Park Mamuta
2018
Ślężański Mamut - wysoki ok. 6 m, unikalny plac zabaw, który można eksplorować na wiele sposobów
Jaz nad rzeką Ślężą
Polana Profesorów
grillowisko
grobla
stanowisko archeologiczne
strefa biocenotyczna
łąka kwietna
punkt gastronomiczny
rzeźby „Zadumana Ślężanka” i „Rodzina” Tadeusza Tellera, wykonane w 1975 r. z głazów narzutowych
plac zabaw
obrotowe leżaki
wypoczynkowe tarasy
Wizytówka
Park Mamuta powstał z inicjatywy mieszkańców Oporowa na otwartych terenach pomiędzy zabudową osiedla, a rzeką Ślęzą. Gospodarzem jest tutaj wielki Ślężański Mamut, który zaprasza wszystkich do zabawy, piknikowania i zwiedzania nadślężańskich sadów, łąk oraz ogrodów działkowych. Spacerując napotkamy rzeźby „Zadumana Ślężanka” i „Rodzina” Tadeusza Tellera oraz miejsca upamiętniające wrocławskich profesorów – potomków powojennych gospodarzy Oporowa. Polana profesorów otoczona Gajem Akademickim to ważne miejsce spotkań mieszkańców Oporowa, od którego rozpoczęła się budowa parku Mamuta. Nieopodal znajdziemy urządzenia zabaw, wypoczynku i rekreacji. Park Mamuta to park wspólnotowy, zakładany i tworzony przez lokalną społeczność, gdzie każdy, niezależnie od wieku, znajdzie ciekawe atrakcje oraz miejsca do rekreacji.
Alina Drapella-Hermansdorfer
Maciej Stojak
Bartosz Żmuda
SIM - Katarzyna Kobierska, Natalia Bańdo (2014-2022)
2022
Strefa ochrony konserwatorskiej zabytków archeologicznych
Rzeka Ślęza - na północ od Parku
relikty starorzeczy Ślęzy
Galeria
Historia
W latach 30. XX w. przystąpiono do rozbudowy podmiejskiej wsi Oporów (niem. Opperau) o zespół zabudowy willowej zakomponowany w duchu miasta-ogrodu. Plan urbanistyczny nowej części osiedla zakładał zachowanie szerokiego pasa łąk pomiędzy obecną ul. Bukowskiego, a nieuregulowaną Ślęzą. Pozwalało to na zachowanie ciągłości korytarza ekologicznego rzeki oraz zabezpieczenie terenów otwartych jako niezbędnej części osiedla.
Teren obecnego parku w ostatnich dekadach był rozparcelowany i oddany w dzierżawę mieszkańcom, którzy zakładali tu ogrody działkowe lub małe grunty orne. Z tego okresu zachowały się liczne drzewa i krzewy owocowe oraz małe sady. W ostatnich latach teren był w większości nieużytkowany i natura przywracała tu swoje porządki w toku spontanicznej sukcesji – zarastania przez pionierskie gatunki drzew i krzewów.
Pierwsze pomysły na parkowe zagospodarowanie tego terenu formułowano na forum osiedla już na początku lat 2000. Od tamtej pory na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej powstało kilka koncepcji zagospodarowania terenu, które ukazywały mieszkańcom możliwości rekreacyjnego wykorzystania terenu.
Wraz z organizacją we Wrocławiu pierwszego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2013 r. zgłaszano pierwsze pomysły na zagospodarowanie tego terenu. W drugiej edycji, projekt WBO 2014 Park wspólnotowy Ślężański Mamut, zgłoszony przez Radę Osiedla Oporów (lider: Tomasz Stefanicki), zdobył 5239 głosów i został przyjęty do realizacji. W kolejnych latach ZZM przystąpił do porządkowania terenu i przygotowania go do inwestycji. Jednocześnie mieszkańcy, wspierani przez aktywistów i Zarząd Zieleni Miejskiej, organizowali akcje sadzenia drzew oraz wydarzenia społeczno-kulturalne, głównie we wschodniej części parku, która była najbardziej uczęszczana z uwagi na dojście do kładki i parku Grabiszyńskiego. W 2016 r. w tej części założono „Polanę Profesorów”, na cześć zasłużonych mieszkańców – naukowców i studentów, którzy po 1945 r. zasiedlili Oporów. Wiosną 2018 r. rozpoczęto prace budowlane w ramach realizacji pierwszego etapu zagospodarowania terenu. Parku Mamuta został oddany do użytku w sobotę 10 listopada 2018 r.
łąki - tereny zalewowe Ślęzy (przed regulacją rzeki)
grunty orne i ogrody działkowe (przed 2018 r.)
ogrody działkowe (przed 2018 r.)
sady
miejsce festynów osiedlowych
funkcje edukacyjne
funkcje estetyczne
funkcje gastronomiczne
funkcje przyrodnicze
funkcje turystyczne
Kompozycja
Park Mamuta powstał w dolinie Ślęzy i mimo, że rzeka jest obecnie ograniczona wałami przeciwpowodziowymi, czytelne jest wiele form ukształtowania terenu i grup zieleni charakterystycznych dla dolin rzecznych. W kompozycji parku zachowano lokalne obniżenia terenu (okresowo podmokłe) oraz liczne zadrzewienia łęgowe i grądowe.
Układ komunikacyjny budują prostokreślne ścieżki łączące liczne wejścia do parku. Główny ciąg parkowy poprowadzony jest wewnątrz, wzdłuż terenu zieleni, miejscami łącząc się ze ścieżką biegnącą na wyniesieniu grobli. Stanowi dla niej alternatywną ścieżkę spacerowo- biegową. Strefy wejściowe do parku oraz poszczególne odcinki dróg podkreślają najciekawsze osie widokowe. Główne wejście zlokalizowano na przedłużeniu historycznej alei lipowej – zielonej osi Oporowa, która zawsze doprowadzała mieszkańców nad rzekę.
Teren podzielony jest na kilka stref w układzie poprzecznym w nawiązaniu do wcześniejszych charakterystycznych łanowych podziałów terenu. Zachowano tu wiele uprawianych wcześniej drzew owocowych oraz liczne zadrzewienia doliny. Ważnym ciągiem widokowym jest wspomniana ścieżka na wałach Ślęzy, z której dobrze widać cały park. Łączy ona ten park z kilkoma najcieciekawszymi wrocławskimi terenami zieleni: park Kleciński, powstający park Krzycki, park Grabiszyński, powstający park Awicenny, Las Oporowski oraz park Tysiąclecia.
Przyroda
Na kształt parku kluczowy wpływ miały zastane uwarunkowania. Ukształtowanie terenu doliny rzeki i czytelne terasy zalewowe determinują różne formy roślinności: w niższych partiach przy Ślęzy siedliska łęgowe z gatunkami wierzby, topoli i wiązów, a w niezadrzewionych obniżonych strefach teren porasta trzcina oraz - bliżej zabudowań osiedla porasta roślinność typowa dla siedlisk grądowych, gdzie zobaczymy więcej lip, dębów i klonów.
Obszar pokrywają liczne drzewa i krzewy owocowe oraz małe sady jako pozostałość po zlikwidowanych ogródkach działkowych. W ostatnich latach teren był w większości nieużytkowany i natura rozwijała się w toku spontanicznej sukcesji – zarastania przez pionierskie gatunki drzew i krzewów.
Jednak w tym przypadku najciekawsze jest dziedzictwo archeologiczne doliny Ślęzy i ślady neandertalczyków oraz szczątki mamuta odkryte w czerwcu 1994 roku. Podczas robót ziemnych w rejonie ulic Jordanowskiej i Harcerskiej odnaleziony został dobrze zachowany fragment ciosu prawdziwego mamuta. Twórcy podkreślają, że gęsto rozsiane obszary zainteresowań i znalezisk archeologicznych wyróżniają Ślęzę na tle pozostałych wrocławskich dopływów Odry. Z nią łączy się nazwa Śląska i jego świętej góry – Ślęży. Do tych zamierzchłych dziejów nawiązuje nazwa parku i jego ikona, czyli główna atrakcja zabawowa Ślężański Mamut (www.parkmamuta.pl).
Inwestycje
Początkiem działań inwestycyjnych był projekt WBO 2014 Park wspólnotowy ŚLĘŻAŃSKI MAMUT – projekt zgłoszony przez Radę Osiedla Oporów, przyjęty do realizacji w 2015 r.
- sprzątanie Polany Profesorów i sadzenie Gaju Akademickiego (2015) – inicjatywa mieszkańców realizowana ze wsparciem ZZM
- koncepcja przestrzenna zagospodarowania Parku Mamuta, DDK Sp. Z o.o., Alina Drapella-Hermansdorfer, Maciej Stojak (główni projektanci), na zlecenie ZZM we Wrocławiu, 2015
- projekt budowlany i wykonawczy opracowania pracownia Creo Project – Bartosz Żmuda (2017)
- realizacja prac budowlanych na terenie parku Mamuta (Etap 1.) marzec – listopad 2018
- w 2022 roku uruchomiona została nowoczesna toaleta samoczyszcząca, która mozaikową elewacją nawiązuje do motywu przewodniego Parku. Projekt opracowany został przez projektantów z biura ISBA sp. z o.o.
- projekt systemu identyfikacji wizualnej Parku Mamuta – Katarzyna Kobierska, Natalia Bańdo (2014-2022)
Architektura
Główną dominantą jest oczywiście Ślężański Mamut – wysoki na ok. 6 m, unikalny plac zabaw, który można eksplorować na wiele sposobów. Po wspinaniu się wewnątrz mamuta możemy zjechać jedną z dwóch zjeżdżalni, imitujących jego „ciosy”. W okolicy znajdziemy również inne atrakcje dla dzieci, głównie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a także ławki i siedziska służące rekreacji. Jak również atrakcje dla „dorosłych dzieci”: leżaki oraz mobilna kawiarnia, która działa sezonowo.
W parku napotkamy również rzeźby „Zadumana Ślężanka” i „Rodzina” Tadeusza Tellera, wykonane w 1975 r. z głazów narzutowych. Wcześniej znajdowały się one przy ścieżce wzdłuż Ślęzy, a obecnie ulokowano je w centrum, w pobliżu głównego wejścia do parku.
Od południa park zamyka linia domów przede wszystkim w zabudowie szeregowej. Istotnym elementem architektonicznym jest Jaz nad Ślęzą, który stanowi jedno z wejść na teren parku, łącząc go bezpośrednio z parkiem Grabiszyńskim.
Z parku widzimy jedną z ważniejszych dominant w krajobrazie Wrocławia – sztuczne wzgórze będące Cmentarzem Wojskowym ze zlokalizowanym na szczycie Pomnikiem Żołnierzy Wojska Polskiego (proj. Łucji Skomorowskiej, 1979 r.). Na prawo od wzgórza znajduje się park Grabiszyński, a z drugiej strony Cmentarz Grabiszyński – jedna z najstarszych i najpiękniejszych wrocławskich nekropolii.
Ślężański Mamut
Inne
Park posiada szeroki program edukacyjny, realizowany na kilku tablicach parkowych oraz bogatej w informacje stronie internetowej redagowanej przez mieszkańców. Uzupełnienie stanowią foldery i broszury informacyjne kolportowane przez Radę Osiedla i ZZM oraz liczne gadżety z wizerunkiem Ślężańskiego Mamuta.
Wokół parku Mamuta zbudowano szeroką społeczność aktywistów, naukowców i pasjonatów przyrody z całego Wrocławia. Starając się wspólnie o budowę unikalnego placu zabaw utworzyli nieformalną grupę „Mamutanci”, która doprowadziła do sukcesu tego projektu WBO.
Zabudowa domów jednorodzinnych osiedla Oporów
Aleja lipowa łącząca al. Piastów i ul. Bukowskiego
Ogrody działkowe w południowej części terenu
Rzeka Ślęza
Wzgórze Cmentarz Żołnierzy Polskich
Park Grabiszyński
ul. Solskiego
al. Piastów
ul. Bukowskiego
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. więcej
The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.