Na skwerze Ireny Sendlerowej na Placu Grunwaldzkim powstał integracyjny i ogólnodostępny plac zabaw, miejsce przyjazne dla dzieci
z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.
W październiku 2024 roku Zarząd Zieleni Miejskiej zakończył inwestycję pn.: „Skwer Ireny Sendlerowej we Wrocławiu – integracyjny i ogólnodostępny plac zabaw, miejsce przyjazne dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów”. W ramach inwestycji wyremontowano istniejący placu zabaw na Skwerze Ireny Sendlerowej, w celu stworzenia ogólnodostępnej przestrzeni integracyjnej.
Przed modernizacją na terenie skweru znajdował się plac zabaw z urządzeniami drewnianymi, który powstał w 1998 roku. W 2005 roku został doposażony w kolejne urządzenia zabawowe. Od 2023 roku wymagał odnowienia i unowocześnienia. Ponadto nigdy nie był przystosowany do użytkowania przez osoby ze specjalnymi potrzebami.
Ze środków Gminy Wrocław i ze środków pozyskanych od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna” na podstawie Umowy o dofinansowanie pomiędzy Gminą Wrocław – Zarządem Zieleni Miejskiej we Wrocławiu a Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, udało się stworzyć nowoczesną przestrzeń wyposażoną, m.in. w urządzenia zabawowe uwzględniające potrzeby dzieci ze specjalnymi potrzebami.
Zamontowano:
- karuzelę integracyjną – dostępną dla osób na wózkach, dzięki podłodze zrównanej z nawierzchnią;
- trampolinę dostosowaną do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich;
- huśtawkę „bocianie gniazdo” oraz huśtawkę z siedziskiem z grubej liny, na których mogą siedzieć i leżeć dzieci. Huśtawki mają uniwersalne zastosowanie, dedykowane są dzieciom z dysfunkcjami ruchowymi
- zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią i ażurowymi ściankami chroniącymi przed upadkiem z wysokości – ważne w przypadku osób niewidomych i niedowidzących;
- piaskownicę integracyjną w kształcie elipsy z niską palisadą, stanowiącą informację dla osób niewidomych i niedowidzących o wejściu na piasek,
- integracyjny stolik na nóżkach (mała piaskownica bez konieczności wejścia do piaskownicy) – przewidziana dla osób z dysfunkcjami ruchowymi, dzieci głuchoniemych i niewidomych jako element sensoryczny;
- huśtawkę wagową i bujak z oparciem – z których mogą korzystać osoby o ograniczonej sprawności kończyn górnych, dolnych,
- panele interakcyjne z kołami optycznymi – dostępne m.in. dla dzieci z wadami słuchu, mowy;
- ksylofon dla dzieci – atrakcja dla wszystkich dzieci i dorosłych w tym z wadami wzroku,
- urządzenie głuchy telefon – uniwersalne urządzenie, do którego może podjechać dziecko na wózku inwalidzkim,
- tablicę z planem rozmieszczenia urządzeń zabawowych z dołączonym opisem, zapisanym także alfabetem Braille’a,
- zadaszenie piaskownicy – ochroni dzieci przed negatywnym działaniem promieni słonecznych w upalne dni, a także umożliwi zabawę podczas niewielkiego deszczu.
oraz
inne urządzenia zabawowe, z których prawdopodobnie będą częściej korzystać dzieci zdrowe:
– urządzenie kręcące się z misą do siedzenia,
– karuzelę drążkową – urządzenie kręcące się, z zakrzywionym słupem i platformą trójkątną,
– zestaw w kształcie piramidy z połączonych kul,
– koparkę do przesypywania piasku w piaskownicy.
Oprócz atrakcji dla dzieci, zmodernizowany plac oferuje również urządzenie do trenowania np. kalisteniki, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Wrocławia. Plac zabaw wyposażono w elementy małej architektury, takie jak: ławki z oparciem i podłokietnikami, kosze na śmieci, tablice regulaminowe i informacyjne.
Na Skwerze Ireny Sendlerowej zamontowano dwa elektroniczne znaczniki geolokalizacyjne – TOTUPOINT.
Ponadto w obszarze placu posadzono pnącza w celu uaktywnienia doznań sensorycznych dzieci np. poprzez poznanie faktury liścia i zapachu winorośli pachnącej.
W ramach realizacji inwestycji pn.: „Skwer Ireny Sendlerowej we Wrocławiu – integracyjny i ogólnodostępny plac zabaw, miejsce przyjazne dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów” zrealizowano roboty budowlane polegające na demontażu zużytych urządzeń z starego placu zabaw, wykonaniu nowego ogrodzenia placu zabaw oraz wykonaniu nawierzchni, takich jak:
– nawierzchnia elastyczna EPDM wraz z obrzeżami, która amortyzuje upadki,
– nawierzchnia z kostki betonowej wraz z obrzeżami,
– nawierzchnia ze żwiru luźnego wraz z obrzeżami.
Nawierzchnię bezpieczną EPDM wykonano w kontrastowych kolorach, w celu wyeksponowania strefy urządzenia zabawowego, np. szybkiego ruchu karuzeli oraz uwydatnieniu przeszkody dla osób niedowidzących.
W ramach projektu wykonano remont istniejących schodów terenowych, co wpłynęło na poprawę komunikacji pieszej w otoczeniu skweru. Schody zostały skorygowane zarówno pod względem funkcjonalnym (zamontowano poręcza), jak i estetycznym.
Projekt dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu ”Dostępna przestrzeń publiczna”.
Beneficjent projektu: Gmina Wrocław
Realizator projektu: Zarząd Zieleni Miejskiej
Projektant: Tetiana Nowosad „Zielony Ogród”
Wykonawca robót budowlanych: ATTIS Tomasz Obrzut
Całkowita wartość projektu: 1 269 464,17 zł
Kwota dofinansowania z PFRON: 549 657,60 zł
Wkład własny: 719 806,57 zł
Umowa nr PPC/000005/01/D
zawarta z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Warszawie, al. Jana Pawła II nr 13 w ramach Programu Dostępna przestrzeń publiczna.
Moduł Programu:
C: utworzenie dostępnych lub poprawa dostępności placów zabaw przez jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne, kościoły lub inne związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne, organizacje pozarządowe.
Termin realizacji projektu: od 02.10.2023 r. do 30.10.2024 r.
Zakres dostosowań oraz dostępności usług uruchomionych na skutek otrzymania dofinansowania:
Modernizacja istniejącego placu zabaw, zlokalizowanego na Skwerze Ireny Sendlerowej we Wrocławiu w celu stworzenia atrakcyjnej ogólnodostępnej przestrzeni integracyjnej, łączącej różne funkcje, zapewniającej możliwość tworzenia rozmaitych scenariuszy gier i zabaw, dostępnej dla dzieci ze specjalnymi potrzebami i dzieci zdrowych oraz ich opiekunów.