Promenada nad Odrą
pl. Polski
Bulwar Xawerego Dunikowskiego
Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich
Bulwar Wrocławski
Promenaden
Kaiserin-Augusta-Platz
przystań "Hala Targowa"
przystań "Amfiteatralna"
przystań "Grunwaldzka"
głaz pamiątkowy "Zalanym Artystom"
Pomnik-Mauzoleum Pamieci Ofiar Zbrodni Ludobójstwa Ludności Polskiej na Kresach Południowo-Wschodnich w latach 1939-1947
rzeźba "Głowa robotnika"
instalacja "Rower"
rzeźba "Ptaki"
rzeźby z serii "Rycerze króla Artura"
rzeźby Wiatru i Fali
pomnik ku czci poległych funkcjonariuszy MO (fragment)
rzeźba "Niełódź"
rzeźba "Granitaur"
Wizytówka
Promenada nad Odrą to jedna z najładniejszych tras spacerowych przy rzece we Wrocławiu. Atrakcją bulwaru Xawerego Dunikowskiego jest amfiteatr schodzący kaskadowo do rzeki. Możemy stąd podziwiać panoramę Ostrowa Tumskiego, wyspy i bulwary odrzańskie. Towarzyszą mu przystanie statków pasażerskich, fontanna oraz strefa gastronomiczna. Najwyższy punkt widokowy stanowi wzgórze Polskie, dawny bastion obronny, w którym wyeksponowano elementy XIX-wiecznych fortyfikacji. W zlokalizowanej po sąsiedzku zatoce Gondoli wypożyczymy sprzęt wodny i odpoczniemy w tawernie na barce. Na bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich atrakcją dla dzieci będzie duża pufa miejska. Jest to też ciekawy punkt widokowy na wrocławski Manhattan, most Grunwaldzki i pamiątkowe zdjęcie z napisem WRO. Plac Polski jest wizytówką Akademii Sztuk Pięknych i miejscem ekspozycji wystaw artystycznych. Wszystkie założenia tworzą kompozycyjnie północno-wschodni fragment promenady Staromiejskiej, unikatowej przestrzeni na pograniczu urbanistyki i sztuki ogrodowej. Jej obecna postać jest wynikiem pracy ogrodników i architektów kilku generacji. Charakterystyczna jest duża ilość zieleni w postaci alei, szpalerów oraz nasycenie sztuką współczesną m.in. rzeźbami Magdaleny Abakanowicz. Obiekt stanowi atrakcyjny punkt spotkań dla osób spacerujących wzdłuż nabrzeża Odry, odwiedzających muzea, odpoczywających lub zwiedzających miasto. W sąsiedztwie czekają atrakcje takie jak: Ostrów Tumski, Stare Miasto, park Słowackiego czy skwer Wrocławianek.
Johann Friedrich Knorr (1775-1847)
Julius Hermann Lösener (1818-1890)
Blumenthal (18/19 w.)
Sebastian Schauer (1813-1843)
August Schwager (?-1863?)
Carl Johann Christian Zimmermann (1831-1911)
Julius von Roux (1803-1867)
Karl Schmidt (1836-1888)
Robert Johann Mende (1824-1899)
Hugo Richter (1853-1937)
Franz Hahnel (1880-ok. 1945)
Lesław Chudzyński
Piotr Żuraw Architekci
Evergreen Monika Ziemiańska
Firma Park-M
Osoby związane z miejscem:
Augusta, cesarzowa niemiecka (1811-1890)
Xawery Dunikowski (1875-1964)
Maria Kaczyńska (1942-2010)
Lech Kaczyński (1949-2010)
Magdalena Abakanowicz (1930-2017)
Stanisław Wysocki (1949-)
Deputacja ds. Promenad - Promenaden-Deputation
1823
1865
lata 20.-30. XX w.
lata 60.-70. XX w.
1996-1998
2008-2016
Pomnik historii o nazwie "Wrocław - zespół historycznego centrum" (1994r.)
nr rej.: A/2659/401/Wm z 13.04.1979 (hala targowa)
nr rej.: A/1649/330/Wm z 15.10.1976 (most Piaskowy)
nr rej.: A/2364/437/Wm z 29.12.1986 (Akademia Sztuk Pięknych)
Fosa Miejska- Stadtgraben
Zatoka Gondoli- Gondel Hafen
Odra (rzeka)- Oder
Kładka Muzealna
Galeria
Historia
Historia komponowanych założeń zieleni tworzących promenadę nad Odrą (Bulwar Xawerego Dunikowskiego, bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich, zatoka Gondoli, plac Polski oraz wzgórze Polskie) związana jest z powstawaniem promenady Staromiejskiej wokół Starego Miasta we Wrocławiu. Tutejszy pierścień zieleni jest jednym z najstarszych w Europie. Powstał w wyniku przekształceń terenów po fortyfikacjach, wyburzonych w wyniku ekspansji wojsk napoleońskich na wschód. Rozbiórka umocnień Wrocławia została ustanowiona w 1807 roku w akcie kapitulacji miasta, który nakazywał zastąpienie fortyfikacji pasem zieleni. Za datę rozpoczęcia prac, których efektem jest dzisiejszy układ zieleni, można przyjąć rok 1813, w którym nastąpiła regulacji fosy i wytyczenie promenad. Ich twórcą był Johann Friedrich Knorr. Nowatorskim pomysłem było wówczas finansowanie budowy założenia ze środków pozyskanych ze sprzedaży przyległych działek, z jednoczesnym nałożeniem na nowych właścicieli wymogu budowy ogrodów od strony promenady. Ogrody powiększały pas zieleni praktycznie na całym przebiegu fosy. Za sprawą ogrodnika Blumenthalla i radcy budowlanego Bernharda promenada została wzbogacona w duchu romantycznego ogrodu. W późniejszych latach, dzięki działalności Komisji do spraw Upiększania Miasta, gdy przewodniczył jej dr Heinrich Robert Göppert, na terenie promenady pojawiło się wiele nowych nasadzeń roślin, często egzotycznych. Z biegiem lat stała się najbardziej reprezentacyjną przestrzenią publiczną miasta, nasyconą różnorodną symboliką dotyczącą państwa i narodu niemieckiego. Sukcesywnie przybywało pomników i innych elementów małej architektury. Wśród niezachowanych wyliczyć można: pomnik Carla von Holtei (poety romantycznego, barwnej postaci XIX-wiecznego Śląska) oraz Pomnik Zwycięskiej Wojny 1870-1871. Po II wojnie światowej większość pomników o symbolice politycznej została zlikwidowana.
W 1913 roku części nowożytnych fortyfikacji przekształcono we wzgórze widokowe (bastion Ceglarski). Wraz z utworzeniem promenady przy południowym stoku wzgórza, usytuowano miejskie gospodarstwo ogrodnicze, na którego obszarze wybudowano szklarnie (inicjatorem był H.R. Göppert w 1860 roku, pierwsze realizacje w 1863 roku, zniszczone w 1945 roku). Uprawiano w nich egzotyczne rośliny wykorzystywane później w założeniach promenady. W połowie XIX wieku założenie ukształtowano zgodnie z zasadami ogrodów krajobrazowych z ażurowym pawilonem na szczycie. Koncepcja wg projektu J. Lösenera związana z usytuowaniem na wzgórzu pomnika Carla von Holtei zakładała stworzenie leśnej oprawy w formie zagajnika drzew, krzewów, paproci i kwiatów.
Zatoka Gondoli jest reliktem dawnego ujścia rzeki Oławy, lewego dopływu Odry. Dzisiejsza nazwa nawiązuje do używanego do końca II wojny światowej określenia „Gondelhafen”. Ujście Oławy zostało przeniesione w miejsce obecnej zatoki Gondoli po 1866 roku. W latach 80. XIX wieku zasypano część fosy miejskiej (obecny rejon parku Słowackiego), zostawiając jedynie niewielki fragment - małą zatoczkę sąsiadującą z promenadą Staromiejską, popularnym miejscem spacerów. W 1886 roku w pobliżu zatoki wzniesiono reprezentacyjny gmach Rejencji Śląskiej (dzisiejsze Muzeum Narodowe). W tym czasie zatokę uporządkowano - umocniono brzegi i wybudowano drewnianą kładkę, powstała przystań dla łódek i kajaków. Przez krótki czas wypożyczano tu również łodzie przypominające kształtem włoskie gondole. Wypływano stąd na krótkie widokowe przejażdżki po Odrze i na dłuższe wyprawy w kierunku wschodnim, głównie do Rakowca, Siedlca i Trestna. Przerzuconą nad wodą drewnianą kładkę, łączącą dwa fragmenty nadodrzańskiego bulwaru, zastąpiono w 1928 roku betonowym mostkiem. Po II wojnie światowej zamknięto ujście zatoki, aby zahamować proces zamulania. Do funkcji rekreacyjnej obiekt powrócił dopiero w 2006 roku.
Powstanie bulwaru, który dzisiaj nosi nazwę bulwaru Lecha i Marii Kaczyńskich, było związane z wzniesieniem budynku Nowej Rejencji, którego budowę rozpoczęto tuż przed wybuchem II wojny światowej i nie zdążono ukończyć do 1945 roku. Budynkowi towarzyszył koliście wygięty bulwar, dopasowany kształtem do obiektu i biegu Odry. Wcześniej od 1864 roku do początków XX w. na jego miejscu funkcjonowała jedna z czterech gazowni miejskich. Od 2 poł. XIX wieku na nabrzeżu istniała jedna z wielu przystani pasażerskich, oferująca rejsy parowcami w górę Odry, do znajdujących się tam popularnych établissements, czyli prywatnych miejsc rozrywkowo-rekreacyjnych. Przy bulwarze znajdowało się też cumowisko barek. Od 2013 roku nabrzeże nosi obecną nazwę, a w 2016 roku wraz z bulwarem Dunikowskiego – zostało zmodernizowane.
Obecny plac Polski zaprojektowano w 1868 roku jako skwer uzupełniający promenadę. Autorem projektu był Z. J. Ch. Zimmerman (wybrano jeden z dziewięciu jego projektów). Koncepcję skweru podporządkowano lokalizacji Pomnika Zwycięskiej Wojny 1870-1871 z promieniście wyznaczonymi, ozdobnymi kobiercami kwiatowymi.
Na bulwarze Xawerego Dunikowskiego w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się Przystań Targowa (na wysokości Hali Targowej), funkcjonował już w 1358 roku najstarszy w mieście port (od XVI wieku jego funkcję zaczął przejmować port miejski na Kępie Mieszczańskiej). Jeszcze w XIX wieku częstym widokiem na Odrze byli flisacy spławiający drewno. W XIX i na początku XX wieku na bulwarze działała jedna z kilkunastu przystani dla pasażerskich parostatków. W ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego w 2013 roku rozpoczęto oczyszczanie i zabezpieczanie murów oporowych. Poprawiono estetykę nabrzeża m.in. odtworzono historyczną okładzinę ścian bastionu Ceglarskiego i bastionu Piaskowego. Pomiędzy bastionami wyeksponowano przepust wodny, który dawniej przeprowadzony był przez fortyfikacje i stanowił element systemu odwadniania miasta.
Okres po roku 2000 związany jest z licznymi remontami i rewitalizacją kolejnych założeń zieleni promenady nad Odrą. W 2006 roku odbudowano zatokę Gondoli. W latach 2011-2012 renowacji poddano wzgórze Polskie i towarzyszący mu plac od ulicy Jana Ewangelisty Purkyniego. Jedną z większych inwestycji była rewitalizacja bulwarów Xawerego Dunikowskiego oraz Marii i Lecha Kaczyńskich w latach 2015-2016.
Okres współczesny wiąże się ze zjawiskiem lokalizowania w przestrzeni promenady pomników i rzeźb o wyrazie artystycznym (rzeźba „Ptaki" i figury z grupy „Rycerze Króla Artura” autorstwa Magdaleny Abakanowicz, rzeźby „Księżniczka Wiatru” i „Księżniczka Fali”, głaz pamiątkowy „Zalanym artystom”), jak również pomników o przekazie historycznym i patriotycznym (pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Ludobójstwa Ludności Polskiej na Kresach Południowo-Wschodnich w latach 1939-1947).
Promenada Staromiejska jest najstarszym wrocławskim publicznym terenem spacerowym. Jako układ historyczny podlega ochronie konserwatorskiej i jest wpisana do rejestru zabytków. W 1993 roku Rada Miejska Wrocławia przywróciła jej historyczną nazwę, którą objęto ciąg zieleni wzdłuż fosy miejskiej od mostu gen. Władysława Sikorskiego do kładki Muzealnej i dalej wzdłuż Odry do mostu Piaskowego.
miejski teren spacerowy
funkcje rekreacyjne
funkcje gastronomiczne
funkcje estetyczne
funkcje reprezentacyjne
funkcje edukacyjne
funkcje przyrodnicze
funkcje wystawowe
park miejski
park publiczny
funkcje sportowe
funkcje gastronomiczne
funkcje estetyczne
funkcje reprezentacyjne
funkcje edukacyjne
funkcje przyrodnicze
funkcje wystawowe
funkcje turystyczne
funkcje historyczne
funkcje sportowe
Kompozycja
Promenada nad Odrą to nadrzeczny bulwar spacerowo-widokowy, stanowiący północno-wschodni odcinek promenady Staromiejskiej. Połączeniem z dalszą częścią jest odcinek pomiędzy zatoką Gondoli, a wzgórzem Polskim. Z bulwaru rozpościera się panoramiczny widok na Ostrów Tumski i wyspy odrzańskie. Bulwar pełni ponadto funkcję reprezentacyjną ponieważ jest ważnym elementem linii brzegowej Odry w obrębie Starego Miasta. Charakterystyka kompozycji zieleni wymaga ukazania jej w szerszym kontekście przestrzennym. Poszczególne założenia są elementami promenady Staromiejskiej, historycznego układu parkowego otaczającego Stare Miasto we Wrocławiu. Zajmuje powierzchnię ok. 20 ha i ma długość ok. 3,0 km. Jej przebieg prowadzi od mostu gen. Władysława Sikorskiego i placu Jana Pawła II, do bulwaru X. Dunikowskiego i dalej wzdłuż lewego brzegu Odry, zamykając krąg. Jest to pierwszy wewnętrzny pierścień w klinowo-pierścieniowym systemie zieleni miejskiej Wrocławia. Zasadniczy szkielet kompozycji promenady tworzą aleje obsadzone trzema lub czterema rzędami drzew nasadzonymi wzdłuż fosy miejskiej i brzegu Odry. Ciąg spacerowy posiada zróżnicowaną szerokość w zależności od warunków terenowych i towarzyszą mu liczne obiekty zieleni. Założenie stanowi wyjątkową przestrzeń publiczną na pograniczu urbanistyki i sztuki ogrodowej, która zachowała swoją pierwotną funkcję spacerowo-widokową.
Wzgórze Polskie ma wyjątkowe wartości krajobrazowe w nizinnym pejzażu miasta. Kompozycyjnie jest silnie połączone z placem Polskim, zatoką Gondoli, bulwarem i Muzeum Narodowym. Wyjątkowy punkt obserwacyjny oraz krajobrazowy powiązany z Ostrowem Tumskim i Wyspą Piaskową. Plac od ul. J. E. Purkyniego jest plenerem wystaw artystów oraz sztuki współczesnej m.in. w 2017 roku instalacja pt. „Ślady istnienia” autorstwa M. Abakanowicz. Zatoka Gondoli ma formę małej zatoczki z umocnionymi brzegami porośniętymi roślinnością. Wewnątrz przy zachodnim nabrzeżu usytuowana jest przystań ze sprzętem wodnym. Od północny zatokę zamyka optycznie kładka muzealna, która łączy nad wodą dwa fragmenty bulwaru nad Odrą. Plac Polski stanowi czworoboczny obszar na zachód od wzgórza Polskiego. Ograniczony zabudową od południa i zachodu, otwarty widokowo na północ przez szpaler drzew wzdłuż brzegu Odry. W centrum odczuwalne podwyższenie terenu (podstawa dawnego pomnika). Kompozycyjnie zdominowany przez gmach Akademii Sztuk Pięknych. Jest miejscem ekspozycji współczesnych pomników o różnej tematyce. Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich dzięki kładce pieszo-rowerowej pod mostem Pokoju stał się integralną częścią nadodrzańskiej promenady. Znajduje się tutaj przystań cumownicza dla statków, pomosty oraz wielka pufa, z której można oglądać Odrę i panoramę prawobrzeżnego miasta. Bulwar Xawerego Dunikowskiego o długości 800 metrów z aleją spacerową prowadzącą od mostu Piaskowego do mostu Pokoju, to najbardziej widokowy odcinek w obrębie Śródmiejskiego Węzła Wodnego. Stanowi kontynuację promenady wzdłuż lewego brzegu rzeki i składa się z wytyczonej alei zamykającej jej okrąg. Po modernizacji bulwar zyskał formę amfiteatru schodzącego kaskadowo do Odry. Towarzyszy mu nabrzeże cumownicze dla większych i mniejszych jednostek pływających, nowe nasadzenia zieleni oraz elementy małej architektury. Charakterystyczne dla promenady nad Odrą jest nasycenie pomnikami i rzeźbami współczesnymi o wyrazie głównie artystycznym, ale również patriotycznym. Po części jest to nawiązanie do funkcji i historii zlokalizowanych w sąsiedztwie budynku Akademii Sztuk Pięknych i Muzeum Narodowego.
Przyroda
Poszczególne założenia promenady nad Odrą, obok liniowych układów drzew (alei i szpalerów), podkreślających ścieżki spacerowe przy nabrzeżu, cechuje zróżnicowany pod względem kompozycji, gatunku i wieku, układ roślinności. Charakterystyczne w układach liniowych jest zachowanie wielu starszych okazów drzew (lipy, dęby, platany), obecnie uzupełnianych młodymi nasadzeniami. Pod względem składu gatunkowego dominują: lipy, klony, platany i kasztanowce. Dużych rozmiarów platan klonolistny (Platanus xhispanica ‘Acerifolia’) rośnie na placu Polskim przed siedzibą Akademii Sztuk Pięknych. Drzewo o obwodzie pnia 452 cm zostało ustanowione pomnikiem przyrody w 2001 roku. Wśród gatunków w tym rejonie znajdujemy m.in. dęby, klony, glediczje, lipy, platany, brzozy, topole, jarzęby i grusze. Dużą część placu zajmują trawniki otoczone ciągami pieszymi oraz miejsca przygotowane do ekspozycji sztuki. Dwa niewielkie pagórki i swobodnie zakomponowane grupy zieleni wysokiej znajdują się głównie na obrzeżach placu. Część drzew jest zlokalizowana równolegle do elewacji budynku ASP.
W obszarze wzgórza Polskiego mamy liczne nasadzenia starych klonów polnych, zarówno na skarpach, jak i na szczycie wzniesienia. Ponadto od wschodu liniowe nasadzenia kasztanowców. Wśród gatunków spotkamy: bożodrzew gruczołkowaty, robinię akacjową, glediczję trójcierniową, lipę drobnolistną, topolę, leszczyny pospolite. Na żwirowym placu u podnóża wzgórza od strony ul. J. E. Purkyniego, charakterystyczny soliter młodego platana klonolistnego nasadzony niemal w centralnym punkcie placu. Obok na trawniku dąb wolności, posadzony w 2014 roku dla uczczenia 25-lecia wolności 1989-2014 z inicjatywny Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Ponadto drzewa gatunków: lipa, glediczja, topola oraz młode nasadzenia platanów. Skarpy oraz ścieżki przy zatoce Gondoli porastają: lipy, klony, glediczje i platany.
Największa ilość nasadzeń młodych drzew znajduje się przy bulwarze X. Dunikowskiego. Oprócz uzupełniających aleje i szpalery lip srebrzystych oraz klonów jaworów, również drzewa z gatunku: dąb, platan, klon (w odmianach), topola, robinia, glediczja, kasztanowiec, świerk (w odmianach), buk (w odmianach). W warstwie krzewów m.in. róże, cisy, ligustr oraz bzy. Przy amfiteatralnych schodach i rejonie Hali Targowej licznie posadzone trawy ozdobne tj. rozplenica japońska. Rozległe rabaty rozplenicy i jej falista powierzchnia miały nawiązywać do wzburzonego lustra wody. Na trawiastych wzniesieniach terenu zastosowano mieszanki traw dostosowanych do porastania skarp, odpornych na wydeptywanie. Na elewacji Muzeum Narodowego charakterystyczne pnącza winobluszczu trójklapowego oraz winobluszczu pięciolistkowego – o fantastycznych przebarwieniach w porze jesiennej. Przy bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich liniowy szpaler dębów szypułkowych w odmianie kolumnowej, które korespondują z monumentalnym budynkiem Urzędu Wojewódzkiego. Wśród gatunków na tym odcinku dodatkowo wiśnie i klony (w odmianach, m.in. klon tatarski). Ponadto krzewy reprezentują gatunki - tawuła, hortensja, żywopłoty bukowe, pnącza - winobluszcz pięciolistkowy, powojnik oraz trawy ozdobne przy nabrzeżu Odry. Przy Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim rosną drzewa: lipa, topola, czeremcha, klon i wiśnia; rosną krzewy: żywopłoty cisowe, bukowe, grabowe, żywotniki i jałowce.
Inwestycje
W 2006 roku zlecono dokumentację projektową dla zagospodarowania oraz budowy przystani w zatoce Gondoli. Ideę stanowiło odbudowanie po 60-ciu latach zatoki z przeznaczeniem na funkcję rekreacji na rzece. Inicjatorem było „Stowarzyszenie Drzwi do Europy” oraz Urząd Miasta Wrocławia. Prace zrealizowano w 2007 roku w ramach „Programu Rewitalizacji Nabrzeży Odry”. Polegały one na oczyszczeniu zbiornika wodnego z namułów, umocnieniu brzegów oraz budowie drewnianego pomostu z domkiem na wodzie. W wyniku działań powstała przystań rekreacyjno-sportowa, w której można wypożyczać sprzęt wodny (kajaki, łodzie i motorówki) do rejsów po Śródmiejskim Węźle Wodnym. Uroczyste otwarcie miało miejsce 14 lipca 2007 roku. Wówczas była to jedna z pierwszych przystani na wrocławskim odcinku Odry oddanych na cele rekreacyjne. Koszt: 250 tys. zł.
W latach 2011-2012 Zarząd Zieleni Miejskiej przeprowadził prace renowacyjne oraz zagospodarowanie wzgórza Polskiego (bastionu Ceglarskiego). Pierwotnie prace planowano już w połowie lat 80. XX wieku, jednak ich realizacja przesuwała się w czasie. Autorem współczesnej dokumentacji było biuro TSB arch. T. Sawa-Borysławski. Celem zadania było uporządkowanie, zabezpieczenie i zagospodarowanie terenu wzgórza, jak również odsłonięcie przekroju zachowanych kazamat nowożytnych. Prace obejmowały oczyszczenie terenu i ruin bastionu, plantowanie i wyrównanie terenu, uzupełnianie i naprawy ścian murów. Zabezpieczono relikty dawnej bramy Ceglarskiej. Wykonano stalowe balustrady, bramy oraz kraty zabezpieczające teren. U podnóża od strony ul. J. E. Purkyniego powstał żwirowy plac wejściowy zagospodarowany na funkcje wypoczynkowe. Zamontowano elementy małej architektury (betonowe ławki, kosze na śmieci, słupki zabezpieczające, tablice informacyjne). Wykonano system iluminacji ruin. Prace w zieleni obejmowały: uporządkowanie, oczyszczenie z samosiewów, założenie trawników oraz nasadzenia bluszczu. Dodatkowo w najbliższym otoczeniu inwestycji wykonano remont chodnika wzdłuż ul. J. E. Purkyniego oraz remont ścieżek i schodów na szczyt wzgórza. Za roboty odpowiadała firma ANTI. Koszt inwestycji: 2,2 mln zł.
W latach 2015-2016 rewitalizacji podano bulwary Xawerego Dunikowskiego oraz bulwary Marii i Lecha Kaczyńskich. Projekt powstał na podstawie zwycięskiej pracy konkursowej z 2008 roku autorstwa arch. Piotra Żurawia. Realizację poprowadził Zarząd Inwestycji Miejskich. Wykonawcą robót była firma Park-M Sp. z o.o. Rewitalizacji poddano niemal kilometrowy odcinek nabrzeża Odry. Zastosowano szereg rozwiązań, mających zachęcić mieszkańców i przyjezdnych gości do wypoczywania nad Odrą. Pod mostem Pokoju pojawiło się bezkolizyjne przejście łączące bulwar Dunikowskiego z bulwarem Marii i Lecha Kaczyńskich. Między bastionami Ceglanym i Piaskowym wybudowano tarasowe schody w formie amfiteatru, umożliwiające bezpośredni kontakt z wodą oraz prowadzące do przystani turystycznej dla małych jednostek pływających. W część amfiteatru, zlokalizowano również kaskadową fontannę. Uwagę przykuwają piramidalne płaszczyzny wyniesionych trawników. Przy wejściu na teren bulwaru od strony mostu Piaskowego, umiejscowiono dwie rzeźby autorstwa Stanisława Wysockiego, natomiast przy zatoce Gondoli zamontowano kompozycję rzeźb Magdaleny Abakanowicz. Ważną częścią projektu było zagospodarowanie placu Polskiego przy Akademii Sztuk Pięknych. Przed głównym wejściem powstała przestrzeń przeznaczona do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak wystawy rzeźb, czy happeningi otwarte dla wrocławian. Całość założenia wygląda imponująco również nocą, dzięki oświetleniu nowoczesnymi latarniami oraz iluminacji. Na terenie bulwaru Marii i Lecha Kaczyńskich pojawiła się wielka, czerwona pufa miejska, na której można wygodnie odpocząć obserwując Odrę. Na poddanych rewitalizacji bulwarach pojawiły się liczne nasadzenia zieleni. Posadzono drzewa, głównie lipy srebrzyste i klony, a w założonych trawnikach posadzono krzewy, pnącza, byliny oraz ok. 10 tys. roślin cebulowych. Koszt inwestycji ok. 20 mln zł. Obecna postać bulwaru jest wynikiem pracy wielu instytucji. Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego prowadzona przez RZGW, miała poprawić stan techniczny nabrzeży rzeki przy bulwarach Odry Środkowej od mostu Grunwaldzkiego do mostu Piaskowego i Tumskiego. Roboty zrealizowano od strony rzeki do 1 m powyżej korony wału.
Architektura
Przestrzeń promenady nad Odrą nasycona jest dużą ilością wybitnych obiektów architektonicznych, rzeźb i pomników. Bulwar X. Dunikowskiego na odcinku pomiędzy zatoką Gondoli a mostem Pokoju, sąsiaduje z Muzeum Narodowym, jednym z największych i najważniejszych muzeów sztuki w Polsce. Zbiory obejmują przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki Śląska. Obiekt powstał w latach 1883-1886 wg projektu K. F. Endella. Elewacje ceglane wzbogacone są detalem z jasnego piaskowca w stylu neorenesansu północnego. Atrakcją jest wewnętrzny dziedziniec z otwartymi arkadami, przekryty szklanym dachem. Budynek ucierpiał podczas II wojny światowej, został odbudowany i przeznaczony na funkcje wystawiennicze.
Bulwarowi Marii i Lecha Kaczyńskich towarzyszy gmach Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego z lat 30. XX wieku. Projektant Felix Bräuler wykorzystał opracowaną wcześniej bryłę autorstwa Alexandra Müllera i Ferdinanda Schmidta. Monumentalna forma budynku nawiązuje do stylu neoklasycyzmu propagowanego z okresu III Rzeszy. Bryła obiektu z wewnętrznymi dziedzińcami jest wygięta zgodnie z biegiem rzeki i przypomina rzut sąsiedniego Muzeum Narodowego. Od lat 50. XX wieku budynek jest siedzibą władz wojewódzkich.
Przy placu Polskim znajduje się Akademia Sztuk Pięknych. Pierwotnie obiekt mieścił XVIII-wieczny klasztor i szpital Elżbietanek. W dalszym okresie ulegał wielokrotnym przekształceniom na potrzeby Królewskiej Szkoły Sztuki Budownictwa i Rzemiosł (wśród projektantów m.in. F. A. Stüller, G. A. Gottgetreu, K. J. B. Lüdecke, T. Milczewski, W. Weldermann oraz współcześnie Z. Bać). Jest niejednolity formalnie i stylowo, z elementami modernizmu i klasycyzmu. Gmach stanowił zamknięcie elegancko zaaranżowanego placu z zielenią, na którym stał neogotycki pomnik zwycięstwa (obecnie nieistniejący), po którym pozostało niewielkie wzniesienie.
W sąsiedztwie zachodniego wejścia na bulwar X. Dunikowskiego stoi Hala Targowa zbudowana wg projektu R. Plüdemanna i H. Küstera w latach 1906-1908. W momencie powstania budynek był bardzo odważnym projektem, którego konstrukcję zdobiły paraboliczne żelbetowe łuki. To wyjątkowy przykład zastosowania żelbetu w budynku użyteczności publicznej. Obecnie nadal pełni funkcję handlową ze stoiskami, galerią na piętrze oraz dwiema dużymi piwnicami. W elewację wmurowano relikty nieistniejącego Arsenału Piaskowego (dwa kartusze herbowe z datami oraz kamienną kulę armatnią).
Najwyższe pod względem wysokości jest wzgórze Polskie (127 m n.p.m.). Historycznie fragment fortyfikacji miejskich - dawny bastion Ceglarski, powstał w 1585 roku według projektu Hansa Schneidera von Lindaua. Kolejne przekształcenia obiektu obejmowały: w XVII w. osłonięcie rawelinem, w XVIII w. przebudowę, w XIX w. (1807) z rozkazu Hieronima Bonaparte – zdobywcy Wrocławia – rozbiórka, pozbawiony funkcji militarnych i przekształcony we wzgórze widokowe. Stał się elementem promenady Staromiejskiej zaprojektowanej przez J. F. Knorra (proj. 1812). Do 1945 roku nazywany wzgórzem Carla von Holtei. Obecnie najlepiej zachowane pozostałości bastionowych fortyfikacji Wrocławia. Wzgórze o funkcjach widokowych. W latach 70-80. XX w. rozpoczęto prace renowacyjne mające na celu osuszenie, częściową rekonstrukcję i adaptację kazamat do celów użytkowych. Z elementów dawnego bastionu obecnie zachowały się: portal do kazamat, orylon, bark z częściowo zachowanymi działobitniami oraz fragmenty murów. Pod ziemią zachowane kazamaty. Obiekt wpisany do rejestru zabytków pod nr A/5260/210 z dn. 30.12.1970. Obecna nazwa związana ze zlokalizowaną w tym rejonie dawną ulicą Polską, znaną od 1345 roku.
Nad kanałem zatoki Gondoli poprowadzona jest kładka Muzealna z 1928 roku. Przeprawa pieszo-rowerowa wykonana w konstrukcji dwuprzegubowego łuku w technologii żelbetowej ze stalowymi balustradami (długość 30 m, szerokość 4 m).
Przy zatoce Gondoli rzeźba „Ptaki” autorstwa Magdaleny Abakanowicz. Kompozycja rzeźb oprawiona nocną iluminacją przeniesiona z ul. Świdnickiej (z rejonu hotelu Monopol).
Na placu Polskim usytuowana jest rzeźba „Głowa Robotnika”. Wykonana z brązu, ustawiona w 1982 roku na wysokim cokole z szarego granitu. Jest repliką rzeźby z gipsu autorstwa Xawerego Dunikowskiego, eksponowanej w 1948 roku na Wystawie Ziem Odzyskanych. Xawery Dunikowski, rzeźbiarz, w latach 1959-1964 był profesorem i kierownik katedry Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecna Akademia Sztuk Pięknych). Przed głównym budynkiem ASP rzeźba autorstwa Tomasza Domańskiego z 1992 roku poświęcona postaci Carla Heinricha Klingerta (1760-1828), niemieckiego mechanika, wynalazcy i twórcy pierwszego funkcjonalnego aparatu nurkowego. W sąsiedztwie ASP pomnik-mauzoleum Pamięci Ofiar Zbrodni Ludobójstwa Ludności Polskiej na Kresach Południowo-Wschodnich w latach 1939-1947. Upamiętnia zbrodnie popełnione przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię. Wzniesiony w 1999 roku z inicjatywy Szczepana Sierkierki, wykonany przez rzeźbiarza S. Więcka wg projektu artysty rzeźbiarza J. Bońkowskiego.
Tuż przy nabrzeżu bulwaru Dunikowskiego znajduje się głaz pamiątkowy „Zalanym artystom”. Upamiętnia artystów, którzy ucierpieli w wyniku powodzi w 1997 roku. Autorami dwuznacznego napisu zamontowanego na granitowym kamieniu w 2007 roku, byli Beata i Tomasz Urbanowiczowie. Sam głaz wcześniej znajdował się przy mostach Warszawskich i upamiętniał powódź z 1903 roku. Przy wejściu na bulwar od strony mostu Piaskowego dwie rzeźby „Księżniczka wiatru” i „Ksieżniczka fali” autorstwa Stanisława Wysockiego. Elewację Muzeum Narodowego urozmaica baśniowa, poetycka kompozycja sześciu rzeźb z serii „Rycerze Króla Artura” (2005-2007) autorstwa Magdaleny Abakanowicz.
Pomnik Zwycięskiej Wojny 1870-71- Siegesdenkmal für den Krieg 1870/1871
Inne
Bulwar Xawerego Dunikowskiego to jedna z najładniejszych tras spacerowych we Wrocławiu. To także świetne miejsce na spotkanie w plenerze i relaks nad wodą. Największą atrakcją są amfiteatralne schody, skąd podziwiać można panoramę Ostrowa Tumskiego. Jest miejscem imprez plenerowych tj. pikniki, wydarzenia środowiskowe - dla dzieci, seniorów, miłośników jogi i zdrowej żywności oraz dla osób z niepełnosprawnościami. W związku z sąsiedztwem Odry organizowane są liczne wydarzenia o tematyce wodnej (zawody smoczych łodzi, spotkania z kajakarzami). Na bulwarze często rozstawione są food trucki. Jest miejscem różnych wystaw plenerowych. Strefę gastronomiczną oferują dwa plenerowe bary z toaletami (Bar Bulwar, Bulwar Bistro & Cafe), usytuowane na odcinku od strony mostu Piaskowego. Przy bulwarze mieści się kilka przystani dla statków i łodzi turystycznych (przystań Hala Targowa, przystań Wratislavia, przystań Amfiteatralna). Ofertę gastronomiczną zapewnia również pobliska Hala Targowa.
Przy placu Polskim w dawnym budynku szaletu publicznego funkcjonuje mini kawiarnia Cafe Panorama. Z kolei w zatoce Gondoli na pływającej platformie odpocząć można w malowniczej Tawernie Gondola z widokiem na Ostrów Tumski.
Ze wzgórza Polskiego doskonale widać Ostrów Tumski. Plac przed wzgórzem od strony ul. J. E. Purkyniego często wykorzystywany jest jako „miasteczko artystów” pobliskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podczas wernisaży istnieje możliwość zakupu dzieł artystycznych, obrazów prezentowanych na sztalugach. W sezonie letnim wzgórze jest tłem dla wydarzeń kulturalnych i koncertów jazzowych (tj. Vertigo Summer Jazz Festival). Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich jest świetnym punktem widokowym na wrocławski Manhattan, monumentalną Bibliotekę Uniwersytecką i most Grunwaldzki. Dla dzieci atrakcją jest olbrzymia pufa miejska. Popularnym miejscem jest także plenerowy napis WRO - doskonały motyw do pamiątkowych zdjęć z wycieczki po Wrocławiu. Nad wodą zlokalizowana jest przystań Grunwaldzka. Przy Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim znajduje się tablica upamiętniająca nagrywanie scen filmu "Morderca zostawia ślad" (wiele scen z filmu rozgrywało się wokół i wewnątrz tego budynku). Z bulwarów, a szczególnie ze szczytu wzgórza Polskiego roztaczają się najpiękniejsze, panoramiczne widoki na Odrę, bulwary oraz zespół wysp Ostrowa Tumskiego. Promenada Staromiejska wraz z założeniami zieleni są elementami ogólnomiejskiej trasy rekreacyjnej tzw. „trasy staromiejskiej”. Promenada wzdłuż Odry pozwala na wycieczki rowerowe – wszystkie odcinki są dostępne dla rowerów. Jest świetnym miejscem spotkań, spacerów oraz startu dla rejsów statkiem po Odrze.
Jedną z najnowszych realizacji w sąsiedztwie bulwarów jest skwer Wrocławianek. Nowa, zielona wizytówka miasta, która przyciąga barwnymi nasadzeniami bylin, krzewów i traw ozdobnych. Idealne miejsce dla odpoczynku z widokiem na Akademię Sztuk Pięknych i Muzeum Architektury. Nazwa oddaje hołd kobietom, które w szczególny sposób wpisały się w historię Wrocławia.
Północno-wschodni odcinek promenady Staromiejskiej wraz z towarzyszącymi założeniami zieleni położony jest w granicach obszaru objętego szeregiem form ochrony konserwatorskiej i kulturowej: pomnik historii „Wrocław – zespół historycznego centrum” (Zarządzenie Prezydenta RP z dnia 08.09.1994 roku), park kulturowy „Stare Miasto” we Wrocławiu (Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia Nr XXXII/686/16 z dnia 24.11.2016), Wrocław – zespół historycznego centrum (rejestr zabytków nr A/1580/212 z dnia 12.05.1967 roku).
Nazwa promenada Staromiejska oddaje historyczną nazwę założenia i została przywrócona Uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia w 1993 roku (uchwała o nazwach parków i terenów leśnych we Wrocławiu).
panorama Wyspy Piaskowej
panorama Ostrowa Tumskiego
panorama Kampusu Grunwaldzkiego Uniwersytetu Wrocławskiego
most Pokoju
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Muzeum Narodowe ( dawny Zarząd Prowincji)
Akademia Sztuk Pięknych
Hala Targowa
most Piaskowy
most Grunwaldzki
ul. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego
ul. Jana Ewangelisty Purkyniego
bulwary
promenady
szpalery
aleje
architektura krajobrazu XXI w.
urbanistyka XIX w.
rewitalizacja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. więcej
The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.