Park przy ul. Canaletta
2005
Grobla Szczytnicko-Bartoszowicka
plac zabaw
wybieg dla psów
skatepark
Wizytówka
Na wschodnim krańcu Wielkiej Wyspy, w sąsiedztwie nadodrzańskich wałów, zlokalizowany jest park, w którym atrakcje znajdą aktywni ruchowo mieszkańcy Wrocławia, miłośnicy czworonogów, jak również fani skateparków. W ostatnich latach obiekt stał się przedmiotem konkursów i działań partycypacji społecznej. Wzdłuż kaligraficznie poprowadzonej ścieżki, w niewielkich odległościach rozplanowano liczne strefy rekreacyjne takie jak: plac zabaw, siłownia, wybieg dla psów oraz skatepark. Uroku dodaje mu duże nagromadzenie zieleni oraz bliskie sąsiedztwo tras rowerowych i spacerowych wzdłuż rzeki Odry.
Elżbieta Sałaban
Szczytnicki Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy (1997r.)
Odra (rzeka)- Oder
Galeria
Historia
Osiedle Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice, gdzie zlokalizowany jest obecny park, dawniej było folwarkiem, należącym do opactwa św. Wincentego, założonym w XVI wieku. Niedługo później obiekt został oddzielony od wsi Ottwitz (Opatowice) nowym korytem Odry. Po 1810 roku trafił w ręce prywatne, a w 1845 roku ponownie funkcjonował jako wieś o nazwie Bartheln (Bartoszowice). W kolejnych latach na terenie osiedla powstał etablissement Wilhelmshafen, ostatnia po wschodniej stronie Odry przystań statku wycieczkowego. Na początku XX. wieku po powstaniu odrzańskiego szlaku wodnego, osiedle stało się częścią Wielkiej Wyspy, a następnie zostało włączone w administracyjne granice Wrocławia. W tamtym czasie Wielka Wyspa była głównym zapleczem rekreacyjnym miasta, o czym przesądzało nagromadzenie różnorodnych atrakcji tj. Park Szczytnicki, hipodrom dla wyścigów konnych czy Ogród Zoologiczny. Po wojnie, w latach 60 i 70. XX wieku, w rejonie obecnego parku część terenu zagospodarowano pod osiedle domów jedno- i wielorodzinnych, ogródki działkowe, zabudowę przemysłową, targowisko oraz obiekty Politechniki Wrocławskiej. Na skutek “powodzi tysiąclecia” w 1997 roku teren ogródków działkowych mocno uległ zniszczeniu i degradacji. W celu przywrócenia ładu przestrzennego gmina Wrocław zdecydowała się na przekształcenie zniszczonego obszaru w park osiedlowy, którego realizacja miała miejsce w 2004 roku. W ostatnich latach park stał się miejscem zainteresowania licznych inicjatyw społecznych, które kierunek swoich potrzeb wyrażały w kolejnych konkursach: w lutym 2019 roku w wyniku drugiej edycji akcji „Pies w wielkim mieście”, organizowanej przy współpracy Gazety Wyborczej z Zarządem Zieleni Miejskiej, na terenie parku oddano do użytku ogrodzony wybieg dla psów z urządzeniami w stylu agility. Z kolei w 2021 roku w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zrealizowano pierwszy etap publicznego skateparku. Wcześniej prowizoryczne rampy powstawały już na Wielkiej Wyspie (np. w parku Biskupińskim), jednak dopiero działania w parku przy ul. Canaletta kompleksowo odpowiedziały na tego typu potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych.
ogrody działkowe
funkcje rekreacyjne
funkcje spacerowe
Kompozycja
Park zlokalizowany jest we wschodniej części Wrocławia, w południowo-wschodniej części Wielkiej Wyspy, na osiedlu Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice, w sąsiedztwie grobli kanałowej przy Odrze. Po wschodniej stronie otaczają go wały nadodrzańskie, które stanowią zielone trasy spacerowo-rowerowe i są istotnym elementem korytarzy ekologicznych miasta. Od południa park sąsiaduje z lokalnym targowiskiem oraz nowo budowanym osiedlem mieszkaniowym (wcześniej zabudowa przemysłowa). Na północ od parku znajduje się osiedle zabudowy mieszkaniowej z przełomu lat 60. i 70. XX w. Główne wejścia: od strony południowo-zachodniej z ul. Baciarellego, od strony wschodniej z grobli kanałowej, a w części centralnej od strony ul. Canaletta.
Założenie zaprojektowano na rzucie w kształcie litery „L”. Zaplanowano funkcjonalny teren parkowy połączony z trasą biegnącą wzdłuż wałów przeciwpowodziowych. Główne ścieżki pieszo-rowerowe poprowadzone są swobodnie, kaligraficznie, w kierunkach północ-południe i wschód-zachód. W układ komunikacyjny wkomponowano system placów rekreacyjno-sportowych (wejściowych, wypoczynkowych, zabaw i ćwiczeń). Pierwotną ofertę rekreacyjną tworzył plac zabaw dla dzieci oraz siłownia dla młodzieży. Zaprojektowano zieleń o charakterze parkowym jako izolację od strony targowiska i dawnego zakładu przemysłowego (obecnie osiedle mieszkaniowe). W części północno-wschodniej pozostawiono górkę krajobrazową z funkcją jako magazyn piasku. Założenie łączy się z systemem ścieżek pieszo-rowerowych po wałach odrzańskich wokół Wielkiej Wyspy.
W ostatnich latach przestrzeń parkową uzupełniono o dodatkowe strefy funkcjonalne: ogrodzony wybieg dla psów oraz skatepark dla dzieci i młodzieży. Strefa dla psów została zaplanowana na rzucie okręgu z luźnym rozplanowaniem urządzeń zabawowych oraz zachowaniem istniejącej zieleni. Elementy skateparku stanowią urządzenia rekreacyjno-sportowe w technologii betonowej-monolitycznej przeznaczone do jazdy na deskorolkach, rolkach i rowerach typu BMX oraz hulajnogach. W ramach tego zadania zaplanowano również oświetlenie, wydzieloną strefą wypoczynkową oraz zieleń izolacyjną.
Przyroda
W trakcie zakładania parku w 2004 roku na terenie znajdowała się niewielka grupa młodych dębów szypułkowych, kilka nieregularnie rozmieszczonych drzew iglastych (sosen, modrzewi) oraz krzewów (leszczyny, lilaki), które włączono w obręb założenia. W ramach inwestycji posadzono: dęby szypułkowe, brzozy brodawkowate, klony pospolite w odmianach, sosny czarne i liczne krzewy: irgi, tawuły, ogniki szkarłatne, żylistki pośrednie i inne.
Obecnie szatę roślinną tworzą głównie pospolite gatunki drzew liściastych i iglastych oraz krzewów ozdobnych. Teren nie jest silnie zadrzewiony (kilkadziesiąt drzew, głównie młodych), w znacznej mierze górują trawniki. Zadrzewienia występują w postaci planowanych nasadzeń, komponowanej zieleni o charakterze izolacyjnym i ozdobnym. Wiek najstarszego drzewa szacuje się na ok. 70 lat i jest nim orzech włoski. Rabaty z ozdobnymi odmianami krzewów zostały posadzone celowo wzdłuż ogrodzenia jako zieleń osłonowa w większych skupinach. Runo stanowią trawniki obramowane przez obecne ścieżki i granice terenu.
Teren otwarty porośnięty jest naturalną łąką kwietną, w której dominuje koniczyna łąkowa, koniczyna biała, kostrzewa łąkowa, wiechlina łąkowa, kupkówka pospolita, mniszek lekarski, jaskier rozłogowy, jastrun zwyczajny, koniczyna złocistożółta, rogownica polna.
Bezpośrednio przy skateparku zaprojektowano zieleń urządzoną jako pola z trawami ozdobnymi (rozplenica japońska, trzcinnik ostrokwiatowy, imperata cylindryczna), które wkomponowano w planowane zagospodarowanie. Pozostałą część terenu pozostawiono jako murawy.
Inwestycje
Teren parku przy ul. Canaletta na przestrzeni lat poddano kilkuetapowym inwestycjom. Inwestorem i zarządcą jest Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. W 2004 roku w ramach Programu Rewitalizacji Zieleni Miejskiej zrealizowano zadanie inwestycyjne pn. „Remont parkowego terenu zieleni przy ul. Canaletta (Bartoszowice)”. Dokumentację projektową w 2004 roku opracowało biuro ESA Pracownia Architektoniczna arch. E. Sałaban. Inwestycję zrealizowała firma Duh-Impex. Kosztorys opiewał na kwotę 390 tys. zł. Celem inwestycji było nowe urządzenie terenu zniszczonego przez powódź w 1997 roku.
W 2019 roku w ramach drugiej edycji akcji „Pies w wielkim mieście” organizowanej przez Gazetę Wyborczą oraz Zarząd Zieleni Miejskiej, wykonano wybieg dla psów. Dokumentację projektową opracowała pracownia ISBA Grupa Projektowa J. Styrylska, T. Boniecki. Prace zrealizowała firma Agrobud. Wybieg jest bezpłatny i czynny całą dobę.
W 2021 roku w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 zrealizowano pierwszy etap zadania pod nazwą „Skatepark Wielka Wyspa” polegający na budowie publicznego skateparku. Dokumentację projektową opracowało wrocławskie biuro PAVO Projekt sp. z o.o. arch. P. Wolny.
Prace zrealizowała firma Attis Tomasz Obrzut. Zgodnie z założeniem autorów projektu, miejsce miało przyczynić się m.in. do kształtowania postaw prozdrowotnych dzieci i młodzieży oraz zwiększenia aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Koszt pierwszego etapu skateparku wynosił 750 tys. zł.
Warto zaznaczyć, że we Wrocławiu funkcjonują także inne skateparki na otwartym powietrzu m.in. skatepark pomiędzy ulicami Ślężną i Borowską na osiedlu Huby oraz skatepark w Parku Jedności przy ul. Królewskiej. Jazdę na rolkach, deskorolkach i hulajnogach umożliwia również pumptrack na wzgórzu gen. Władysława Andersa.
Architektura
Park osiedlowy przy ul. Canaletta wybudowano w 2004 roku na terenie stanowiącym pozostałość po zlikwidowanych ogródkach działkowych zdegradowanych w trakcie powodzi w 1997 roku. Zakres wykonanych prac obejmował: ścieżki pieszo-rowerowe o nawierzchni mineralnej utwardzonej, place wypoczynkowe (jeden wejściowy, dwa przy ścieżkach), plac zabaw dla dzieci w wieku 3-7 lat (w tym urządzenia: piaskownica ze stolikiem, drewniana lokomotywa z wagonikami, zestaw zabawowy z pomostem, ławki, ogrodzenie stalowe), siłownię terenową (cztery urządzenia, stojaki rowerowe, ławki), trawiaste mini-boisko do piłki nożnej, nasadzenia drzew i krzewów oraz wykonanie trawników. W trakcie modelowania terenu podjęto również decyzję o pozostawieniu górki krajobrazowej funkcjonującej jako magazyn piasku.
W 2019 roku park został doposażony o wybieg dla psów. Wykonano ogrodzoną strefę zabawowo-sprawnościową z jedną śluzą wejściową. Przestrzeń wydzielono panelowym, ażurowym ogrodzeniem wysokości 1,6 m. Na terenie wybiegu zrealizowano ścieżki żwirowe, elementy małej architektury (ławki, kosze na psie odchody, tablice informacyjne). Zakres urządzeń w stylu agility obejmował m.in. tyczki do slalomu, przeskoki okrągłe, regulowane płotki do przeskoków, pochylnię skośną oraz równoważnię. Nawierzchnia składa się głównie z trawy, ziemi i piasku. Zarówno małą architekturę, jak również urządzenia zabaw zaprojektowano w białej kolorystyce.
W 2019 roku w ramach zadania „Skatepark Wielka Wyspa”, zaprojektowano urządzenia rekreacyjno-sportowe wraz z infrastrukturą techniczną. W pierwszym etapie inwestycji wykonano strefę wejściową z miejscami postojowymi dla rowerów, tablicą informacyjną oraz strefę wypoczynku z ławkami i koszami na śmieci. Zaprojektowano nawierzchnie z kostki betonowej bezfazowej, w dwóch kolorach: dojście w kolorze jasnoszarym, strefy pod ławkami i stojakami na rowery w kolorze grafitowym. Wykonano wybrane urządzenia-przeszkody, oświetlenie wokół skateparku oraz nasadzenia zieleni. Dla prawidłowego odwodnienia terenu zastosowano drenaż francuski (warstwa żwiru owinięta geowłókniną i obsypana korą). Skatepark zaprojektowano w technologii betonowej-monolitycznej (wylewany na miejscu, bez wykorzystania gotowych elementów prefabrykatów). Nawierzchnia została zróżnicowana kolorystycznie poprzez zastosowanie betonu barwionego w masie. Płyta główna nawierzchni skateparku wykonana jest jako posadzka przemysłowa z betonu (równa, gładka, pokryta impregnatem). Przeszkody zaprojektowano w formie elementów żelbetowych, płyt lub ścian z betonu. Elementy pochyłe wykonano z betonu podawanego pod ciśnieniem. Niektóre urządzenia wykonano poprzez odpowiednie uformowanie nasypów ziemnych. Elementy betonowe wtopione lub zespolone z płytą, umożliwiają użytkownikom płynny najazd. Rozplanowanie skateparku na działce uwzględnia istniejące drzewa i krzewy. Zakres wyposażenia obejmował: urządzenia skateparku (quarter pipe, 2x roll-in, piramidę z grindbox, poręcz, grindbox, podjazd z grindbox z poręczą oraz funbox, quarter pipe), oświetlenie, elementy małej architektury (ławki stalowe z drewnianym siedziskiem, kosze na odpady, stojaki na rowery, tablica z regulaminem). Wykonano prace ogrodnicze polegające na przesadzeniu drzew i krzewów, a także przygotowano teren pod nowe nasadzenia i założenie trawników.
Inne
Park położony jest w granicach Szczytnickiego Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego, cennego pod względem przyrodniczym i kulturowym obszaru Wrocławia, na który składa się m.in. Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim, Zespół Hali Stulecia i Stadionu Olimpijskiego, kąpielisko Morskie Oko i Ogród Zoologiczny oraz modernistyczne osiedla-ogrody z promenadami nadodrzańskimi. Zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku obszar objęty jest ochroną prawną. Park nie posiada jeszcze nazwy własnej. Określany jest mianem sąsiadującej ulicy Bernarda Bellotta Canaletta, włoskiego malarza, który od 1767 roku tworzył w Polsce i był nadwornym malarzem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
zabudowa osiedla mieszkaniowego Bartoszowice
Grobla Szczytnicko-Bartoszowicka- Bartheln-Scheitniger-Deich
ul. Bernarda Belotta Canaletta
ul. Kanałowa
architektura krajobrazu XXI w.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. więcej
The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.