– Park Szczytnicki


Park Szczytnicki

Inne nazwy:

Sektor I - skwer Zbyszka Cybulskiego

Sektor II - skwer Wojciecha Jerzego Hasa, Ogród Japoński

Sektor III - Gaj Göpperta

skwer Charlesa Proteusa Steinmetza

Sektor IV

Park Szczytnicki - otulina

Miejskie Gospodarstwo Ogrodnicze

Sektor V - Lasek Badewäldchen- lasek kąpielowy

Sektor VI - Ogród Książęcy, Wzgórze Wężowe

Sektor VII - Park leśny "Ptasi Raj", Ogrody Specjalne

Sektor VIII - Polana Neissera, Park leśny nad Czarną Wodą, Czarna Woda


Nazwa niemiecka:

Scheitniger Park

Fürsten Garten

Czas powstania:

1783 - Ogród Książęcy


Atrakcje charakterystyczne dla obiektu:

Ogród Japoński

Hala Stulecia

Pergola

Pawilon Czterech Kopuł

Drewniany kościół św. Jana Nepomucena

Pomnik Diany

Kolumna Fryderyka Wilhelma II

Pomnik J. von Eichendorffa

Pomnik Friedricha Schillera

Stadion Olimpijski

Morskie Oko

Ciek Czarna Woda

Obiekt znajduje się w kategoriach:


Wizytówka

Park Szczytnicki jest największym i najstarszym parkiem we Wrocławiu. Ma bardzo zróżnicowany charakter i kompozycję, od parku leśnego, przez angielski styl krajobrazowy, po układ modernistyczny, włączający także elementy starorzecza Odry. Na terenie Parku Szczytnickiego rośnie ponad 450 gatunków drzew i krzewów, stąd czasem nazywany jest największym otwartym arboretum w Polsce. Na miejscu znajdziemy również cenne obiekty architektoniczne jak np. Hala Stulecia (wpisana na listę UNESCO) z Pergolą, modernistyczne Pawilon Czterech Kopuł i Iglica czy drewniany kościółek św. Jana Nepomucena. W sąsiedztwie znajdują się również wrocławskie ZOO, modelowe osiedle WuWA i tereny zieleni AWF ze Stadionem Olimpijskim. Park jest świetnym miejscem na rodzinne wycieczki, przejażdżki rowerowe, dokarmianie ptactwa czy piknik na jednej z licznych polan. Chętnie odwiedzany jest również Ogród Japoński o oryginalnej architekturze i szacie roślinnej –  jedyny takich rozmiarów w Polsce. W Parku Szczytnickim odbywają się także pokazy fontanny multimedialnej, która przyciąga wielu turystów i wrocławian. Na obszarze działają pizzerie, kawiarnie, a w okresie wiosennym i letnim także foodtrucki i bikecafes. Obszar pozostaje chroniony w ramach Szczytnickiego Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego od 1997 roku, a na terenie parku ulokowanych jest kilkadziesiąt pomników przyrody.



Twórca:

H. R. Göppert

P. J. Lenne

G. Heinze

H. Polelzig

R. Konwiarz

M. Berg

ks. F. v. Hochberg

J. Anlauf

H. Richter

P. Dannenberg

A. Stephan

prof. I. Nishikawa

Y. Takamura

T. Boniecki i J. Styrylska

A. Kuśmierczyk

Czas przekształceń:

1789 - podział na dwie części

1865 - Ogród Zoologiczny rozbudowa przez Göpperta wg. wsk. Lenne.

1870-74 - lasek brzozowy i tor wyścigów konnych

1875-77 - obszary spacerowe wokół toru wyścigów konnych

1885 - powstaje Gaj Göpperta

1895-96 - Staw F. Cohna

1895-1908 -arboretum W. Bluhma

1897 - rzeźba Diany

1898 - tereny spacerowe wzdłuż Parku Sportowego Dąbie

1900 - park leśny przy Czarnej Wodzie. powiększenie o ogród Stahla

1900 i 1913 powiększenie w kierunku Morskiego Oka

1912-13 - przebudowa na tereny wystawowe

1913 - Szkolny Ogród Botaniczny

1913 - Wystawa Stulecia

1918 - Park leśny "Ptasi Raj",

1928 - ogrody specjalne

1935 - Miejskie Gospodarstwo Ogrodnicze

1994 - Ogród Japoński

1999 - Ogród Japoński odbudowa po powodzi 1997 roku

2009 - budowa Fontanny Multimedialnej

2015 - remont Kolumny Fryderyka Wilhelma II

2016 - remont drewnianego kościółka św. Jana Nepomucena

2018 - rewaloryzacja fragmentu pomiędzy Ogrodem Japońskim a Pawilonem Czterech Kopuł

2023 - 2024 - remont pomostu w Ogrodzie Japońskim

Ochrona konserwatorska:

A/2791/194 z dn. 15.02.1962 - Ogrody, od 1783 r. ogród książęcy Friedricha Ludwiga von Hohenlohe – Ingelfingen, od 1815 r. - tereny parku miejskiego, ob. Park Szczytnicki

Obszary zabytkowe (na podst. Rej. zab.) - Park Szczytnicki - ID obiektu 96

Gminna Ewidencja Zabytków - Założenia przestrzenne - Historyczny układ urbanistyczny osiedla Zacisze we Wrocławiu - około 1930-1945 r. 

Wartościowe zespoły i obszary (wg Studium) - Zespół parkowy, ogrodowy lub sportowy (okolice Morskiego Oka

A/5259/343/Wm z dn. 15.04.1977 - zespół A/5867 z dn. 19.04.2013 - pawilon przemysłowy A/5953 z dn. 28.01.2015 - budynek Hali Państw - Zespół budowlany Hali Stulecia




Galeria


Historia

Na terenie dawnego Parku Szczytnickiego od XIII wieku istniała wieś Szczytniki Wielkie, początkowo w dobrach książęcych, potem miejskich. W XVI wieku jej obszar przecięło koryto Starej Odry i została podzielona na Szczytniki Nowe, Dąbie i Rakowice. Mieszkańcy trudnili się rybołóstwem i flisactwem, a potem także ogrodnictwem. Od przełomu XVII i XVIII wieku na terenie zaczęły powstawać pierwsze pałace, wille i ogrody, a całość nabrała charakteru przedmieścia rezydencjalnego.
Zalążek Parku Szczytnickiego powstał w roku 1783 z inicjatywy księcia Ludwiga von Hohenlohe-Ingelfingen, właściciela wsi Szczytniki i komendanta Wrocławia, i jego żony Amalii Marianny. Zbudowali tu letnią willę, której towarzyszył ogród francuski z kręgielnią, ujeżdżalnią i strzelnicą. W 1789 roku wokół powstał dostępny publicznie 16-hektarowy park w stylu angielskim z trzema polanami, Wzgórzem Wężowym, krętymi ścieżkami i ciekami. Znajdowała się tu także świątynia Sybilli, domek tahitański i kopie rzeźb antycznych w duchu sentymentalnego programu. Wszystko to – za wyjątkiem „trajańskiej” kolumny króla Fryderyka Wilhelma II – uległo zniszczeniu kilkanaście lat później, w toku wojen napoleońskich, a w 1815 roku doszło do licytacji dóbr księcia.
Szczytniki Nowe zostały włączone do Wrocławia w 1808 roku, a Stare – w roku 1868. Obszar ten ponownie zaczął cieszyć się zainteresowaniem w 1833 roku, gdy w pobliskim Dąbiu ulokowano hipodrom o pięciokątnym obrysie. Teren nabrał charakteru rekreacyjnego, działały tu kawiarnie i zajazdy, mimo że teren był wciąż okresowo zalewany przez Odrę. Mieszkańcy pozbywali się swoich działek i w związku z zagrożeniem powodziowym zagospodarowano część wsi na park – ślady wałów zabezpieczających widać do dzisiaj przy al. Różyckiego i al. Paderewskiego. W 1844 roku obok kolumny królewskiej zbudowano (niezachowaną) restaurację w stylu szwajcarskim. Dekadę później podjęto decyzję o scaleniu dawnego Ogrodu Książęcego, a w 1860 botanik Heinrich Göppert zainicjował ideę parku krajobrazowego. Powstały dwa projekty: pierwszy opracował miejski ogrodnik Eduard Petzold, a drugi – architekt krajobrazu i królewski ogrodnik z Berlina, Peter-Joseph Lenné – i ten właśnie zaczął być realizowany w 1865 roku.
W tym samym czasie obok hipodromu powstał Miejski Ogród Zoologiczny, a na potrzeby parku została założona także szkółka leśna. W latach 1870. do parku dołączono lasek położony na południe od dawnego Ogrodu Książęcego, a następnie obszar wokół toru wyścigów konnych; w kolejnej dekadzie tzw. Gaj Göpperta i kolejne parcele prywatne. Wpływ na coraz ukształtowanie i zróżnicowanie obszaru zyskali ogrodnicy – G. Heinze, J. Lösener, H. Richter i L. Fintelmann, którzy integrowali z Parkiem Szczytnickim coraz to nowe obszary, z wykorzystaniem ich walorów i specyfiki. W 1889 roku założono Szkolny Ogród Botaniczny z arboretum i (niezachowaną) szklarnią, udostępniony publiczności w 1913 roku. W latach 90. powstał również system wałów i grobli, łączących Stare Szczytniki z Bartoszowicami, po których przebiegały promenady okrążające teren. Na przełomie XIX i XX wieku Park Szczytnicki poszerzono na wschodzie o Lasek Zaleski i na północy o tzw. Polanę Neisserów, która przez Czarną Wodę łączy się z  miejskim kąpieliskiem Morskie Oko.
W 1913 roku na terenach między ZOO a Parkiem zorganizowano niemiecką Wystawę Stulecia (z okazji rocznicy zwycięstwa nad wojskami napoleońskimi), w ramach której powstały m.in. Hala Stulecia z Pergolą i Pawilon Czterech Kopuł. Towarzyszyła im również Wystawa Sztuki Ogrodowej, z licznymi ekspozycjami tematycznymi i historycznymi – jedyną zachowaną okazał się Ogród Japoński. Zabudowa i kompozycja tzw. Terenach Wystawowych (proj. Hans Poelzig) nadały całości reprezentacyjnego charakteru, choć nie wlicza się ich oficjalnie do Parku Szczytnickiego. Na tym samym obszarze została zorganizowana potem polska Wystawa Ziem Odzyskanych w 1948 roku, po których pozostała wysoka dominanta w postaci stalowej Iglicy oraz studia Wytwórni Filmów Fabularnych. Nieco wcześniej, w latach 30. wcielono jeszcze do Parku Szczytnickiego dawną szkółkę roślinną w jego północno-wschodniej części, przekształconą w tematyczne ogrody modernistyczne.
Lata 90. i późniejsze minęły pod znakiem licznych renowacji i rewaloryzacji, prowadzonych odcinkowo w różnych sektorach i obiektach. W latach 1996–1999 odbudowywano Ogród Japoński, we współpracy z zagranicznymi ekspertami. Utrudniła to utrudniła powódź z 1997 roku, która w całym Parku Szczytnickim objawiła się wylaniem oczek i cieków. W 2008 roku założono japoński Sad Wiśniowy w zachodniej części Ogrodu Romantycznego i zbudowano Fontannę Multimedialną; w tej dekadzie remontowano także mostki i alejki. W drugiej dekadzie XXI wieku odnowiono kościółek św. Jana Nepomucena. Najnowszym etapem rozbudowy parku ma być powstanie tzw. Ogrodów Szczytnickich na terenach ok. 10 ha po dawnym miejskim gospodarstwie ogrodniczym przy Alei Wielkiej Wyspy.


Kompozycja

Park Szczytnicki jest kompleksem parkowym, znajdującym się w zachodniej i środkowej części Wielkiej Wyspy, na wschodzie miasta. Obejmuje teren osiedli Dąbie, Szczytniki, Sępolno i Zalesie, a jego łączna powierzchnia to ponad 100 ha. Ze względu na swoją rozległość, skomplikowaną historię oraz zabudowę wciskającą się ze wszystkich kierunków, nie ma zwartego kształtu. Współczesny obszar parku obejmuje tereny rozciągające się pomiędzy ulicami: Edwarda Dembowskiego, Jana Heweliusza, Zygmunta Wróblewskiego na południu, Adama Mickiewicza od północnego zachodu, fragmentami ul. Stefana Banacha i Mikołaja Kopernika od zachodu, aleją Ludomira Różyckiego od północy (z przekraczającą ją tzw. Polaną Neisserów, ograniczoną ul. Tadeusza Czackiego, Braci Śniadeckich i Fryderyka Chopina), wreszcie alejami Jana Ignacego Paderewskiego i Wielkiej Wyspy od wschodu.  
W początkowych fazach rozwoju Park Szczytnicki utrzymany był w stylu angielskim, jednak z czasem jego obszar uległ znacznym przekształceniom. Na terenie możemy wydzielić dwa ogólne typy ukształtowania. Jedne charakteryzują się założeniami typowo parkowymi z rozległymi polanami ze strzyżoną murawą, klombami z ozdobnymi gatunkami bylin i miejscami rekreacji, takich jak place zabaw oraz siłownie na wolnym powietrzu (np. dawny Ogród Książęcy). Drugie obejmują półdzikie zadrzewienia, gdzie następuje spontaniczna renaturalizacja: można tu znaleźć gatunki typowe dla grądu środkowoeuropejskiego, lasów łęgowych oraz kwaśnych buczyn (np. Lasek Zaleski). Teren jest generalnie płaski, z nielicznymi i niskimi sztucznymi wzniesieniami oraz fragmentami starorzecza Odry. Czarna Woda ma obecnie postać kanałów o uregulowanym brzegu,  (zwłaszcza na północy, przy Polanie Neisserów i w środku terenu), ze stawem Ludwiga Theodora Moritza-Eichborna w Ogrodzie Japońskim.
Środek parku, po osi południowy zachód – północny wschód, przecina ruchliwa ul. Mickiewicza z rzadko używanym torowiskiem tramwajowym, biegnącym raz po południowej, raz po północnej jej stronie. Od północnej strony tej ulicy i bocznej Kopernika znajduje się parę zabytkowych willi i pałaców z XIX i XX wieku, w tym własny dom architekta Maxa Berga. Z kolei przy ul. Jana Heweliusza znajdują się budynki Uniwersytetu Wrocławskiego, w tym małe obserwatorium astronomiczne z początku XX wieku. Od strony zachodniej granica parku idzie uskokami między rezydencjami dawnej wsi Szczytniki; od strony wschodniej teren otwiera się na szerokie Pola Elizejskie i tereny zieleni Akademii Wychowania Fizycznego z zabytkowym Stadionem Olimpijskim projektu Richarda Konwiarza (na północy) oraz miasto-ogród Sępolno o oryginalnym układzie (na południu). Od północy czynne torowisko tramwajowe i al. Różyckiego dzieli Park Szczytnicki od willowej zabudowy osiedla Zalesie, a ul. Kochanowskiego – od osiedla Zacisze.
Poniższy przegląd sektorów parku związany jest z jego historycznym rozwojem. Dawny Ogród Książęcy, pierwszy publicznie dostępny, położony jest w północnej części i wyróżnia się rozległymi wnętrzami krajobrazowymi (w tym jednym obniżonym w niecce). Po jego zachodniej stronie przy ul. Kochanowskiego zlokalizowany jest lokal gastronomiczny i szalet publiczny, a po wschodniej – zachowana od początku założenia kolumna króla Fryderyka Wilhelma II, choć bez pomnika na szczycie. Wiele elementów oryginalnego Ogrodu Książęcego nie ocalało, jak Wężowe Wzgórze z wodospadem czy pobliski monument poety Josepha Eichendorffa (obecnie sam cokół). Nowym elementem, stojącym nieopodal niezachowanej restauracji jest z kolei spory plac zabaw dla dzieci. Na południe od tego fragmentu położony jest tzw. Ogród Romantyczny, ze stawem przedzielonym dwoma mostkami i wzbogaconym o wysepkę. Przy jego południowym brzegu zlokalizowany jest odbudowany pomnik poety Fryderyka Schillera. Po północnej stronie rozciąga się kilka polan, a na jednej z nich znajduje się stosunkowo japońska kompozycja ozdobnych wiśni.  
Po południowej stronie ul. Mickiewicza znajduje się teren tzw. Ogrodu Angielskiego, dawnego Gaju Göpperta, z rozległymi wnętrzami krajobrazowymi i wzniesieniem w centralnej części. Jego zachodnią granicę wyznacza aleja Dąbska – obsadzona kasztanowcami, łącząca ul. Mickiewicza i Kopernika – a nieopodal niej znajduje się  drewniany kościółek pw. Św. Jana Nepomucena. Pochodzi z drugiej połowy XVII wieku i został przeniesiony do Parku Szczytnickiego w 1913 roku z Kędzierzyna Koźla – obecnie mieści się tam galeria. Po drugiej stronie ul. Kopernika rozciąga się teren tzw. Szkolnego Ogrodu Botanicznego z kolekcją dendrologiczną, licznymi polanami i dwoma oczkami wodnymi. Od południa łączy się on ze znajdującymi się już poza Parkiem terenami wystawy WuWa (Wohnungs- und Werkraumausstellung, Wystawa Mieszkania i Miejsca Pracy), zbierającej przykłady architektury modernistycznej. Perłą w koronie jest tu przylegający do Parku Szczytnickiego hotel dla samotnych matek i bezdzietnych małżeństw (proj. Hans Scharoun), obecnie ośrodek szkoleniowy PIP.


Przyroda

Obszar ze względu na niezwykłe bogactwo flory i fauny został zaklasyfikowany w Europie jako czwarty park pod względem jakości na naszym kontynencie, z ponad 450 gatunków i odmian roślin, które pochodzą z Europy, Ameryki Północnej i Azji. Przy Moście Zwierzynieckim, od strony południowo-zachodniej mieści się zimozielony Skwer Zbyszka Cybulskiego. Rosną tam drzewa iglaste: sosny licznych gatunków (wejmutka, czarna, rumelijska), świerki (kaukaski i pospolity), cyprysiki (Lawsona i groszkowy), cisy pospolite, jodła kalifornijska i modrzew polski, a także drzewa liściaste: brzozy brodawkowate, lipy drobnolistne oraz dęby szypułkowe. W Ogrodzie Japońskim odnajdziemy takie rośliny jak: różaneczniki, azalie, metasekwoje, grujeczniki, modrzewnice, miłorzęby, modrzewniki, tawuły i berberysy. Tuż za nim rośnie aleja kasztanowców zwyczajnych oraz kolejne gatunki drzew w Ogrodzie Angielskim: perełkowiec japoński, cyprysik nutkajski, żywotnik olbrzymi, orzesznik pięciolistny, platan klonolistny, buk pospolity (także w odmianach zwisłej i purpurowej). W pobliżu drewnianego kościółka napotkać możemy sosnę himalajską, kasztan jadalny, jak również dęby szkarłatne, różne gatunki świerków i sosen.
Ważnym elementem Parku Szczytnickiego są pomnikowe dęby – jeden z największych, o obwodzie ponad 500 cm, rośnie przy stawie obok kamiennego mostku w tzw. Ogrodzie Romantycznym. Jego południowy brzeg porasta z kolei kolekcja drzew iglastych, w tym egzotyczne cypryśniki błotne z pneumatoforami. Zabytkowa aleja dębów szypułkowych rośnie przy niecce dawnego Ogrodu Książecego, a przy kolumnie można spotkać kolejne pomniki przyrody: kasztana jadalnego i jarząba brekinię. Obok samego Parku Szczytnickiego rosną największe dęby szypułkowe we wrocławiu: Dziadek (przy ul. Kopernika), Jana Dzierżonia (nad Starą Odrą) i Piotra Włosta (na terenach WuWa).
Bogata kolekcja dendrologiczna stanowi ozdobę dawnego Szkolnego Ogrodu Botanicznego, gdzie rosną – często wciąż w grupach wedle taksonów – m.in. sosny (czarne, smołowe, Jeffreya) i inne nagozalążkowe (świerki serbskie i hiszpańskie, choina kanadyjska), orzeszniki (pięcio- i siedmiolistne oraz gorzkie), orzechy (włoskie i szare) i skrzydłorzech kaukaski; klony (zwyczajne, francuskie, tatarskie), olsze różnych gatunków i morwy białe. Występują tu również soliterowe: platan wschodni, magnolia drzewiasta i dąb błotny, a od południowej strony rośnie aleja cisów pospolitów i różaneczników katawbijskich. Tutejsze rzadsze gatunki to kłęk kanadyjski, lipa krymska, ambrowiec amerykański i buk południowy. Nad jednym z oczek wodnych rosną parocje perskie, oczary wirginijskie i liczne gatunki z dawnego alpinarium.
W Parku Szczytnickim odnajdziemy również gatunki chronione takie jak: kruszczyk szerokolistny, śnieżyczkę przebiśnieg, bluszcz pospolity i cis pospolity. Runo na północnym fragmencie parku ciągnącym się od strony ul. Różyckiego obfituje w takie gatunki jak: kokoryczka wonna, konwalia majowa, kopytnik pospolity, marzanka wonna i czosnaczek pospolity. Gatunki takie jak: fiołek wonny, czosnek zielonawy, gwiazdnica gajowa, piżmaczek wiosenny, jasnota biała, gajowiec żółty i śnieżyczka przebiśnieg znajdziemy na niewielkim płacie, przy skrzyżowaniu al. Mickiewicza i ul. Kopernika. W starorzeczach i innych zbiornikach wodnych rosną gatunki nadrzeczne: pałka szerokolistna, krwawnica pospolita, kosaciec żółty, łączeń baldaszkowy, grążele żółte i grzybienie białe.
Obszar zamieszkują także interesujące okazy fauny, m.in. ropucha zielona, dzięcioł średni, dzięcioł zielony, dzięcioł czarny, nietoperz – nocek rudy, gacek brunatny, mroczek późny, karlik większy, borowiec wielki, mopek. W Parku Szczytnickim można też natknąć się na kunę leśną czy sporadycznie sarnę. Na terenie znajdziemy ponad 70 gatunków ptaków, wśród których są gatunki zagrożone wyginięciem, takie jak dzięcioł średni oraz muchołówka białoszyja. W parku występują także chronione gatunki chrząszczy i motyli, a także ssaków, w tym dziewięć gatunków nietoperzy.


Inwestycje

Na przełomie lat 1990. i 2000. park stał się obiektem licznych form ochrony, od powołania Szczytnickiego Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego przez miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego po uznanie części Terenów Wystawowych za Pomnik Historii, a potem Hali Stulecia – za element Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od początku XXI przeprowadzano, etapami i odcinkami, zakrojony na szeroką skalę projekt Rewaloryzacji Parku Szczytnickiego Obejmował on m.in.: renowację ławek, alejek i trawników, zakup koszy na śmieci, wymianę nawierzchni alejek, dostosowanie terenu do potrzeb osób niepełnosprawnych, uzupełnienie nasadzeń drzew i krzewów, prace przyrodnicze oraz instalacje sanitarne i elektryczne (oświetlenie). Remontowi, renowacji lub wręcz rekonstrukcji poddano w pierwszej kolejności zabytki (kościółek św. Jana Nepomucena, kolumna Fryderyka Wilhelma II, pomniki Diany i Schillera, glorieta) oraz obiekty techniczne (mostki na stawach, szalet przy al. Różyckiego, konstrukcja Pergoli).
W pierwszym rzędzie Zarząd Zieleni Miejskiej zajął się rekultywacją założeń zieleni cieszących się zainteresowaniem turystycznym (tj. Ogród Japoński, otoczenie Hali Stulecia, ogród różany i wgłębnik w części modernistycznej) oraz remontem elementów systemu wodno-melioracyjnego Czarnej Wody (konserwacja cieków, zbiorników, umocnienie linii brzegowej). Zbudowano także dwa place zabaw w dawnym Ogrodzie Książęcym i na tzw. Polanie Neissera. Część uwagi zajęła rewaloryzacja szaty roślinnej Parku Szczytnickiego po powodzi w 1997 roku. Wiele lat poświęcono również na renowację i konserwację Ogrodu Japońskiego, od mostku i przystani, przez herbaciarnię, altany i małą architekturą, po bramy i ogrodzenia. W pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku przygotowano również szereg dokumentów planistycznych i inwentaryzacyjnych, od Strategii Rewaloryzacji Parku Szczytnickiego (zespół pod kierunkiem prof. Aliny Drapelli-Hermansdorfer), przez dokumentację gospodarki wodnej po technikę infrastruktury dawnych Terenów Wystawowych.
Na rok 2023 przewiduje się powstanie Ogrodów Szczytnickich, które powiększą Park o 10 hektarów. Obszar ma powstać pomiędzy ulicami: 8 Maja, Dembowskiego, Mickiewicza i Kopernika. Dawny charakter miejsca ma zostać zachowany, do projektu wykorzystane będą materiały naturalne, a ingerencja ma zostać ograniczona do minimum. Zarząd Zieleni Miejskiej przewiduje nowe nasadzenia, około 600 drzew gatunków takich jak: graby, klony, lipy i platany oraz krzewy, byliny i łąki kwietne. W zachodniej części terenu znajdą się alejki spacerowe, strefy leśne i łąkowe, a we wschodniej miejsca związane z aktywnością społeczną wraz z zadrzewionym placem mogącym służyć organizacji lokalnych wydarzeń. Ma powstać także plac zabaw i zostaną odtworzone dawne szklarnie. Na miejscu dawnego stadionu ma powstać część sportowa z zapleczem oraz parking. Na miejscu rozebranych obiektów w stanie dewastacji powstaną nowe budynki gastronomiczne, toalety, budynki do celów społecznych, plac zabaw, strefa kultury i polana rekreacyjna.


Architektura

Po zachodniej stronie Parku Szczytnickiego znajdują się dawne Tereny Wystawowe z 1913 roku, zorganizowane wokół imponującej, żelbetowej konstrukcji Hali Stulecia (proj. Maks Berg, wpisana na listę UNESCO w roku 2006). Układu dopełnia Pergola otaczają Multimedialną Fontannę, a powojenną dominantą wysokościową stała się stalowa Iglica (proj. Stanisław Hempel). W oryginalnym układzie na zachodzie – od strony Mostu Zwierzynieckiego, na rogu ul. Mickiewicza i Wróblewskiego – zlokalizowano tzw. Ogród Diany z odbudowanym pomnikiem bogini w obniżeniu terenu; obecnie to skwer im. Zbyszka Cybulskiego. Północną stronę Pawilonu Czterech Kopuł (proj. Hans Poelzig) otaczała zieleń izolująca pod mianem Parku Wilhelma – obecnie to Skwer im. W. J. Hasa i Park Rzeźb, wyposażony przez znajdujący się obok oddział Muzeum Narodowego.
Między Pergolą a al. Dębską, wokół stawu Moritza-Eichborna, zlokalizowano w ramach Wystawy Stulecia Ogród Japoński, zrewaloryzowany ponad 80 lat później. Na południe od niego znajdowały się inne ogrody zlikwidowane po Wystawie Ogrodniczej: historyczne (średniowieczny, aptekarski, renesansowy, empirowy) i tematyczne (kwiatowy, owocowy, zamkowe). Obecnie są tu partery kwiatowe i bylinowe, które przechodzą dalej na wschód w tereny zieleni wokół Pergoli, z mostami na cieku Czarna Woda oraz amfiteatrem przy ul. Kopernika.
Najpóźniej dołączone fragmenty do Parku Szczytnickiego to naturalistyczny, lekko zagłębiony Lasek Zaleski (izolujący od wschodniej strony al. Paderewskiego) i pas łęgowej roślinności nad Czarną Wodą prowadzący na północ w stronę Morskiego Oka. Ten ostatni łączy się zresztą z dawnym Ogrodem Książęcym przez Polanę Neisserów, położoną w niecce tuż obok al. Różyckiego. Pomiędzy ul. Kopernika a Laskiem jako zaplecze parku przez długi czas działała szkółka roślinno-leśna z licznymi szklarniami i pawilonami (niezachowanymi). Włączono ją do całości układu Parku Szczytnickiego dopiero w latach 30. i przekształcono w szereg ogrodów specjalnych: różanecznikowych, daliowych, różanych, bylinowych. Dominuje tu modernistyczny układ oparty na prostokątach i kwadratach, a jego ozdobą jest ośmiokątna glorieta.
Po południowej stronie ul. Mickiewicza, tereny szkółkarskie działały przez cały XX wiek jako miejskie gospodarstwo ogrodnicze, w XXI wieku powoli zarastające. Planowano tu park chiński, jednak w końcu zdecydowano się na rekreacyjno-sportowe Ogrody Szczytnickie, wokół których trwają aktualnie konsultacje społeczne. Będę one stanowiły izolującą zieleń od wschodu i budowanej Alei Wielkiej Wyspy, przez którą Park Szczytnicki łączy się z miastem-ogrodem osiedla Sępolno.


Inne

Park Szczytnicki, Hala Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł, Iglica, kościół św. Jana Nepomucena, Multimedialna Fontanna, Ogród Diany , pomnik Diany,  Ogród Japoński, Lasek Zaleski, kolumna Fryderyka Wilhelma II, pomnik Schillera

W sąsiedztwie

ZOO Wrocław

Stadion Olimpijski

Rzeka Stara  Odra

WUWA

Hala Stulecia

Wrocławska Fontanna Multimedialna

Pawilon Czterech Kopuł

Kąpielisko Morskie Oko

Wzgórze Kilimandżaro

Bulwar przy przystani Zwierzynieckiej

Park Dąbski

Zieleniec przy ul. Zielonego Dębu

Park Czarna Woda



Logotypy

Back to top

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close