Park Stanisława Staszica

Inne nazwy:

pl. Stanisława Staszica

Nazwa niemiecka:

Nordpark

Benderpark

Czas powstania:

1905-1908

Atrakcje charakterystyczne dla obiektu:

pawilon kultury ESK 2016

fontanna multimedialna

plac zabaw

Mała architektura:

ogrodzenie

rzeźba Tańcząca Para

Obiekt znajduje się w kategoriach:


Wizytówka

Multimedialna fontanna połączona z placem do jazdy na wrotkach, to obecnie znak rozpoznawczy, modernistycznego w swej koncepcji, parku. Aktywność fizyczna, kąpiele słoneczne i kontakt z przyrodą - z takim przesłaniem założono park w pierwszych latach XX wieku. Po stu latach pozostaje ono aktualne, mimo że sposoby rekreacji uległy zmianie. W gęsto zabudowanym osiedlu Nadodrze, po przeprowadzonej rewitalizacji, park jest miejscem tętniącym życiem i integrującym różne grupy mieszkańców. Na poszukiwaczy i miłośników rzadkich drzew czekają różne gatunki kasztanowców, wiązowiec zachodni, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański, iglicznia trójcierniowa i absolutna osobliwość - dąb biały! Całość zieleni dopełniają liczne krzewy ozdobne tworząc wraz z drzewami „zielone komnaty” parku. 



Twórca:

Hugo Richter (1853-1937)

Margareta Jarczewska (1966-)

Angelika Kuśmierczyk-Jędrzejczak   


Osoby/instytucje związane z parkiem:

Karl Schmidt (1836-1888)

Deputacja ds. Promenad - Promenaden-Deputation

Czas przekształceń:

1926

po 1945

2011-2012

Ochrona konserwatorska:

nr rej.: A/2500/344/Wm z 21.01.1977 (Dworzec Nadodrze)

nr rej.: A/2658/403/Wm z 18.08.1974 (dworzec kolei wąskotorowej)

Elementy wodne:

fontanna multimedialna




Galeria


Historia

Najstarszy modernistyczny park miejski we Wrocławiu, założony w latach 1905 - 1908, według projektu Hugo Richtera - dyrektora Wrocławskiego Ogrodnictwa Miejskiego. Powstał w miejscu o długiej i zróżnicowanej historii, pierwotnie targowisko koni, w XIX wieku teren wystawowy. To tutaj i na sąsiednim placu, obecnym Strzeleckim, odbyła się Śląska Wystawa Rzemiosła i Przemysłu w 1881 roku. Swój obecny kształt zawdzięcza kompleksowej rekompozycji, dokonanej po 2012 roku, przy okazji rewitalizacji osiedla Nadodrze. Autorką najnowszej koncepcji parku im. Stanisława Staszica jest architektka Margareta Jarczewska przy współpracy z architektką krajobrazu Angeliką Kuśmierczyk.

Na potrzeby ekspozycji w 1881 roku zorganizowano konkurs na projekt przestrzennego zagospodarowania terenu z pawilonami wystawowymi i restauracją. Zwycięzcami byli architekci Heinrich Brost i Karl Grosser, a odpowiedzialny za realizację całości Karl Schmidt - jeden z najciekawszych architektów działających wówczas we Wrocławiu. Ogrodowe kompozycje powierzono Gerhardowi Erklowi. Uwagę odwiedzających skupiał centralny kobierzec kwiatowy jego autorstwa, o geometrycznych podziałach z fontanną pośrodku i rzeźbami. Wykorzystane rośliny egzotyczne w donicach, nadawały kompozycji reprezentacyjny, ozdobny charakter w duchu pleasure ground w parkach krajobrazowych zamożnych rezydencji. Po zamknięciu wystawy w prawdzie nic  nie pozostało z podziwianej kompozycji, ale zobaczono potencjał tkwiący w tym miejscu, które znakomicie nadawało się na lokalizację parku miejskiego. Tuż po ekspozycji już w 1881 roku Karl Schmidt przedstawił swój projekt publicznego ogrodu, a w roku 1886 alternatywny pomysł zaprezentował Hugo Richter, wówczas ogrodnik Schottländerów w Partynicach. Żaden z projektów nie został zrealizowany i musiało minąć prawie 20 lat, by powrócono do pomysłu. Motywacją była z pewnością zagęszczająca się zabudowa mieszkalna i rosnąca liczba mieszkańców Nadodrza. Decyzja zapadła w 1900 roku, jednak ze względu na prowadzone wówczas przez Deputację ds. Promenad duże inwestycje, władze miejskie postanowiły poczekać kilka lat z podjęciem nowej realizacji.

Teren na rzucie trójkąta, trochę podobnie jak stało się to w obecnym parku Stanisława Tołpy, otoczony był gmachami publicznymi. Od północy sąsiadował z Dworcem Nadodrze, wzniesionym w 1868 roku, od południowego zachodu z kościołem św. Bonifacego, z lat 1897-1898, i miejskim dworcem kolei wąskotorowej, otwartym w 1899 roku, od południa z nieistniejący kościołem Odkupiciela, z lat 1902 - 1904.

Pierwsza kompozycja parku, nazwanego wówczas Północnym, składała się z centralnej, obniżonej polany, obsadzonej ze wszystkich stron gęstym pasem drzew i krzewów. Jego szerokość od 25 do 50 metrów miała zapewnić izolację od hałasu i zanieczyszczeń. System komunikacyjny był bardzo uproszczony i sprowadzał się do drogi obwodnicowej o szerokości 5 metrów. Przebiegała w pasie wysokiej zieleni wyznaczając lekko łukowo wygiętą linię, zaokrąglając się w narożnikach trójkąta.  Richter opisując funkcję parku podkreślał, że powstał on głównie z myślą o dzieciach i młodzieży. Łąka, zajmująca około połowę powierzchni parku, pozbawiona systemu przecinających ją ścieżek, dawała użytkownikom pełną dowolność w sposobie spędzania czasu. W północno-zachodniej części usypano sztuczne wzniesienie. Zgodnie z modernistyczną koncepcją parku ludowego, preferowana była grupowa aktywność sportowa, a nie indywidualne kontemplowanie natury, tak charakterystyczne dla parków krajobrazowych.

W latach 20. XX w. przekomponowano założenie z myślą o nasilających się funkcjach komunikacyjnych oraz poszerzeniu grupy użytkowników o zróżnicowane przedziały wiekowe. Uwzględniono także aspekt ozdobny łącząc go z edukacją przyrodniczą, ustawiając przy roślinach na rabatach tabliczki z informacjami na ich temat. Był to rzadki przypadek we wrocławskich parkach miejskich.

W czasie walk o Festung Wrocław w 1945 roku niezadrzewione części parku posłużyły jako prowizoryczny cmentarz. Po ekshumacji zmarłych, funkcje i charakter parku powróciły do wcześniejszego stanu. Po 1980 roku ustawiono tu rzeźbę "Tańcząca para" autorstwa Janiny Piskorskiej-Pieli. W związku z rewitalizacją osiedla Nadodrze, w 2012 roku przeprowadzono rekompozycję parku. Rzadko spotykaną w parkach wrocławskich atrakcją stała się, usytuowana w północno-zachodniej części, fontanna multimedialna połączona z placem do jazdy na wrotkach.



Funkcje historyczne

targ koński

tereny wystawowe

park miejski

park publiczny

funkcje komunikacyjne

funkcje rekreacyjne

funkcje spacerowe

Funkcje obecne

funkcje rekreacyjne

funkcje spacerowe

funkcje sportowe


Kompozycja

Najstarsza modernistyczna kompozycja, składająca się z centralnej polany i pasa wysokiej zieleni dookoła, była wyposażona jedynie w drogę obwodnicową. Ten układ stał się szkieletem dla późniejszych przekształceń parku. Zarówno rekompozycja dokonana w latach 20. XX wieku, jak i późniejsza z początku XXI stulecia dotyczyły głównie nowego zagospodarowania centralnej polany. Przejawem dostosowania się do nowych funkcji parku były kolejne zmiany w systemie komunikacyjnym.

Forma parku z początku XX wieku odpowiadała idei łąki o funkcjach rekreacyjnych, sportowych i zabawowych. Na planach Wrocławia z tego czasu możemy znaleźć je we wszystkich częściach miasta, ukryte pod niemiecką nazwą Spielwiese. Nieraz sąsiadowały z parkami spacerowymi, jako ich uzupełnienie. Taka łąka funkcjonowała np. w pobliżu obecnego parku im. Stanisława Tołpy przy ul. B.Prusa. Centralna polana otoczona zazwyczaj szpalerami drzew, teren pozbawiony specjalnych obiektów i wyposażenia sportowego, nastawiony na inicjatywę grup szkolnych lub klubów sportowych. To oni byli najliczniejszymi użytkownikami. W przypadku obecnego parku Staszica szybko, bo po około 20 latach, okazało się, że nie jest to wystarczająca oferta dla mieszkańców Nadodrza. Zmiany wymusiła potrzeba szybkiej komunikacji pieszej przede wszystkim związanej z Dworcem Nadodrze i dworcem wąskotorówki. Układ ścieżek przecinających polanę dopasowany został do osób korzystających z kolei. Ścieżki skracały drogę, "odcinając" trójkątne narożniki. Uwzględniono także potrzeby wypoczynku biernego użytkowników niezainteresowanych aktywnością sportową. Centralnie na polanie wytyczono okrągły plac. Mniejszy, nieregularny placyk znajdował się w części północno-wschodniej. Oba były włączone w układ prostoliniowo wytyczonych ścieżek, rozmieszczono też ławki. Pierwotnie na polanie nie projektowano żadnych grupowych i syngieltonowych nasadzeń. W nowej koncepcji pojawiły się liczne, swobodnie rozmieszczone grupy drzew i krzewów. Przy ścieżkach tworzono kompozycje niskich roślin ozdobnych z liści i kwiatów, między innymi pacioreczniki i funkie. Montowane w ziemi obok tabliczki pozwalały ze ścieżki zapoznać się z ich nazwami. Ścieżki były ograniczone niskimi metalowymi ogrodzeniami, które jednak nie przeszkadzały w swobodnym korzystaniu z polan.

Po 1945 roku powrót do normalnych funkcji nastąpił dopiero po ekshumacji grobów osób zmarłych w czasie walk o Festung Breslau. Ogólny charakter parku nie uległ jednak zmianie i w latach 60. był pielęgnowany w duchu późnego modernizmu, co przejawiało się głównie formami wyposażenia.

Zasadnicze przekształcenie parku nastąpiło na początku XXI wieku. Przede wszystkim zdecydowano się na zamknięcie parku metalowym, ażurowym ogrodzeniem z furtkami wejściowymi przy wszystkich końcówkach ścieżek. Nie ogranicza to użytkowników, ale zwiększa ich bezpieczeństwo. Szkielet z pasem wysokiej zieleni dookoła i drogą obwodnicową pozostał niezmieniony. Natomiast przekomponowano układ komunikacyjny, wyznaczając bieg ścieżek w formie pętli i łagodnych łuków. Kompozycja taka bardziej nawiązuje do krajobrazowych niż modernistycznych założeń. Każdy z narożników trójkąta został zaakcentowany okrągłą formą. W północno-zachodnim krańcu znajduje się wspomniana fontanna z systemem siedzisk na linii okręgu. W północno-wschodnim narożniku stworzono okrągłą kompozycję kwietnika wokół rzeźby "Tańcząca para". Od południa znajduje się najmocniej zaakcentowane wejście ze stolikami do gry w szachy na okrągłym placyku. Park wyposażono także w place zabaw dla dzieci.

Kompozycja przestrzenna zieleni z charakterystycznym układem zieleni wysokiej w formie gęstych układów drzew i krzewów na obrzeżach parku i otwartymi polanami wewnątrz parku. Poszczególne strefy parku częściowo wydzielone widokowo przez zwarte grupy krzewów. Czytelne w kompozycji przestrzennej strefy wejściowe.



Przyroda

Bogata struktura gatunkowa drzewostanu reprezentowana przez liczne gatunki rodzime (Acer platanoides, Quercus robur, Ulmus laevis, Tilia cordata), tworzące zasadniczą część drzewostanu i tło dla gatunków obcego pochodzenia.

W składzie gatunki obcego pochodzenia m.in. platany klonolistne (Platanus x hispanica ‘Acerifolia’), kasztanowce (Aesculus hippocastanum, Aesculus flava i Aesculus glabra), wiązowiec zachodni (Celtis occidentalis). Drzewostan wzbogacony pojedynczymi egz. miłorzębu dwuklapowego (Ginkgo biloba), tulipanowca amerykańskiego (Liriodendron tulipifera), klonu czerwonego (Acer rubrum) i igliczni trójcierniowej (Gleditsia triacantos).

Struktura warstwowa zieleni rozbudowana, szczególnie na obrzeżach parku. Warstwa krzewów bogata, z dominacją śnieguliczki białej (Symphoricarpos albus) – obecnie gatunek inwazyjny, jaśminowca wonnego (Philadelphus coronarius), lilaka pospolitego (Syringa vulgaris), irgi czarnej (Cotoneaster niger), tawuły van Houtte’a (Spiraea vanhouttei), osobliwa parczelina trójlistkowa (Ptelea trifoliata). Ponadto ozdobne rabaty głównie w strefach reprezentacyjnych.

Wśród osobliwości dendrologicznych - dąb biały (Quercus alba).


Architektura

Obiekty niezachowane

płaskorzeźba sześciu postaci bajkowych - Sechs Märchengestalten

Obiekty zachowane

ogrodzenie


Inne

Otoczenie

Dworzec Nadodrze - Odertor Bahnhof
kościół św. Bonifacego    Bonifatius-Kirche

kościół Odkupiciela (niezachowany)    Erlöserkirche

dawny dworzec kolejki wąskotorowej   

historyczna zabudowa kamieniczna   

Ulice graniczne

pl. Stanisława Staszica

Określenia stylistyczne i kompozycyjne

park modernistyczny

park ludowy

urbanistyka ok. 1900

architektura krajobrazu modernistyczna

architektura krajobrazu XXI w.


Logotypy

Back to top

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close