych.
W projekcie brali udział również przedstawiciele instytucji i firm wykonawczych specjalizujących się w utrzymaniu terenów zieleni oraz szerokie grono ekspertów. Zaangażowanie tak wielu partnerów pozwoliło nadać publikacji
uniwersalny charakter i możliwość wykorzystania przez różnych zarządców: spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot czy prywatnych właścicieli.
Głęboko wierzymy, że zastosowanie standardów w praktyce będzie elementem skutecznego przeciwstawiania się zmianom klimatycznym, zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców oraz ochrony bioróżnorodności i usług ekosystemów.
Pliki do pobrania:
Standardy utrzymania terenów zieleni w miastach
Jak utrzymujemy miejską zieleń? (pdf 2MB)
„Jak utrzymujemy miejską zieleń?” to skrócona wersja publikacji „Standardy utrzymania terenów zieleni w miastach”. Książeczka zawiera streszczenie każdego standardu wraz z przypisaną do niego tematyczną, kolorową grafiką. Wersja uproszczona kierowana jest dla wszystkich, ale przede wszystkim dla mieszkańców i odbiorców nieprofesjonalnych.
Deklaracja przystąpienia
Przyjęcie podobnych standardów w wielu polskich miastach będzie jasnym sygnałem dla firm oferujących usługi pielęgnacji i utrzymania terenów zieleni do wprowadzania systemowych zmian technologicznych oraz podnoszenia kwalifikacji pracowników. Działanie to może przełożyć się na wzrost jakości świadczonych usług i jednocześnie stanowić zabezpieczenie przed odpływem podwykonawców do miast, gdzie nie obowiązują żadne wytyczne.
Zachęcamy więc przedstawicieli miast do składania deklaracji przystąpienia do korzystania ze standardów i wdrażania ich na podległych im terenach zieleni. Ich upowszechnienie to jasny krok w kierunku ujednolicenia i centralizacji zasad w tym zakresie.
Przyjmować można całość publikacji (części I-VI) lub jej integralne części. Z racji faktu, że część I zawiera treści wprowadzające do pozostałych Standardów musi ona zostać przyjęta obligatoryjnie. Deklaracja powinna być równoważna z wdrożeniem Standardów w danej jednostce, zgodnie z przyjętymi zasadami np.: Zarządzeniem Dyrektora, Zarządzeniem Prezydenta, Uchwałą Rady Miasta, Gminy itd.
Deklaracja powinna zostać złożona przez osobę uprawnioną do reprezentowania Państwa instytucji poprzez dołączenie do deklaracji dokumentu potwierdzającego to uprawnienie (wyciąg z KRS, pełnomocnictwo itp.)
Aktualizacja standardów
Istotnym elementem funkcjonowania standardów będzie również ich aktualizacja oraz udoskonalanie standardów o wiedzę, informacje i rozwiązania, których pojawienie wiąże się z ich stałym wykorzystaniem i dostosowywaniem do dynamicznie zmieniających się warunków i czynników mających wpływ na charakter i sposób pielęgnowania i utrzymywania terenów zieleni.
Aktualizacja opracowania będzie miała charakter cykliczny i prowadzona będzie raz na kilka lat, w zależności od zebranej liczby uwag i zaistniałych potrzeb. Podstawą propozycji zmian w treści mogą zostać wyłącznie zweryfikowane merytorycznie informacje, które poparte zostaną wynikami badań naukowych, orzeczeniami itd. w dyscyplinie pokrewnej z tematyką Standardów.
- Formularze gromadzą dane osobowe zgodnie z obowiązkiem informacyjnym [pdf 26KB].
- Formularze znajdują się na stronie internetowej www.zzm.krakow.pl