– Skwer przy Ossolineum


Skwer przy Ossolineum

Inne nazwy:

klasztor i szpital Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą


Nazwa niemiecka:

Matthiasgymnasium

Czas powstania:

XVI w.

Atrakcje charakterystyczne dla obiektu:

Pomnik Angelusa Silesiusa
Pomnik Ofiar I Wojny Światowej
fontanna z piaskowca
ozdobne ornamenty kwater ogrodowych
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
wirydarz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

gastronomia

rabaty kwiatowe

Mała architektura:

Pomnik Ofiar I Wojny Światowej - Kriegerdenkmal
Pomnik Angelusa Silesiusa   

Obiekt znajduje się w kategoriach:


Wizytówka

Na trasie pomiędzy rynkiem Starego Miasta, a wyspami Ostrowa Tumskiego, znajduje się barokowy ogród, ukryty w dziedzińcu przy Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Miejsce stało się enklawą ciszy i spokoju w samym centrum Wrocławia. Jest przystankiem dla turystów oraz miejscem spotkań okolicznych mieszkańców. Architektura wnętrza w połączeniu z kompozycją zieleni są świetnym punktem widokowym dla wielbicieli baroku. Świetnie się stąd prezentują kościół uniwersytecki oraz biało-czerwona elewacja Ossolineum.
W sezonie letnim w dziedzińcu często spotkać można pary ślubne, dla których ogród jest wdzięcznym plenerem sesji fotograficznych. Kameralne wnętrze sprzyja również romantycznym spotkaniom i jest miejscem wybieranym na randki. Ogród sprzyja kontemplacji oraz ucieczce od zgiełku miasta.



Twórca:

A. Morasiewicz, K. Lorenc


Osoby związane z parkiem:

Zakład im. Ossolińskich

Czas przekształceń:

XVI w. (ogród klasztorny)
XIX w. (teren gimnazjum, plac sportowy)
2007

Ochrona konserwatorska:

Park Kulturowy „Stare Miasto” we Wrocławiu (Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia Nr XXXII/686/16 z dnia 24.11.2016)
Pomnik historii „Wrocław – zespół historycznego centrum” (Zarządzenie Prezydenta RP z dnia 08.09.1994 roku)
nr rej.: A/3134/159 z 15.02.1962 (d. Klasztor Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, ob. Biblioteka Ossolineum)
nr rej.: A/1580/212 z 12.05.1967 (Stare Miasto wraz z zabudową i układem komunikacyjnym oraz zarysem wód w granicach zewnętrznego obrysu pozostałości dawnych fos miejskich i południowych wybrzeży rzeki Odry)
Strefa ochrony konserwatorskiej w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Elementy wodne:

fontanna z piaskowca




Galeria


Historia

Obecny dziedziniec zewnętrzny przy Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich historycznie był częścią klasztoru i szpitala Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Teren dawnej kurii książęcej zabudowany był już w średniowieczu. Prawdopodobnie od XVI wieku istniał w tym miejscu ogród klasztorny, który początkowo był dostępny dla pensjonariuszy i zakonników, następnie jedynie dla przełożonych zakonu. W końcu XVII wieku za rządów Mistrza Zakonu Michaela Fibigera, powstało w tym miejscu skrzydło dormitorium i wzniesiono wysoki mur od strony obecnej ulicy Szewskiej. We wnętrzu założono ogród z kwaterami otoczonymi elementami ozdobnymi i szpalerami drzew. Teren był dobrze widoczny z biblioteki klasztornej. W zachodniej części założenie wzbogacono m.in. o drzewa w donicach usytuowane wzdłuż alei i muru. W XIX wieku założenie przekształcono w teren służący gromadzeniu i uprawianiu sportów przez gimnazjalistów (Turn Garten). W 1910 roku po zburzeniu południowego skrzydła klasztoru utworzono tutaj plac sportowy. W późniejszych latach teren ulegał przekształceniom. Po wojnie funkcjonował jako parking i składowisko materiałów budowlanych. W latach 2006-2007 dziedziniec zagospodarowano na teren zieleni. Z uwagi na kontekst historyczny sąsiadujących budynków, ogród zrekonstruowano w stylu barokowym, co było nawiązaniem do tematyki miejsca, historii założenia i stylu obiektu. W ogrodzie usytuowano dwa monumenty: restytuowany w 2007 roku pomnik poświęcony nauczycielom i uczniom tutejszego gimnazjum poległym podczas I wojny światowej oraz pomnik Angelusa Silesiusa.

Funkcje historyczne

funkcje sakralne
funkcje estetyczne
funkcje szkolne
funkcje sportowe

Funkcje obecne

funkcje edukacyjne
funkcje estetyczne
funkcje gastronomiczne
funkcje historyczne
funkcje przyrodnicze
funkcje reprezentacyjne

funkcje sepulkralne

funkcje sakralne
funkcje turystyczne


Kompozycja

Ogrody Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przy ul. Szewskiej 37 obejmują wewnętrzny wirydarz oraz dziedziniec. Pierwotna forma dziedzińca dawnego klasztoru z biegiem czasu ulegała kolejnym przekształceniom. Współcześnie założono w tym miejscu ogród inspirowany barokiem. Układem zieleni podkreślono przebieg murów wyburzonego w 1911 roku łącznika pomiędzy dawnym budynkiem klasztornym (obecnie budynek Ossolineum), a plebanią przy kościele św. Macieja. Styl ogrodu odnosi się do barokowej fasady Ossolineum. Założenie dla łatwiejszej identyfikacji podzielono na ogród wschodni i zachodni. Ich wizualną granicę stanowią nasadzenia strzyżonych roślin żywopłotowych. Na zamknięciu osi kompozycyjnej usytuowano pomnik Angelusa Silesiusa. Na głównej osi wschód-zachód umieszczono kamienną fontannę. Ozdobny ornament poszczególnych kwater zaznaczono obwódkowym, strzyżonym żywopłotem z bukszpanu oraz wypełniono białym i ceglastym kruszywem. Wejścia do dziedzińca znajdują się od strony ul. Szewskiej, pl. Nankiera (przez Zaułek Ossolińskich) oraz od ul. Grodzkiej. W wyniku prac teren dziedzińca przekształcono na funkcje turystyczne, rekreacyjne, estetyczne.


Przyroda

Podział ogrodu na dwie niesymetryczne części zaakcentowano żywopłotem z cisa pospolitego, poprowadzonym po obu stronach ścieżki. Granice kwater wyznaczono poprzez niskie nasadzenia bukszpanu. W południowo-zachodniej części dziedzińca znajduje się najstarsze pod względem wieku drzewo, kasztanowiec pospolity, o obwodzie przekraczającym 320 cm. Wzdłuż murów okalających ogród od wschodniej i zachodniej strony posadzono graby pospolite w odmianie ‘Fastigiata’. Od północy nasadzono strzyżone cisy w formie kolumnowej. Pomiędzy cisami zastosowano wypełnienie z róży wielokwiatowej. Ogrodzenie od strony wschodniej częściowo obrośnięte jest winobluszczem trójklapowym.


Inwestycje

W 2007 roku Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu zrealizował zadanie pn.: „Zagospodarowanie dziedzińca pomiędzy budynkiem Ossolineum a kościołem św. Macieja przy ul. Szewskiej we Wrocławiu”. Dokumentację projektową w 2006 roku opracowała firma Autorska Pracowania Architektury „LINEA” arch. A. Morasiewicz oraz K. Lorenc. Wykonano żywopłoty cisowe oraz partery bukszpanowo-mineralne uzupełnione obrzeżem z trawnika. W przestrzeni dziedzińca usytuowano fontannę z tryskiem wodnym z piaskowcowym obrzeżem, rzeźbę uosabiającą postać Angelusa Silesiusa, pomnik ofiar I wojny światowej (profesorów i uczniów dawnego gimnazjum św. Macieja), ciąg pieszo-jezdny wzdłuż Maciejówki o nawierzchni granitowej oraz ścieżki żwirowe. W murze od strony ul. Szewskiej wykuto otwór wraz z dodatkowym wejściem. Wykonano iluminację elewacji budynku, popiersia Angelusa oraz stylizowane oświetlenie. Dziedziniec wyposażono w małą architekturę (ławki kamienne, stalowe kute, kosze na śmieci). Wykonano nasadzenia zieleni: drzewa, krzewy, pnącza i krzewinki. Wzdłuż murów okalających ogród od wschodu i zachodu posadzono graby pospolite. Zainstalowano system nawadniający. Wykonawcą robot budowlanych była firma ANTI. Koszt inwestycji wynosił 1 mln zł.


Architektura

W dziedzińcu zlokalizowane są dwa pomniki. Pomnik Angelusa Silesiusa został zrealizowano dzięki Fundacji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Projektantką była Ewa Rossano (2007). Na piaskowcowym cokole z inskrypcją umieszczono odlaną w brązie, stylizowaną figurę Angelusa Silesiusa (właściwie Johannesa Schefflera) w pozie uskrzydlonego anioła. Mistyk i poeta doby baroku, zwany Aniołem Ślązakiem, przebywał w klasztorze krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą i głosił kazania w kościele św. Macieja, w którego krypcie został także pochowany. Drugi pomnik, zlokalizowany przy zachodnim murze od strony ul. Szewskiej, poświęcony jest nauczycielom i uczniom gimnazjum św. Macieja, poległym w czasie I wojny światowej. Powstał w 1922 roku, jednak po 1945 zaginął. Po odnalezieniu wieńczącej pomnik rzeźby Chrystusa autorstwa Theodora von Gosena (twórcy m.in. znanego pomnika „Amora na pegazie” przy Promenadzie Staromiejskiej) i jej odrestaurowaniu ponownie, został usytuowany w ogrodzie. Na obelisku z piaskowca wyryto 183 nazwiska (niemieckie, polskie, żydowskie) i napis pod krzyżem w języku niemieckim, który w tłumaczeniu brzmi: „Chcemy wolni Ojczyznę ujrzeć na własne oczy albo wolni do naszych braci na górze dołączyć”. Od strony zachodniej dziedziniec zamknięty jest murem, w którym podczas inwestycji w 2007 roku wykuto drugie przejście w kierunku ul. Szewskiej.
Dziedziniec sąsiaduje z budynkiem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zbudowanym w latach 1675-1715 według planów francuskiego architekta J. B. Matheva w stylu barokowym. Początkowo był siedzibą klasztoru Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, a od 1811 roku gimnazjum św. Macieja. Po sąsiedzku znajduje się również kościół św. Macieja wraz z plebanią oraz liceum Urszulanek.

Obiekty niezachowane

łącznik pomiędzy dawnym budynkiem klasztornym (obecnie budynek Ossolineum), a plebanią przy kościele św. Macieja

Obiekty zachowane

Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Matthiasgymnasium
Kościół Rzymskokatolicki św. Macieja - Die Gymnasialkirche zu St. Matthias


Inne

Park wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków Wrocławia (jako „Zespół klasztoru Szpitalników z Czerwona Gwiazdą, obecnie część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, częściowo kościół rektorski św. Macieja z duszpasterstwem”). Znajduje się w obszarze o wysokich wartościach historycznych, objętym licznymi formami ochrony konserwatorskiej i kulturowej tj. rejestr zabytków Nr A/1580/212 z dnia 12.05.1967 (zespół urbanistyczny Starego Miasta – „Teren Stare Miasto wraz z zabudową i układem komunikacyjnym oraz zarysem wód w granicach zewnętrznego obrysu pozostałości dawnych fos miejskich i południowych wybrzeży rzeki Odry), Pomnik Historii „Wrocław – zespół historycznego centrum” (Zarządzenie Prezydenta RP z 08.09.1994) oraz Park Kulturowy „Stare Miasto” we Wrocławiu (Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia Nr XXXII/686/16 z dnia 24.11.2016).
Dziedziniec Ossolineum znajduje się na szlaku turystycznym pomiędzy rynkiem Starego Miasta, a wyspami Ostrowa Tumskiego. W sezonie letnim często można spotkać tutaj pary ślubne, dla których zabytkowa architektura, fontanna oraz zadbana kompozycja zieleni stanowią świetny plener sesji fotograficznych. Kameralne wnętrze sprzyja również romantycznym spotkaniom i jest miejscem wybieranym na randki. Po sąsiedzku, wewnątrz zabudowań Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, znajduje się drugi dziedziniec z ogrodem, również zrekonstruowany w stylu barokowym. Uwagę przyciągają tutaj barwne, czerwone ściany dawnego klasztoru, porośnięte winobluszczem oraz studnia w formie 6-bocznej, drewnianej, ażurowej gloriety, krytej łupkowym dachem. Oba kameralne, zielone wnętrza sprzyjają kontemplacji oraz ucieczce od zgiełku hałasu miasta. Dziedziniec przy Ossolineum jest zamykany na noc, ale pięknie podkreślony światłami z latarni, może być podziwiany również przez ażurową bramę od strony ulicy Szewskiej.

Otoczenie

Zakład Narodowy im. Ossolińskich    Matthiasgymnasium
Kościół Rzymskokatolicki św. Macieja    Die Gymnasialkirche zu St. Matthias

Ulice graniczne

ul. Szewska
ul. Zaułek Ossolińskich

Określenia stylistyczne i kompozycyjne

ogród w stylu barokowym
ogród przy gmachu użyteczności publicznej


Logotypy

Back to top

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close