Wyspa Bielarska

Nazwa niemiecka:

Hinterbleiche

Czas powstania:

XIXw. (ogrody użytkowe)

1835-1837 (kąpielisko rzeczne)

po 1945 r.

Atrakcje charakterystyczne dla obiektu:

zagospodarowanie w tematyce marynistycznej (wodnej i żeglarskiej)

place zabaw z urządzeniami w stylistyce wodnej i żeglarskiej

rzeźba Szachiści

rzeźba Sokrates

siłownia

polana

pomost

ścieżka zdrowia

Mała architektura:

rzeźba Szachiści

rzeźba Sokrates

Obiekt znajduje się w kategoriach:


Wizytówka

Wyspa Bielarska to jedno z najlepszych miejsc rodzinnej rekreacji w centrum Wrocławia. Ideą było stworzenie kompleksu placów zabaw dla dzieci i młodzieży. Założenie otrzymało nazwę „Wyspy Skarbów”, a ze względu na lokalizację, zagospodarowanie podporządkowano tematyce wodnej i żeglarskiej. Place zabaw dla młodszych i starszych dzieci wyposażone w liczne statki, łodzie oraz instalacje linowe. Amatorów ćwiczeń ucieszy siłownia zewnętrzna. Wyspa leży na turystycznej trasie spacerowej z rynku Starego Miasta, przez wyspy odrzańskie, w kierunku Ostrowa Tumskiego. Starsze osoby odpoczną na ławkach usytuowanych zarówno przy nabrzeżu, na słonecznych polanach w centrum, jak i w okolicy placów rekreacyjnych. Dla zainteresowanych historią gratką będą ceglane obrysy murów nieistniejącego młyna św. Klary, który funkcjonował na rzece do II wojny światowej. Miłośnicy sztuki z pewnością zwrócą uwagę na rzeźby Szachistów i Sokratesa wkomponowane w przestrzeń. Ciekawostką jest łagodne zejście do Odry przy jednym z zachodnich brzegów, gdzie rodziny z dziećmi często dokarmiają łabędzie i kaczki. Dla bezpieczeństwa ptactwa i wygody karmiących stanął w tym miejscu "kaczkomat”.



Twórca:

Friedrich Wilhelm Gustav Kallenbach (1809-1877)

ZZM Wrocław / A. Jarczewski, M. Jarczewska, A. Zamorska, F. Kubica, M. Lipska

Joanna Styrylska


Osoby związane z parkiem:

Friedrich Wilhelm Gustav Kallenbach (1809-1877)

Czas przekształceń:

1945

1998

2015

Ochrona konserwatorska:

"nr rej.: 678/213 z 12.05.1967 (Zespół urbanistyczny Ostrowa Tumskiego
 i wysp: Piaskowej, Bielarskiej, Słodowej i Tamki)"

nr rej.: A/6123/102 z 15.02.1962 (Relikty podziemnych budynków młynów św. Klary)

Pomnik historii „Wrocław – zespół historycznego centrum” (Zarządzenie Prezydenta RP z dnia 08.09.1994 roku)

Park Kulturowy „Stare Miasto” we Wrocławiu (Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia Nr XXXII/686/16 z dnia 24.11.2016)

Strefa ochrony konserwatorskiej w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego

"Dawne mury obronne miasta - fortyfikacje bastionowe pruskie"

Elementy wodne:

Odra (rzeka) - Oder

kładka Żabia

Most św. Klary - Klarenwerder Brücke




Galeria


Historia

Wyspa  Bielarska (niem. Hinterbleiche) początkowo była słabo zabudowana. Porastała ją dzika, naturalna roślinność w części północnej i zachodniej. Służyła jako miejsce lokalizacji młynów mieszczańskich, kościelnych, państwowych oraz łaźni prywatnych i miejskich. Istotną rolę odgrywał młyn wodny św. Klary zlokalizowany pomiędzy Wyspą Bielarską, a Słodową (pierwsze wzmianki datowane w 1262 i 1288 roku). Obecnym śladem po nim jest most św. Klary i fragmenty ceglanych przyczółków. Nazwa wyspy jest pamiątką po bielonym tutaj w średniowieczu płótnie dla klasztoru klarysek. Wówczas Wyspa Słodowa nazywała się Vorderbleiche (Bielarska Przednia), a Wyspa Bielarska - Hinterbleiche (Bielarska Tylna). Obie wyspy przez wieki należały do zakonu klarysek. Było to zarazem jedno z miejsc, w których rodził się wrocławski przemysł. W tym rejonie widoczna była obecność cechu bielarzy i działających od XV wieku słodowni (od nich późniejsza nazwa sąsiedniej Wyspy Słodowej). Od XVIII wieku na wyspie zaczęła pojawiać się również gęsta i okazała zabudowa mieszkalna, służąca głównie pracownikom młynów i firm handlujących drewnem. Na parcelach zakładano najczęściej ogrody użytkowe (warzywno-owocowe), rzadziej ozdobne. Na początku XIX wieku, po likwidacji fortyfikacji miejskich, zabudowa pojawiła się wzdłuż jedynej ulicy Hinterbleiche (obecnie nie istniejącej). Wcześniej umocnienia znajdowały się na północnym nabrzeżu i w zachodniej części Wyspy Słodowej. Po ich likwidacji utrwalił się układ przestrzenny z ulicą Hinterbleiche, wzdłuż Wyspy Bielarskiej. Zabudowa ulegała stopniowemu, szczelnemu zagęszczeniu, ale użytkowy charakter towarzyszących jej ogrodów nie uległ zmianie. W tym okresie wyspa miała charakter przede wszystkim rzemieślniczo-przemysłowy. Jedynym obiektem, przy którym mógł istnieć ogród ozdobny o funkcjach wypoczynkowych, było kąpielisko rzeczne Friedricha Wilhelma Gustava Kallenbacha (d. Hinterbleiche 30) przeznaczone dla mężczyzn. Można przypuszczać, że oprócz pomostów zanurzonych w Odrze, także część parceli służyła użytkownikom kąpieliska jako plaża, miejsce wypoczynku, zabaw i spotkań towarzyskich.
Zabudowa Wyspy Bielarskiej została zniszczona w trakcie oblężenia Wrocławia w 1945 roku. Po wojnie pozostałości zabudowań rozebrano w celu stworzenia terenów spacerowych i wypoczynkowych, wzbogaconych o rzeźby plenerowe. W latach 70. XX wieku pozostałości młynów św. Klary wpisano do rejestru zabytków, jednak w niedalekim czasie podjęto decyzję o ich wyburzeniu (1975). Po wojnie obie wyspy stały się terenami spacerowymi. Przez wiele lat ważniejsza była Wyspa Bielarska, lepiej zagospodarowana, wyposażona w urządzenia dla dzieci. Duże znaczenie miała dostępność komunikacyjna do wyspy poprzez Żabią Kładkę wybudowaną w latach 70. Konstrukcja zapewniła połączenie na trakcie biegnącym ze Śródmieścia w stronę Wyspy Piasek, Ostrowa Tumskiego i Starego Miasta. Wyspa Bielarska była wówczas popularnym miejscem spacerów, często odwiedzanym, zwłaszcza przez rodzin z dziećmi.
W 1998 roku w Urzędzie Miejskim Wrocławia zrodziła się inicjatywa stworzenia ogólnomiejskiego zespołu placów zabaw, powszechnie dostępnego i zlokalizowanego w centrum miasta. Do lokalizacji wytypowano teren Wyspy Bielarskiej. Zadanie zrealizowano w ramach „Programu zagospodarowania wnętrz międzyblokowych”.

Funkcje historyczne

funkcje sakralne

funkcje rzemieślnicze

funkcje przemysłowe

kąpielisko rzeczne

Funkcje obecne

funkcje edukacyjne

funkcje estetyczne

funkcje historyczne

funkcje komunikacyjne

funkcje przyrodnicze

funkcje reprezentacyjne

funkcje rozrywkowe

funkcje sportowe

funkcje turystyczne


Kompozycja

Teren Wyspy Bielarskiej znajduje się w centrum Wrocławia i wchodzi w skład archipelagu wysp odrzańskich, będącego najstarszym zespołem osadniczym Wrocławia. Wyspa Bielarska i sąsiadująca z nią Wyspa Słodowa przeznaczone zostały na tereny rekreacyjne i zieleń parkową. Ze względu na lokalizację wyspy oraz jej ogólnomiejski charakter, projektanci zaproponowali stworzenie zespołu placów zabaw związanego z tematyką wodną i żeglarską. Wyspa otrzymała nazwę Wyspy Skarbów i miała stanowić teren zabaw dla dzieci i młodzieży, a dogodne położenie miało pozwolić na jego zamykanie po zmroku oraz ochronę wyposażenia. Na wyspę prowadzą dwa wejścia: z Wyspy Słodowej przez most św. Klary oraz z Bulwaru Drobnera (od strony osiedla Nadodrze) przez wiszącą Kładkę Bielarską (Żabią Kładkę). Przyjęto założenia, że projektowany plac zabaw będzie przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych (0-14 lat), tak aby umożliwić jednoczesną zabawę rodzeństwu. Z uwagi na ograniczenia powierzchni wyspy zrezygnowano z zabaw ruchowych tj. boiska, trasy rowerowe i rolkowe. W celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieci przewidziano ogrodzenia, zarówno placu zabaw dla najmłodszych, jak i całej wyspy. Układ przestrzenny placów zabaw nawiązuje do nabrzeża portowego z pomostami, plażami, przylądkami oraz wysepkami. Wybrano urządzenia które kojarzą się z tematyką marynistyczną (statki, liny, motywy zwierząt morskich).
Teren zespołu został podzielony na sześć stref funkcjonalnych. Strefa wejściowa obejmowała teren po dawnym młynie św. Klary i plac brukowany we wschodniej części wyspy. Śladem nieistniejącego młyna są obecnie obrysy ceglanych murów przy moście św. Klary. Strefa zabaw dzieci młodszych, znajduje się przy głównym ciągu spacerowym w północno-wschodniej części wyspy. W tym miejscu zrealizowano ogrodzony plac zabaw dla najmłodszych z piaskownicami, huśtawkami i  zestawami w kształcie statków. Strefa zabaw dla dzieci starszych znajduje się w południowej części wyspy. Zamontowano tutaj urządzenia sprawnościowe: ścianki wspinaczkowe i zestawy linowe, w tym żaglowiec wojenny. Strefa zabaw wspólnych znajduje się w północno-zachodniej części wyspy w pobliżu zachodniego placu wejściowego oraz istniejącego w tym miejscu punktu widokowego. Wzgórze pełni rolę sceny dla przedstawień plenerowych i festynów, a zlokalizowana po sąsiedzku łąka może być miejscem niewielkich gier zespołowych i zarazem widownią. Strefa wypoczynku dorosłych została zlokalizowana w południowej części wyspy w pobliżu placu wejściowego oraz istniejącego w tym miejscu tarasu widokowego. Strefa dzika została wyznaczona w zachodniej części wyspy i ze względu na łagodne zejście do wody pozostawiona jako niewielka plaża dla ptactwa wodnego. Komunikację poprowadzono promenadą obwodową, po zewnętrznej stronie placów rekreacyjnych, wzdłuż nabrzeży. W 2015 roku w zachodniej części wyspy zrealizowano siłownię terenową w formie owalnego, ogólnodostępnego placu z urządzeniami do ćwiczeń.


Przyroda

Współczesna zieleń Wyspy Bielarskiej posiada wyraźną strukturę przestrzenną. Elementem dominującym jest rozległa centralna polana zabaw dla dzieci otoczona pierścieniem drzew, skupionych głównie na brzegach. W drzewostanie występują gatunki: topola czarna, topola biała, dąb szypułkowy, klon pospolity, klon jawor, wierzba biała, wierzba krucha, jesion wyniosły, kasztanowiec pospolity, wiśnia, bożodrzew gruczołkowaty, robinia akacjowa, jarząb pospolity. Warstwę krzewów tworzą przede wszystkim nasadzenia ozdobne: tamaryszki, jałowce, tawuły, śnieguliczka, głogi, forsycje, lilaki, derenie, jaśminowce, żylistki. Wyspa pełni bardzo istotną rolę w ciągu korytarza ekologicznego rzeki Odry i w systemie przyrodniczym miasta.


Inwestycje

Projekt placów zabaw dla dzieci na Wyspie Bielarskiej powstał w latach 1997-1998. Autorem był  zespół w składzie: ARCH-LOOK A. Jarczewski, M. Jarczewska, A. Zamorska, F. Kubica, M. Lipska. W 1998 roku Wydział Ochrony i Kształtowania Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia (poprzednik Zarządu Zieleni Miejskiej, lata 90. XX wieku) zrealizował zadanie pn. „Zagospodarowanie terenu Wyspy Bielarskiej we Wrocławiu na zespół placów zabaw dla dzieci”. Ideą było stworzenie ogólnomiejskiego zespołu placów zabaw dla dzieci w różnym wieku. Wyspa otrzymała nazwę „Wyspy Skarbów, a ze względu na lokalizację zagospodarowanie związano z tematyką wodną i żeglarską. W 2013 roku zrealizowano monitoring wizyjny Wyspy Słodowej i Bielarskiej. W 2015 roku w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2014 w zachodniej części Wyspy, przy placu zabaw dla najmłodszych, zrealizowano siłownię terenową (projekt pn. „Wyspa niezależnej kultury i sportu. Budowa siłowni na wolnym powietrzu na Wyspie Bielarskiej”). Siłownię wyposażono w osiem podwójnych urządzeń do ćwiczeń, zamontowanych na żwirowym podłożu. Projektant: ISBA Grupa projektowa, arch. J. Styrylska. Koszt realizacji: ok. 100 tys. zł. Wszystkie place rekreacyjne są na bieżąco modernizowane oraz doposażone w nowe urządzenia zabawowe. Rzeźby poddawane są remontom i konserwacji (tj. Sokrates, Szachiści, w 2014 roku naprawa postumentu i elementów rzeźb).


Architektura

Na terenie wyspy znajdują się dwie charakterystyczne rzeźby. Usytuowana na trawniku w pobliżu mostu św. Klary rzeźba Sokrates jest dziełem estońskiego rzeźbiarza Stanisława Netswoldowa z 1993 roku. Wykonana z betonu, pierwotnie pokrytego cienką blachą miedzianą, ukazuje filozofa w sposób karykaturalny. Ustawiona na niskim cokole, przed którym umieszczono prostokątny blok z piaskowca z inskrypcją o przekazaniu rzeźby przez artystę w darze dla Wrocławia z napisem „Sokrates 469 399”. W 2014 roku rzeźba została poddana naprawie przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Uzupełniono wówczas brakujący kciuk i uszkodzenia głowy pomnika. Druga z rzeźb Szachiści usytuowana w pobliżu kładki Bielarskiej jest pracą wystawienniczą Łucji Skomorowskiej z 1964 roku. Reprezentuje konstruktywizm. W oryginale wykonana była ze stalowej, spawanej blachy, i w 1977 roku kupiona przez śródmiejskie zakłady pracy. W 1986 roku zniszczony oryginał zastąpiono kopią odkutą z piaskowca (Ryszard Gluza, Zbigniew Majchrzak). Jest ustawiona na niskim betonowym cokole, na którym wmontowano planszę szachownicy z ceramicznych płytek. Pochylają się na nią w skupieniu dwa mężczyźni siedzący po obu stronach planszy. W 2014 Zarząd Zieleni Miejskiej przeprowadził remont postumentu rzeźby.
Na teren wyspy można dostać się dwiema przeprawami. Kładka Bielarska (tzw. Żabia Kładka, realizacja 1975 rok), o stalowej konstrukcji wiszącej, łączy wyspę z bulwarem przy ul. Drobnera oraz osiedlem Nadodrze. Most św. Klary będący (na wysokości dwóch nieistniejących młynów), w formie drewnianej, opartej na konstrukcji ze stalowych dwuteowników, jest przeprawą na sąsiednią Wyspę Słodową i dalej Wyspę Młyńską.
W ramach zagospodarowania wyspy w 1998 roku teren wyposażono w liczne instalacje i urządzenia zabawowe w formie statków, łodzi, zestawy linowe, piaskownicę, huśtawki i bujaki. Teren wyposażono w elementy małej architektury: ławki parkowe, kosze, stojaki rowerowe, tablice informacyjne. Zainstalowano oświetlenie parkowe (23 szt. lamp). Zamontowano balustrady nabrzeża (od strony rzeki większość terenu jest ogrodzona) i bramki wejściowe. Zastosowano różnorodne typu nawierzchni: betonowe chodniki, kostkę granitową, nawierzchnie żwirowe i piaszczyste. Obrzeża ścieżek, placów, zatoczki pod ławkami w większości wykonano z kostki granitowej. Na wzgórze prowadzi dostęp schodami w technologii betonowej oraz łagodnym podejściem z nawierzchni żwirowej. Wyremontowano ceglany murek, który odwzorowuje obrys dawnego młyna św. Klary. Wykonano nasadzenia zieleni. Przygotowano przyłącze wodno-kanalizacyjne. Perspektywa widokowa zamknięta jest kompozycją wysokich drzewa, ponad którymi widoczne są zabudowania hotelowe przy bulwarze Drobnera, kamienica na Wyspie Słodowej (obecnie budynek Concordia Design), kładki oraz pozostała zabudowa nabrzeży Odry.


Obiekty niezachowane

Młyny św. Klary - Claren Mühle

Jaz stały młyna "św. Klary" - Claren Wehr, Klarenwehrlaufsteg

Kąpielisko Kallenbacha - Kallenbachschen Schwimmanstalt

figura św. Klary

Obiekty zachowane

Kładka Żabia

Most św. Klary - Klarenwerder Brücke



Inne

Wyspa Bielarska została zaprojektowana z myślą przede wszystkim o dzieciach. Rozplanowano zespół placów zabaw uwzględniających potrzeby dzieci rożnych grup wiekowych oraz siłownię terenową. Dominuje marynistyczna tematyka urządzeń zabawowych i  małej architektury (statki, łodzie, instalacje linowe, stylizowane ogrodzenia). Założenie zieleni jest jednym z ulubionych miejsc rodzinnej rekreacji w centrum Wrocławia, zarówno mieszkańców, jak i turystów z dziećmi. Wyspa otoczona jest wodami Odry, a duża ilość zieleni i ławek pozwala na rekreację. Przy zachodnim brzegu zlokalizowane jest łagodne zejście do Odry oraz miejsce, w którym rodziny z dziećmi często dokarmiają łabędzie i kaczki. Wśród atrakcji wymienić można trasy widokowe z możliwością bezpośredniego kontaktu z Odrą, słoneczne polany rekreacyjne, zaskakujące rzeźby (Sokrates, Szachiści), kładki i mosty łączące wyspę z Bulwarem B. Drobnera i Wyspą Słodową. Wyspa Bielarska położona jest w granicach obszaru objętego szeregiem form ochrony konserwatorskiej i kulturowej, w tj.: Pomnik historii „Wrocław – zespół historycznego centrum” (Zarządzenie Prezydenta RP z dnia 08.09.1994 roku), Park Kulturowy „Stare Miasto” we Wrocławiu (Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia Nr XXXII/686/16 z dnia 24.11.2016), Zespół urbanistyczny Ostrowa Tumskiego i wysp: Piaskowej, Bielarskiej, Słodowej i Tamki (rejestr zabytków nr 678/213 z dnia 12.05.1967 roku). Dużo atrakcji czeka również na sąsiadujących wyspach. Wyspa Słodowa jest kultowym miejscem uwielbianym przez młodzież. W ostatnich latach w samym jej sercu, w wyniku przebudowy zabytkowej kamienicy, zrealizowano budynek Concordia Design, który uzupełnił ofertę gastronomiczną, coworkingową, a na szczycie umieszczono taras z panoramicznym widokiem na Stare Miasto, Odrę i wyspy. Na Wyspie Piasek można oglądać rzeźbę „Arena” Jerzego Beresia w formie drzewa wkopanego korzeniami do góry. Instalacja upamiętnia słynne Sympozjum Plastyczne we Wrocławiu z 1970 roku. Na Wyspie Młyńskiej przy Hotelu Tumskim prowadzona jest restauracja na statku przycumowanym do brzegu.

Otoczenie

Wyspa Słodowa - Vorderbleiche

Bulwar Słoneczny przy ul. B. Drobnera

Kładka Żabia

Most św. Klary - Klarenwerder Brücke

Hotel Park Plaza

Określenia stylistyczne i kompozycyjne

wyspy odrzańskie

Wyspa Skarbów

ogólnomiejski zespół placów zabaw


Logotypy

Back to top

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close