Park Lesława Węgrzynowskiego

Inne nazwy:

Park Staromiejski

park przy ul. Kolejowej

Nazwa niemiecka:

Hospital zu St. Trinitatis

Reiches Hospital zu St. Trinitatis

Czas powstania:

1864-1868

Mała architektura:

basen ppoż

donice na kwiaty

Obiekt znajduje się w kategoriach:


Wizytówka

Park Lesława Węgrzynowskiego historycznie był ogrodem towarzyszącym zespołowi nieistniejących obecnie budynków szpitala i kościoła św. Trójcy.

Przeprowadzona w ostatnich latach rewaloryzacja przywróciła charakter i świetność miejsca, zwiększyła jego atrakcyjność, komfort i bezpieczeństwo użytkowników. W trakcie prac zabezpieczono ceglane relikty ścian kościoła, które spacerowicze mogą dziś zobaczyć w trawnikach przy jednej z głównych alejek. W centralnej części parku dawny zbiornik przeciwpożarowy wyremontowano i przekształcono w ogród deszczowy. Jego wnętrze wypełniają gatunki roślin lubiących środowisko wilgotne tj. skrzypy, kosaćce czy rdest. Atrakcją dla dzieci są place zabaw oraz fontanna w formie dysz tryskających wodą z nawierzchni. Dla fanów architektury gratką będą dawne betonowe poidełka, które poddano renowacji. Osoby starsze znajdą wytchnienie w cieniu drzew na jednej z wielu nowych ławek parkowych.

Patronem parku jest Lesław Węgrzynowski, wybitny polski medyk, dwukrotny uczestnik walk w obronie Lwowa (1918, 1939), powstaniec warszawski 1944, który zapisał się w historii Polski jako pionier walki z gruźlicą.




Twórca:

Carl Johann Christian Zimmermann (1831-1911)

Karl Schmidt (1836-1888)


Osoby związane z parkiem

Lesław Węgrzynowski (1885-1956)

Czas przekształceń:

po 1945

1967

lata 70. XX w.

2020-2021 


Ochrona konserwatorska:

nr rej.: A/5977/1-2 z 14.09.2015 (zespół budynków poczty)

Elementy wodne:

fontanna




Galeria


Historia

Obecny park Lesława Węgrzynowskiego historycznie był ogrodem przy domu opieki Trójcy Świętej, określanym także jako szpital. Zajmował parcele przy ul. Kolejowej 102, po zmianie numeracji 58-60 i funkcjonował do 1945 roku pod nazwami Hospital zu S. Trinitatis, Reiches Hospital zu St. Trinitatis i Altersheim St. Trinitatis. Pierwotna kaplica i szpital pod tym wezwaniem znajdowały się przy ul. Świdnickiej. W latach 60. XIX wieku zaplanowano ich rozbiórkę z myślą o nowej zabudowie. Ogród pierwotnie posiadał powierzchnię ok. 3,25 ha. Teren został zagospodarowany w latach 1867-1869 jako towarzyszący zespołowi budynków szpitala i kościoła św. Trójcy. Pierwotny projekt sygnowany przez Carla Schmidta z 1866 roku zakładał wzniesienie 10 budynków z kościołem na osi i domku portiera w ogrodzie otoczonym trzema szpalerami drzew i murem. Założenie o regularnym układzie ścieżek, od wschodu wyznaczały geometryczne trawniki z dwiema okrągłymi fontannami, a od zachodu dwie polany z soliterami pośrodku. Zrealizowano zaledwie dwa neogotyckie budynki, połączone ażurowymi łącznikami z kościołem, stanowiącym centralny punkt i oś założenia. Ten fakt spowodował konieczność ponownego zaprojektowania ogrodu, w którym połączono geometryczną kompozycję z nieregularnie biegnącymi ścieżkami. Kościół w stylu neogotyckim, jednonawowy, orientowany, wzniesiono na planie krzyża łacińskiego (arch. Carl Johann Christian Zimmermann). Ogród podzielono na cztery kwatery rozdzielone budynkami mieszkalnymi i główną alejką na osi, obsadzoną dwoma rzędami drzew, prowadzącą od bram wejściowych do kościoła. Regularne kwatery po stronie zachodniej, poprzedzone zostały podwójnym szpalerem drzew. Proste dróżki biegnące równolegle do głównej alejki i nieregularnie poprowadzona ścieżka poprzeczna podzieliły założenie na sześć części. Kwatery wschodnie również poprzedzone rzędem drzew, przecinały malowniczo rozplanowane nieregularne ścieżki. W miejscu projektowanych wcześniej fontann powstały okrągłe trawniki z drzewami pośrodku. Granice parceli podkreślono pojedynczymi szpalerami drzew, na niektórych odcinkach podwójnymi. Na osi kościoła w kierunku ul. Kolejowej i ul. Szpitalnej wytyczono aleje obsadzone drzewami, prowadzące do bram wejściowych. Centralna pozycja kościoła została zaakcentowana owalnym gazonem, otoczonym ścieżką i szpalerem roślin powtarzającym linię ścieżek od zewnątrz. Dom opieki wraz z kościołem i ogrodem wybudowano wówczas w prawie pustej okolicy w 1868 roku.

W czasie II wojny światowej we wschodniej części założenia wybudowano basen przeciwpożarowy. Budynki historyczne zostały zniszczone w 1945 roku.

W latach 60. XX wieku na terenie byłego ogrodu urządzono park miejski. Był jednym z nielicznych wówczas parków zrealizowanych we Wrocławiu w latach powojennych. Jego otwarcie miało miejsce 13 marca 1967 roku staraniem Ligii Ochrony Przyrody. Park zyskał nową nazwę Staromiejskiego. Opiekę nad obiektem przejęła zasadnicza szkoła zawodowa przy Fabryce Urządzeń Mechanicznych. W miejscu kościoła i budowli w północnej części powstały korty tenisowe, a północno-zachodnią część ogrodu zabudowano. W wyniku przekształceń teren parku został pomniejszony. W części południowo-zachodniej powstał plac zabaw, a w części południowo-wschodniej zaaranżowano kwietnikami basen przeciwpożarowy.

W kolejnych latach infrastruktura parkowa ulegała stopniowemu pogorszeniu. Nawierzchnie stały się nierówne, murki ceglane niszczały, w przestrzeni brakowało ławek parkowych. Zieleń sprawiała wrażenie chaosu. W 2018 roku w ramach miejskiego Programu Inicjatyw Rad Osiedli (PIRO) wytypowano do realizacji projekt pn.: „Rewitalizacja parku przy ul. Kolejowej we Wrocławiu”. Inicjatywa była związana z postępującą degradacją parku oraz oddolną inicjatywą mieszkańców osiedla. W latach 2020-2021 Zarząd Zieleni Miejskiej przeprowadził rewaloryzację parku.


Funkcje historyczne

ogród przy domu opieki Trójcy Świętej

funkcje terapeutyczne

funkcje estetyczne

funkcje rekreacyjne

funkcje reprezentacyjne

funkcje spacerowe

Funkcje obecne

funkcje komunikacyjne

funkcje spacerowe

funkcje przyrodnicze

funkcje sportowe

funkcje rekreacyjne


Kompozycja

Teren zlokalizowany jest na południowy zachód od historycznego centrum Wrocławia, w kwartale pomiędzy ulicami Kolejową, Szpitalną, Tęczową i Grabiszyńską. Najbliższe sąsiedztwo stanowią: XVII Liceum Ogólnokształcące im. Agnieszki Osieckiej, zabudowa mieszkaniowa, usługowa oraz realizowana przy ul. Kolejowej zabudowa w ramach rządowego programu mieszkaniowego.

W latach powojennych kompozycja parkowa podlegała licznym modyfikacjom. W latach 60. XX wieku ogród przekształcono w publicznie dostępny „Park Ludowy” („Staromiejski”). Wówczas część pierwotnego założenia ogrodowego przekształcono pod tereny podporządkowane szkole, korty tenisowe, zabudowę oraz zagospodarowanie związane z dawnym basenem przeciwpożarowym. Zatarto tym samym pierwotną oś założenia w kierunku wschód-zachód. Ukształtowany w wyniku kolejnych przekształceń park w kształcie trapezu stanowi większą część pierwotnego założenia ogrodowego.

W wyniku rewaloryzacji wydzielono nowe wejście od ul. Szpitalnej oraz alejkę parkową na osi od ul. Pochyłej, jako historyczne wejście do założenia ogrodowego przyszpitalnego z XIX wieku na osi wschód-zachód.

Współcześnie w parku zaprojektowano trzy strefy funkcjonalne. Strefa relaksu znajduje się w części centralnej, wokół placu z fontanną i ogrodem deszczowym, uzupełniona roślinnością. Strefa rekreacyjna zlokalizowana jest w południowo-centralnej i zachodniej części parku. Znajdziemy tutaj plac zabaw, miejsce pod siłownię terenową obok górki saneczkowej oraz polanę na imprezy plenerowe w części zachodniej parku. Strefa aktywna została wyznaczona w części środkowej przy boisku szkolnym. Zaplanowano tutaj przyszłe boisko dwufunkcyjne (kort tenisowy i boisko do siatkówki) oraz wybieg dla psów. Centralnym punktem parku jest basen dawnego zbiornika przeciwpożarowego (zagłębiony poniżej terenu) przekształcony obecnie w ogród deszczowy. Otoczenie zbiornika stanowi odrestaurowany, modernistyczny, powojenny plac z murkami-siedziskami. W tym miejscu zachowano pasowe podziały nawierzchni w postaci kwadratowych pól. Komunikację stanowią alejki parkowe na osi płn.-płd., wsch.-zach. oraz alejki obwodowe. Zaplanowano drogę pieszo-jezdną jako dojazd do sąsiadującej szkoły od ul. Kolejowej. Wyznaczono drogę serwisową do utwardzonego placu przy polanie na imprezy plenerowe jako dojazd obsługi oraz samochodów gastronomicznych. Nowe zagospodarowanie terenu podkreśla główne osie architektoniczne parku. Nie zabrakło także dawnych źródeł wody-poidełek.

Kompozycję roślinną charakteryzują wiekowe drzewa będące reliktem dawnego założenia ogrodowego.



Przyroda

Na terenie parku występuje liczny starodrzew. Wiek najstarszych drzew datuje się na ponad 120 lat, zaliczając do tej grupy drzewa posadzone przed 1900 rokiem. Wśród nich wyliczyć można ok. 30 drzew. Do najcenniejszych należą: szpaler platanów wzdłuż ul. Kolejowej tworzący najbardziej charakterystyczny widok i cenny fragment parku oraz platan czteropienny znajdujący się w zachodniej części parku. Pozostałe drzewa są nasadzeniami późniejszymi, w przeważającej ilości pochodzącymi z lat 60. XX wieku. Roślinność uzupełniają krzewy również w większości pochodzące z okresu powojennego.

W składzie gatunkowym wysokich drzew dominują: robinia akacjowa, platan klonolistny, dąb czerwony, bożodrzew gruczołkowaty, kasztanowiec pospolity, lipa holenderska, jak również gatunki rodzime: lipa drobnolistna, klon pospolity, klon jawor, wiąz szypułkowy, grab pospolity, topola Maksymowicza, topola biała, śliwa wiśniowa oraz jesion wyniosły. Współczesną kompozycję tworzą głównie formy krzewiaste: jaśminowiec wonny, forsycja pośrednia, śnieguliczka biała, tawuła van Houtte’a, dereń biały, żylistek, tawuła, irga, suchodrzew chiński, ligustr pospolity, krzewuszka cudowna, morwa biała, berberys Thunberga, a z grupy roślin iglastych – jałowiec chiński i cis pospolity. Ponadto młode okazy platanów i lip. Z dawnej kompozycji pozostały stare okazy drzew: platany klonolistne o obw. 200-384 cm (w tym forma wielopniowa), glediczia trójcierniowa o obw. ok. 348 cm oraz wielopniowa forma skrzydłorzecha kaukaskiego o bardzo malowniczym pokroju o obw. 223 cm i 322 cm. Teren posiada duże walory krajobrazowe.

W ramach rewitalizacji parku w latach 2020-2021, wykonano szereg prac w zieleni. Posadzono drzewa (buk pospolity, lipa srebrzysta, lipa holenderska, platan klonolistny, klon polny, kasztanowiec czerwony), krzewy (jaśminowiec wonny, dereń jadalny, trzmielina Fortune'a, porzeczka krwista, dereń biały, kalina sztywnolistna, ognik szkarłatny, hortensja bukietowa, hortensja dębolistna, tawuła brzozolistna, mahonia pospolita, kokoryczka wielkokwiatowa, oczar pośredni, śnieguliczka Doorenbosa, róża parkowa), byliny (pióropusznik strusi, funkia 'White feather'), pnącza (bluszcz pospolity, powojnik górski, powojnik mandżurski).

Powojenny nieużywany, betonowo-ceglany zbiornik na wodę usytuowany w centralnej części parku wyremontowano i przekształcono w ogród deszczowy o pow. 400 m2. Jego wnętrze wypełniły gatunki odpowiednie dla środowiska wilgotnego. Nasadzono rośliny z gatunków tj. wierzba purpurowa, śmiałek darniowy, funkia, nerecznica samcza, krwawnica pospolita, kosmatka olbrzymia, rdest wężownik, kosaciec syberyjski, skrzyp zimowy, kosaciec żółty. Tego typu rozwiązanie korzystnie wpływa nie tylko na efekt wizualny, ale również na niwelację tzw. miejskiej wyspy ciepła, czyli nadmierne nagrzewanie się obszarów zurbanizowanych. Dodatkowo wysiano łąkę kwietną, założono maty z rozchodnikiem, nasadzono rośliny cebulowe (narcyz wonny, krokus wiosenny) oraz założono nowe trawniki.



Inwestycje

W ramach Programu Inicjatyw Rad Osiedli (PIRO) zainicjowano zadanie inwestycyjne, w ramach którego pracownie EXPERTS GROUP Sp. z o.o. z Katowic oraz XPROJECT Sp. z o.o. z Wrocławia opracowały dokumentację projektową pn.: „Rewitalizacja parku przy ul. Kolejowej we Wrocławiu”. Projektanci: arch. M. Ligarski (architektura), P. Deryło (branża sanitarna), P. Kucharewicz (branża elektryczna), ORENDA Pracownia Projektowa Zieleni K. Pieniawska, K. Gierczyk (architektura krajobrazu). Ostateczny wygląd projektu był wynikiem konsultacji społecznych zorganizowanych w 2019 roku. Prace podzielono na kilka etapów. Głównym wykonawcą pierwszego etapu była firma ATTIS Tomasz Obrzut. Koszt inwestycji wynosił ponad 3 mln zł. Zakres zrealizowanych robót budowlanych obejmował wykonanie: instalacji wody, kanalizacji sanitarnych, kanalizacji deszczowych, instalacji elektroenergetycznych (zasilania urządzeń parku, ogrodu deszczowego i fontanny, technologii sterowania fontanny), nawierzchni utwardzonych ścieżek, nawierzchni bezpiecznych placów zabaw, nawierzchni granitowych płyty fontanny, pomieszczenia technicznego fontanny. Wykonano remont murków ceglanych, zabezpieczono ekspozycję reliktów kościoła św. Trójcy oraz zabytkowe poidełka. Wybudowano plac zabaw dla dzieci w wieku 3-7 lat i dla dzieci w wieku 7-12 lat (etap I). Zamontowano ławki parkowe, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, tablice regulaminowe, tablicę informacyjną z historią parku, słupki blokujące wjazd, dwupoziomowe poidełko, konstrukcję wspierającą konary drzewa. Wykonano prace ogrodnicze, pielęgnacyjne oraz nowe nasadzenia roślin. Ponadto na podstawie w/w projektu Tauron zrealizował wymianę lamp oświetleniowych na terenie całego parku. W ramach wykonanych prac powstała przestrzeń pod lokalne pikniki wraz ze strefą dla food trucków. Dzięki otwarciu przejścia w stronę ul. Szpitalnej, park stał się bardziej dostępny i stanowi obecnie wygodną alternatywę dla mieszkańców pod względem komunikacyjnym. Dalsze zamierzenia inwestycyjne obejmują również takie elementy jak: siłownię terenową, wybieg dla psów, boisko wielofunkcyjne oraz rozbudowę placu zabaw dla dzieci.



Architektura

W ramach rewaloryzacji parku w latach 2020-2021 wykonano szereg prac zarówno w architekturze, rozwiązaniach przestrzennych, jak i warstwie roślinnej. Zrealizowano nowe ścieżki parkowe, place, dojścia z sąsiadujących ulic, drogi pieszo-jezdne w technologii żwirowej utwardzonej. Ciekawostką są zachowane w trakcie rewitalizacji relikty dawnego kościoła i szpitala św. Trójcy, które obecnie możemy zobaczyć przy jednej z głównych ścieżek parkowych (ścieżka przebiega przez wnętrze nieistniejącego kościoła). Nawierzchnię placu z fontanną wykonano z płyt granitowych w kolorze szarym i czerwonym. Szachownicowy wzór granitowej posadzki odtwarza powojenny, modernistyczny układ nawierzchni z ceglanymi pasami ułożonymi we wzór kratki. W nawierzchni placu wbudowano dysze fontanny oraz odwodnienie liniowe. Dla fontanny zastosowano płyty granitowe o nawierzchni szorstkiej, nie powodującej poślizgu. Wykonano fontannę w formie dysz wodnych tryskających strumieniem z nawierzchni placu (12 dysz tryskających w 3 obiegach). Konstrukcja przykryta jest żelbetową płytą, podziemnym pomieszczeniem technicznym przepompowni i zbiornikiem retencyjnym. Instalacja wodna została wykorzystana również dla uruchomienia historycznego betonowego poidełka, które po renowacji pełni rolę fontanny. Oba urządzenia pracują w obiegach zamkniętych zbierających wodę z powierzchni, która rurami doprowadzana jest do podziemnego zbiornika wody. Drugie poidełko pozostawiono jako rzeźbę. Poidełka wykonane z bloków betonowych poddano zabezpieczeniu, wykształcając oryginalne wyoblenia i pozostawiając powierzchnię matową. Dawny zbiornik przeciwpożarowy, zlokalizowany przy fontannie, przekształcono w ogród deszczowy. Jego wnętrze wypełniono specjalnymi warstwami konstrukcyjnymi oraz nasadzeniami roślin. Do zbiornika podłączone są wpusty kanalizacyjne zbierające deszczówkę z pobliskiego placu. Ogród pełni rolę zbiornika retencyjnego, z odpływem wód do gruntu przez nawiercone w dnie otwory. Granicami ogrodu są mury wydzielające dawny zbiornik przeciwpożarowy. Nocą roślinność jest podświetlana.

Teren wyposażono w urządzenia placów zabaw. Strefa dla najmniejszych dzieci, na nawierzchni bezpiecznej z piasku, wygrodzona jest drewnianą palisadą z robinii i wyposażona w urządzenia tj. zestaw do zabawy piaskiem, koparka do zabawy piaskiem, stolik dziecięcy z siedziskami (pieńki), furtkę drewnianą, stop dog, tablice do pisania kredą. Strefa dla placu zabaw dzieci starszych, na nawierzchni żwirowej, posiada zestaw do zabawy wodą, pompę, drewniany podest z modrzewiowych, ryflowanych desek, huśtawkę wahadłową podwójną. W parku zainstalowano oświetlenie głównych alejek. Zaplanowano gniazda elektryczne dla podłączenia sceny dla imprez plenerowych i przyłącza dla mobilnej gastronomii. Zaplanowano instalacje wodne m.in. przyłącze wody dla mobilnej gastronomii, miejsca do pobierania wody dla podlewania zieleni. Renowacji poddano murki z cegły, które pełnią rolę siedziska wzdłuż placu z fontanną. Park wyposażono w szereg elementów małej architektury tj. ławki parkowe, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, tablice regulaminowe, tablice informacyjne z historią parku, słupki blokujące wjazd oraz konstrukcję wspierającą konary drzew. Dla małej architektury przyjęto kolorystykę szarą oraz turkusową. Zainstalowano nowe poidełko w formie zdroju z wodą pitną. Dwupoziomowy postument z poidełkiem dla zwierząt (dolna misa), został dostosowany do obsługi przez osoby z niepełnosprawnościami. W ramach inwestycji pozostawiono istniejącą górkę saneczkowo-zabawową, która powstała prawdopodobnie z gruzu rozbiórkowego powojennych budynków.

Zlikwidowano nieczynne zdewastowane korty tenisowe, pozostawiając miejsce na jedno boisko wielofunkcyjne, dla którego zaplanowano w przyszłości funkcję tenisa i siatkówki. Budynek szatni kortów planuje się zaadoptować na toalety publiczne. Zlikwidowano istniejący parking szutrowy.


Obiekty niezachowane

kościół Trójcy Świętej

szpital Trójcy Świętej

dom opieki Trójcy Świętej

portiernia

ogrodzenie z 2 bramami i furtami   

2 źródła wody

trejaż

ławki


Inne

Park im. Lesława Węgrzynowskiego zlokalizowany jest w obszarze historycznego układu urbanistycznego Przedmieścia Mikołajskiego, ujętego w gminnej ewidencji zabytków, wobec czego podlega ochronie konserwatorskiej. Cały obszar znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej zabytków archeologicznych.

Nazwa parku została określona Uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia Nr V/104/19 z dnia 21 lutego 2019 roku. Patronem jest Lesław Węgrzynowski (pseudonim „Bartosz”) - polski doktor wszechnauk lekarskich, farmakolog, pulmonolog, pionier walki z gruźlicą w Polsce, wykładowca, organizator sanatoriów, major lekarz Wojska Polskiego, dwukrotny uczestnik walk w obronie Lwowa (1918, 1939), powstaniec warszawski 1944.

Przebudowany park stał się scenerią licznych wydarzeń kulturalnych tj. 70-te urodziny BWA Galerii Sztuki Współczesnej, Święto Wrocławia 2022 czy Europejskiej Nocy Literatury. Jednym z ulubionych miejsc mieszkańców stał się plac z ławkami przed fontanną i ogrodem deszczowym.


Otoczenie

XVII LO im. A. Osieckiej

zabudowa kamieniczna ul. Grabiszyńskiej   

przedszkole (dawny sierociniec żydowski)

siedziba urzędów, m.in. Poczty Polskiej   

Ulice graniczne

ul. Grabiszyńska

ul. Kolejowa

ul. Szpitalna

Określenia stylistyczne i kompozycyjne

ogród zamknięty

ogród ozdobny

sztuka ogrodowa XIX w.

architektura krajobrazu modernistyczna

architektura krajobrazu XXI w.


Logotypy

Back to top

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close