Skwer Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej
pl. Św. Mikołaja
Nikolaiplatz
obszar utrzymywany jako zieleniec po usunięciu ruin kościoła, zniszczonego w czasie II wojny światowej
krzyż upamiętniający kościół ś. Mikołaja wyburzony podczas II Wojny Światowej
ławki
kamień z tablicą pamiątkową
Wizytówka
Znajduje się tutaj zieleniec otoczony szpalerami drzew, przez który prowadzą dwie ścieżki. Wiosną zakwitają tu barwne tulipany, wśród których można usiąść na ławeczkach i chwilę wypocząć.
Do II wojny Światowej, od 1250 roku znajdował się tutaj cmentarz otaczający kościół św. Mikołaja. Po wojnie plac nosił nazwę upamiętniającą te czasy - plac św. Mikołaja, do 27 sierpnia 2020 roku, kiedy to podczas uroczystych wydarzeń nadano mu nazwę skweru Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Do tej pory o zbombardowanym kościele przypomina drewniany krzyż.
Drzewa otaczające zieleniec to w przeważającej mierze liściaste kasztanowce białe, klony zwyczajne i lipy drobnolistne. Znajduje się tu kilka okazów drzew iglastych: sosen i choin kanadyjskich. Na szczególną uwagę zasługuje osobliwość dendrologiczna - skrzydłorzech kaukaski o obwodzie blisko 350 cm (342 cm - 15.06.2023)
III strefa ochrony konserwatorskiej
historyczne układy urbanistyczne w granicach określonych w kartach ewidencyjnych obiektów nieruchomych niewpisanych do rejestru zabytków (opracowanie: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu)
Galeria
Historia
zieleń w otoczeniu Kościoła św. Mikołaja
funkcje symboliczne
funkcje estetyczne
funkcje wypoczynkowe
Architektura
Kościół św. Mikołaja - Nikolai Kirche
zagospodarowanie otoczenia kościoła oraz zabudowa towarzysząca
Inne
ul. Zachodnia
ul. Rybacka
ul. Szczepińska
Skwer Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej zlokalizowany jest w miejscu Kościoła pw. św. Mikołaja, który stanowił lokalną dominantę eksponowaną w osiach pobliskich ulic.
Skwer o. Damiana de Veuster
Skwer Kornela Morawieckiego