Park im. Juliusza Słowackiego

Inne nazwy:

aleja Czesława Słani

ogród Johanna Knorra

Nazwa niemiecka:

Promenaden

Knorr Garten

Lessing-Platz

Am Ohlau-Ufer

Czas powstania: 1830
Atrakcje charakterystyczne dla obiektu:

fontanna

polana

trasa rowerowa

pomnik przyrody

rabaty kwiatowe

rzeźba, pomnik

Mała architektura:

pomnik Konstytucji 3 maja

pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej

pomnik Juliusza Słowackiego

rzeźba "Oczekiwanie"

figury Czterech Pór Roku

kapliczka

Obiekt znajduje się w kategoriach:


Wizytówka

Park Słowackiego jest miejscem rozpoznawalnym i często odwiedzanym zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Stanowi unikatową przestrzeń, mocno nasyconą sztuką i kulturą, a to za sprawą dużego nagromadzenia obiektów muzealnych, pomników oraz rzeźb. W najbliższym otoczeniu znajdziemy Muzeum Narodowe, Muzeum Architektury, Panoramę Racławicką czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Charakterystyczna jest również ekspozycja pomników o symbolice patriotycznej, historycznej oraz zaskakujących rzeźb współczesnych. Park jest elementem kompozycyjnym Promenady Staromiejskiej, spacerowo-widokowej trasy wokół Starego Miasta, która jest wyjątkowym dziełem pogranicza urbanistyki i sztuki ogrodowej. W warstwie zieleni zobaczymy historyczne aleje drzew oraz pomnikowe okazy platanów. Obiekt stanowi atrakcyjny punkt spotkań dla osób chcących odwiedzić muzea, odpocząć lub ruszyć w kierunku zwiedzania miasta. W sąsiedztwie czekają atrakcje takie, jak Zatoka Gondoli, nadodrzański Bulwar Xawerego Dunikowskiego czy skwer Wrocławianek.



Twórca:

Johann Friedrich Knorr (1775-1847)

Julius Hermann Lösener (1818-1890)

Blumenthal (18/19 w.)

Sebastian Schauer (1813-1843)

August Schwager (?-1863?)

Carl Johann Christian Zimmermann (1831-1911)

Julius von Roux (1803-1867)

Hugo Richter (1853-1937)

Franz Hahnel (1880-ok. 1945)


Osoby związane z parkiem

Johann Friedrich Knorr (1775-1847)

Juliusz Słowacki (1809-1849)

Friedrich Roedelius (1808-1879)

Deputacja ds. Promenad - Promenaden-Deputation

Gotthold Ephraim Lessing (1729-1781)

Czas przekształceń:

1865

1883-1886

Ochrona konserwatorska:

Pomnik historii o nazwie "Wrocław - zespół historycznego centrum" (1994r.); 

nr rej.: A/5258/325/Wm z 24.07.1976 (Muzeum Narodowe); 

nr rej.: A/2281/464/Wm z 25.11.1991 (rotunda Panoramy Racławickiej z otoczeniem); 

nr rej.: A/1653/326/Wm z 15.10.1976 (most Grunwaldzki)

Elementy wodne:

Odra (rzeka) (Oder)

most Słodowy

kładka Piaskowa

kładka Słodowa

most Świętej Klary

Pomniki przyrody:

miłorząb dwuklapowy - Gingko biloba nr. ewid. 59

grupa 10 platanów klonolistnych - Platanus x hispanica 'Acerifolia' nr ewid. 60A-J -




Galeria


Historia

Park Juliusza Słowackiego jest komponowanym założeniem zieleni, którego historia związana jest z powstawaniem Promenady Staromiejskiej wokół Starego Miasta we Wrocławiu. Tutejsza promenada jest jednym z najstarszych tego typu założeń zieleni powstałych w Europie. Działo się to za sprawą przekształceń terenów po fortyfikacjach, wyburzonych w wyniku ekspansji wojsk napoleońskich na wschód. Rozbiórka umocnień Wrocławia została ustanowiona w 1807 roku w akcie kapitulacji miasta, który nakazywał zastąpienie fortyfikacji pasem zieleni. Za datę rozpoczęcia prac, których efektem jest dzisiejszy pierścień zieleni, można przyjąć rok 1813, w którym nastąpiła regulacja fosy i wytyczenie promenad. Twórcą planu promenady był Johann Friedrich Knorr. Nowatorskim pomysłem było wówczas finansowanie budowy założenia ze środków pozyskanych ze sprzedaży przyległych działek, z jednoczesnym nałożeniem na nowych właścicieli wymogu budowy ogrodów od strony promenady. Ogrody powiększały pas zieleni praktycznie na całym przebiegu fosy. W późniejszych latach, dzięki działalności Komisji do spraw Upiększania Miasta, w okresie, gdy przewodniczył jej dr Robert Göppert, na terenie promenady pojawiło się wiele nowych nasadzeń, często egzotycznych. Sukcesywnie przybywało też pomników i innych elementów małej architektury. Promenada jest najstarszym wrocławskim publicznym terenem spacerowym. Jako układ historyczny podlega ochronie konserwatorskiej i jest wpisana do rejestru zabytków.

Powstanie Parku Słowackiego związane było z zasypaniem połączenia Oławy z fosą miejską, które nastąpiło w połowie lat 80. XIX wieku. Otaczający teren przekształcono w park krajobrazowy, który łączył południową część promenady powiązaną z fosą miejską oraz część północną przebiegającą wzdłuż Odry. Koncepcja urbanistyczna wiązała się z projektowaną osią komunikacyjną z centrum miasta na dawne Szczytniki (obecnie Oś Grunwaldzka) wg projektu R. Plüddemanna oraz ideą ogrodową J. Lösenera. Wówczas wytyczono obecną aleję Juliusza Słowackiego. Zaprojektowana w 1883 roku miała być rodzajem łącznika pomiędzy zwartą zabudową kamieniczną na południu, a promenadą. Przestrzennie poszerzyła jej obszar. Składała się z 4-rzędowej alei spacerowej z pasem wgłębników pośrodku, wypełnionych trawnikami i kobiercami kwiatowymi. Do nasadzeń zastosowano lipy szerokolistne o kulistym pokroju, połączone wieńcami innych nasadzeń. Na zachodnim krańcu alei usytuowano pomnik generała Karla Philippa Gottfrieda von Clausewitza. W dalszym czasie promenadę poszerzono również o obszar pomiędzy aleją, a dzisiejszą ul. J.E. Purkyniego. Na tym terenie znalazła się sala gimnastyczna im. G.E. Lessinga, zamieniona na Miejskie Muzeum Szkolne z ogrodem sportowym. W tym czasie wytyczono również dwie aleje platanowe, zbiegające się przed obecnym Muzeum Narodowym.

W dalszym okresie do promenady włączono i publicznie udostępniono ogród J.F. Knorra, zlokalizowany wcześniej we wschodniej i południowej części założenia, na prywatnej parceli z willą. Przez dziesięciolecia zarówno Promenada Staromiejska, jak również Park Słowackiego nasycane były różnorodną symboliką dotyczącą państwa i narodu niemieckiego. Historycznie w przestrzeni zlokalizowano wiele pomników, obecnie niezachowanych, wśród których wyliczyć można: pomnik Fredricha Roedeliusa (pioniera i popularyzatora gimnastyki we Wrocławiu) czy pomnik Heinricha Roberta Göpperta (botanika, obrońcy starych drzew, dyrektora Ogrodu Botanicznego). Przestrzeń parkową akcentowały również rzeźby ogrodowe. Barokowe figury przy wejściu do parku od strony Muzeum Narodowego pochodzą z ok. połowy XVIII wieku i były częścią barokowego ogrodu historycznego prezentowanego w 1913 roku przy Pawilonie Czterech Kopuł w Parku Szczytnickim. Z pierwotnej kolekcji jedenastu rzeźb obecnie pozostało cztery.

Po II wojnie światowej większość pomników o symbolice politycznej została zlikwidowana. Obszar promenady na odcinku przy Parku Juliusza Słowackiego powiększono o tereny dawnego ogrodu établissement St. Vinzenzhaus przy ul. A. Fryca Modrzewskiego i parcelę dawnego Miejskiego Muzeum Szkolnego z ogrodem w południowo-wschodnim narożniku. W założenie parku wkomponowano rotundę Panoramy Racławickiej oraz odsłonięto pomnik Juliusza Słowackiego (1984). Okres po 1989 roku wiąże się ze zjawiskiem lokalizowania w przestrzeni promenady i parku pomników o wymowie patriotycznej (Pomnik Konstytucji 3 maja, Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej, rzeźba Rozstrzelanym Zakładnikom w Nowym Sączu), jak również innych rzeźb o przekazie artystycznym tj. rzeźba Oczekiwanie (1980) i Akt (2010).

W 1993 roku w nomenklaturze wrocławskiej przywrócono ogólne określenie Promenada Staromiejska i wydzielono jej północno-wschodnią część jako Park Słowackiego.

Funkcje historyczne

miejski teren spacerowy

funkcje rekreacyjne

funkcje gastronomiczne

funkcje estetyczne

funkcje reprezentacyjne

funkcje edukacyjne

funkcje przyrodnicze

funkcje sportowe

park miejski

park publiczny

funkcje komunikacyjne

ogród przy gmachu użyteczności publicznej

Funkcje obecne

funkcje gastronomiczne

funkcje estetyczne

funkcje reprezentacyjne

funkcje edukacyjne

funkcje przyrodnicze

funkcje wystawowe

funkcje turystyczne

funkcje historyczne

funkcje komunikacyjne


Kompozycja

Park Słowackiego położony w rejonie Starego Miasta, jest większym kompleksem zieleni urządzonej zlokalizowanym w obszarze ograniczonym: ulicą Jana Ewangelisty Purkyniego, aleją Słowackiego, placem Powstańców Warszawy i ulicą Bernardyńską. Charakterystyka kompozycji parkowej wymaga ukazania jej w szerszym kontekście przestrzennym. Park Słowackiego jest obiektem kompozycyjnym Promenady Staromiejskiej w jej północno-wschodnim odcinku. Promenada Staromiejska to historyczny układ parkowy otaczający wrocławskie Stare Miasto. Zajmuje powierzchnię ok. 20 ha i ma długość ok. 3,0 km. Jej przebieg prowadzi od Bulwaru Staromiejskiego i pl. Jana Pawła II, do Bulwaru im. X. Dunikowskiego i dalej wzdłuż lewego brzegu Odry (zamykając krąg). Jest to pierwszy wewnętrzny pierścień w klinowo-pierścieniowym systemie zieleni miejskiej Wrocławia. Zasadniczy szkielet kompozycji promenady tworzą dwie aleje, obsadzone trzema lub czterema rzędami drzew nasadzonymi wzdłuż fosy miejskiej i brzegu Odry. Założenie stanowi wyjątkową przestrzeń publiczną na pograniczu urbanistyki i sztuki ogrodowej, która zachowała swoją pierwotną funkcję spacerowo-widokową.

Promenada Staromiejska przebiega przez centralny fragment Parku Słowackiego na osi północ-południe i umownie dzieli założenie na wschodnią i zachodnią część. Charakterystyczną cechą kompozycyjną parku jest reprezentacyjny zespół alei przebiegający równolegle do alei Słowackiego, wytyczony na osi dawnego koryta rzeki Oławy. Kwietniki towarzyszące usytuowanemu w tej części pomnikowi Juliusza Słowackiego nawiązują do dawnych rabat kobiercowych. Cechą wyróżniającą parku jest lokalizacja w jego sąsiedztwie trzech muzeów: Narodowego, Panoramy Racławickiej i jedynego w Polsce Muzeum Architektury. W rejonie każdego z nich można znaleźć również inne elementy małej architektury, najczęściej nawiązujące do tematyki obiektu. Przed Muzeum Narodowym eksponowane są rzeźby współczesne. W pobliżu Panoramy Racławickiej stoi Pomnik Ofiar Katynia, wpisujący się w nurt patriotyczny. Przed Muzeum Architektury zobaczymy pozostałości dawnych kamiennych artefaktów, rzeźby oraz pomniki. W jego pobliżu znajduje się również częściowo zachowany dawny wodotrysk J. F. Knorra poświęcony pamięci twórcy promenady.

W południowej części parku na osi wschód-zachód czytelna jest historyczna aleja Juliusza Słowackiego. Obecnie 3-rzędowa z ścieżką poprowadzoną pomiędzy drzewami. Kompozycja alei jest regularna, podkreślona rozległymi trawnikami i przestrzennie powiązana z parkiem. Wejście do parku od strony Muzeum Narodowego jest zaakcentowane przez barokowe rzeźby ogrodowe. W narożniku parku u zbiegu ul. Purkyniego i pl. Powstańców Warszawy usytuowana jest rzeźba Oczekiwanie. Park położony jest w centrum muzealnej, kulturalnej i artystycznej części miasta. Sąsiaduje z innymi założeniami komponowanej zieleni tj. Wzgórze Polskie (d. Bastion Ceglarski), Zatoka Gondoli, bulwar Xawerego Dunikowskiego, Skwer Wrocławianek i in.


Przyroda

Park Słowackiego jest jednym z większych kompleksów zieleni urządzonej znajdujących się w centrum Wrocławia. Cechą wyróżniającą kompozycję współczesnej Promenady Staromiejskiej są liniowe układy drzew – szpalery i aleje (2- lub 3-rzędowe), często z wyraźnie zachowanymi okazami starszych drzew, obecnie ze znacznym udziałem młodych okazów w różnym okresie rozwoju. Pod względem składu gatunkowego dominują różne gatunki lip, kasztanowców, klonów i platanów. Aleje platanowe należą jednocześnie do najstarszych fragmentów Parku Słowackiego. Charakterystyczne okazy platanów klonolistnych (grupa 10 drzew) występują w północno-wschodniej części założenia, przy głównej alei parkowej od strony Muzeum Narodowego. Ich obwody pni wynoszą ponad 273-422 cm. Drugą grupę najstarszych drzew stanowią aleje kasztanowcowe zlokalizowane w centralnej części parku. Wśród drzew pomnikowych możemy wyróżnić miłorząb dwuklapowy o obwodzie pnia powyżej 270 cm, rosnący przy alejce w zachodniej części parku. Zarówno grupa platanów klonolistnych, jak i miłorząb dwuklapowy zostały ustanowione pomnikami przyrody Uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia w 2001 roku. Gatunki rodzime reprezentowane są przez: lipę drobnolistną i grab pospolity. W warstwie krzewów liczne odmiany: forsycji, rododendrony i irgi. W bezpośrednim otoczeniu pomników nasadzone krzewy (m.in. irgi, tawuły, śnieguliczki, forsycji, ogniki) oraz rabaty z ozdobnymi roślinami.

Historyczną aleję Juliusza Słowackiego tworzą 3-rzędowe szpalery lipowe (szerokolistna, drobnolistna oraz krymska). Najstarsze okazy drzew o obwodach powyżej 190-230 cm.

Najmłodszy fragment założenia zieleni znajduje się wokół Panoramy Racławickiej. Aranżację jej otoczenia o pow. 2,6 ha wykonano wg projektu H. Gołdy-Krajewskiej z 1984 roku. Wydzielono wnętrza parkowe z grupami drzew, które promieniście otaczają budynek. Od zachodu powiązane są widokowo z Muzeum Architektury, a od południa przechodzą w park. Pas zieleni zamyka teren widokowo od północy. Wśród drzew wymienić można gatunki: brzoza papierowa, grab pospolity, śliwa wiśniowa. Najstarsze okazy drzew - skrzydłorzech kaukaski i wierzba płacząca, są prawdopodobnie elementem kompozycji zieleni parkowej. Krzewy reprezentują gatunki: jałowiec, cis, tamaryszek i ognik.


Inwestycje

Park Słowackiego po 2000 roku nie doczekał się kompleksowej rewaloryzacji. Niemniej jego przestrzeń poddawana była wielokrotnie różnym pracom interwencyjnym w zakresie infrastruktury, szaty roślinnej oraz małej architektury. W 2011 roku przy północno-zachodniej granicy parku, na odcinku 40 m, wykonano niskie, ażurowe, stalowe ogrodzenie. Celem było zabezpieczenie szaty roślinnej i usytuowanych tutaj pomnikowych platanów, na granicy pasa drogowego z przystankiem i chodnikiem dla pieszych. W 2011 roku modernizacji poddano oświetlenia parkowe. Wymieniono wówczas istniejące słupy z oprawami oświetleniowymi i zamieniono urządzenia na nowoczesne, ale stylistycznie wkomponowane w zabytkowy park. Prace zrealizował Tauron. W 2012 roku poddano reperacji rzeźbę Oczekiwanie (wykonawca Anną Malicka-Zamorska). Wielokrotnym renowacjom podawano również Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej (2011, 2022). Naprawy obejmowały elementy kamienne, betonowe i metalowe pomnika oraz nawierzchnie placu z kostki kamiennej. Wymagająca okazała się rekonstrukcja fragmentu pomnika Johanna Friedricha Knorra w 2017 roku. Najbardziej czasochłonne stało się odtworzenie płaskorzeźby głowy lwa z brązu, której kształt zrekonstruowano na podstawie archiwalnych fotografii. Obecnie medalion jest głównym elementem wodotrysku fontanny, z której woda wylewa się do granitowej niecki, zabezpieczonej stalową balustradą. Otoczenie pomnika zaaranżowano nawierzchnią z kostki kamiennej oraz nasadzeniami zieleni.


Architektura

W północno-wschodnim narożniku park sąsiaduje z Muzeum Narodowym, jednym z największych i najważniejszych muzeów sztuki w Polsce. Zbiory muzeum obejmują przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki całego Śląska. Obiekt powstał w latach 1883-1886 wg projektu K. F. Endella. Elewacje ceglane wzbogacone są detalem z jasnego piaskowca w stylu neorenesansu północnego. Atrakcją jest wewnętrzny dziedziniec z otwartymi arkadami, przekryty szklanym dachem. Budynek ucierpiał podczas II wojny światowej, po czym został odbudowany z przeznaczeniem na funkcje wystawiennicze.

W południowo-zachodniej części park przylega do Muzeum Architektury (dawny kościół i klasztor Franciszkanów Obserwantów pw. św. Bernardyna ze Sieny), które jest jedyną instytucją muzealną w Polsce poświęconą w całości historii architektury oraz architekturze współczesnej. Na zespół dawnego klasztoru z XV wieku składał się kościół, klasztor i szpital, wielokrotnie przebudowywane i zniszczone w 70% podczas II wojny światowej. Odbudowane wg proj. E. Małachowicza w latach 1956-1974. Zespół pobernardyński późnogotycki nawiązuje do tradycyjnego modelu architektury klasztornej. Wewnątrz znajduje się wirydarz z geometrycznie rozplanowanym ogrodem ozdobnym i krużgankami (rewaloryzacja w 2000 roku). Przed elewacją frontową budynku znajduje się pas zieleni.

W północno zachodniej części parku zlokalizowana jest Panorama Racławicka, która mieści panoramiczne malowidło. Obraz przedstawia insurekcję Kościuszkowską - zwycięską bitwę pod Racławicami. Powstał we Lwowie w latach 1893-1894, pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka (wraz z zespołem innych malarzy). Płótno przekazane do Wrocławia w 1946 roku, z uwagi na sytuację polityczno-gospodarczą przez wiele lat czekało na właściwą ekspozycję. Budynek Panoramy zaprojektowali Ewa i Marek Dziekońscy, a uroczyste otwarcie miało miejsce w 1985 roku. Obiekt ma formę wysokiej, rozszerzającej się ku górze rotundy oraz niższej części wejściowej. Charakterystyczna bryła o konstrukcji z prefabrykowanych betonowych słupów, modułowych ścian oraz szklanego dachu, szybko stała się jednym z symboli Wrocławia. Przemyślana forma, w pełni odpowiadająca funkcji, sprawia, że rotunda Panoramy Racławickiej pozostaje do dziś jednym z najbardziej nowoczesnych i interesujących obiektów, jakie powstały we Wrocławiu po 1945 roku. Otoczenie obiektu zostało zaaranżowane w granitowe schody, ławki, pomniki oraz zieleń. Obiekt przeszedł generalny remont w 2021 roku.

Park Juliusza Słowackiego jest założeniem o wyjątkowo dużym nasyceniu pomnikami. Tytułowym jest Pomnik Juliusza Słowackiego zlokalizowany od strony południowej przy alei o tym samym imieniu. Przygotowania do postawienia pomnika trwały kilkanaście lat. Ostatecznie do jego budowy w 1984 roku doprowadziło Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Pomnik jest inspirowany rzeźbą Wacława Szymanowskiego, krakowskiego artysty, secesjonisty, powstałą w 1909 roku. Szymanowski jest autorem m.in. pomnika Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach. Adaptacji i przekształcenie rzeźby do pomnika dokonał Andrzej Łętowski. Na niskim cokole z sjenitu usytuowana jest figura siedzącego wieszcza wykonana z brązu. Posąg ma ok. 2,5 metra wysokości i waży 1400 kg. Ciekawostką jest, że pomnik przypłynął do Wrocławia z Gliwic barką po Odrze i dotarł do portu przy ul. Kleczkowskiej. Następnie prezentowany w różnych lokalizacjach miasta m.in. w rynku obok pomnika A. Fredry, finalnie stanął w Parku Słowackiego. Wokół znajdują się kwietniki przedzielone granitowymi prostopadłościanami. Pomnik wkomponowany w otoczenie parkowe wyznacza oś kompozycyjną i łączy się z kwiatową rabatą z amforami.

Przy wejściu do parku od strony Muzeum Narodowego usytuowane są cztery rzeźby barokowe wykonane z piaskowca ustawione na cokołach. Przedstawiają cnoty: bogini wojny Pallas Ateny, bogini płodności Rei, bogini urodzajów Cerery, bogini Ateny. Przy tym samym obrzeżu parku znajduje się ceramiczna rzeźba Oczekiwanie. Przedstawia dwa duże fotele, mocno stylizowane, sprawiające wrażenie miękkich i wygodnych. Na jednym siedząca postać młodej kobiety w okularach i sukience. Projekt rzeźby powstał w 1979 roku podczas pleneru malarsko-rzeźbiarskiego w Twardogórze. Autorem jest Anna Malicka-Zamorska (fotele) i Ryszard Zamorski (postać kobiety). W centralnej części parku znajduje się rzeźba Akt, wykonana z czarnego granitu szwedzkiego przez Ryszarda Zamorskiego podczas pleneru w Strzegomiu w 2010 roku. Rzeźba przedstawia dynamicznie wygiętą postać. Autor pozostawił interpretację widzowi. Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej zlokalizowany w pobliżu Panoramy Racławickiej. Przypomina o zamordowaniu w 1940 roku z rozkazu Józefa Stalina oficerów Wojska Polskiego, policjantów i innych jeńców. Monument wykonany z granitu, stoi na płycie w formie równoramiennego krzyża, ułożonej z ponad 22 tys. kostek granitowych, odpowiadających liczbie zamordowanych. Stojąca na nim postać uskrzydlonego Anioła Śmieci pochyla się nad klęczącą, cierpiącą kobietą, która podtrzymuje ciało martwego mężczyzny ze skrępowanymi rękoma (Pieta Katyńska). Na ścianach tumb wyryto nazwy obozów jenieckich i miejsc masowych mordów. Autorem projektu i rzeźbiarzem był Tadeusz Tchórzewski (współpraca Bogdan Kaczmarzyk).

Na zieleńcu przy wejściu do gmachu Panoramy Racławickiej w 1993 roku odsłonięto Pomnik Konstytucji 3 maja, dzieło M. Dziekońskiego (projekt orła i liter Alojzy Gryt). Wykuty z granitu. Na szerokim płaskim cokole ustawiono fragment obelisku z orłem i datą uchwalenia konstytucji „3 V 1791”, wykonane z brązu. Na płycie umieszczono inskrypcję. Obok stoją trzy maszty na flagi.

Na linii ogrodzenia dawnego klasztoru Bernardynów (Muzeum Architektury) stoi fragment pomnika-studni Johanna Friedricha Knorra, frontem skierowany do parku. Autorem pierwotnego projektu był K. L. Lüdecke, a płaskorzeźby popiersia Albert Rachner. Pomnik wysokości 5,5 m odsłonięto w 1878 roku. Formą nawiązywał do neogotyckiej kapliczki z piaskowca, w której umieszczono wodotrysk-medalion z lwią maską oraz rzeźbiony w marmurze portret Knorra. Woda spływała do niecki otoczonej balustradą. Po 1945 roku został częściowo zniszczony. Z neogotyckiej rzeźby obecnie pozostał jedynie cokół. Rekonstrukcji poddano lwią głowę, z której w formie źródełka woda wypływa do kamiennego basenu.

Przy Muzeum Architektury znajdują się jeszcze dwie rzeźby. Pierwsza to rzeźba Rozstrzelanym Zakładnikom w Nowym Sączu, autorstwa Władysława Hasiora, poświęcona pamięci mieszkańców tego miasta rozstrzelanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Rzeźbę wykonano w 1967 roku. Zakupiona przez Muzeum Architektury i eksponowana na trawniku przed elewacją. Ukazuje cztery pełne ekspresji postaci stworzone z poskręcanych drutów zbrojeniowych, na które narzucono surowy beton, który odsłania fragmenty konstrukcji. Kolejna rzeźba, również stojąca na trawniku przed Muzeum to Sześcian, dzieło Kurta Fleckensteina. Wykonana ze stali kortenowskiej o powierzchni pokrytej rdzą, czerpie z tradycji modernizmu i minimalizmu, w swojej istocie jest ponadczasowa. Pochylając i przecinając bryłę na cztery części, osiągnięto wrażenie jej ruchu. Eksponat powstał w 2005 roku na wystawie artysty w ramach obchodów Polsko-Niemieckiego Roku Kultury. W południowej części parku, przy alei Słowackiego, znajdują się rzeźby waz wykonane z piaskowca. Ozdobione motywem roślinnym, ukazują m.in. Bachusa i winorośl. Zlokalizowane w aranżacji zieleni i trawników parkowych.

Obiekty niezachowane

kościół Trójcy Świętej

szpital Trójcy Świętej

dom opieki Trójcy Świętej

portiernia

ogrodzenie z 2 bramami i furtami

Pomnik Friedricha Roedeliusa- Roedelius-Denkmal

Obiekty zachowane

Muzeum Panorama Racławicka


Inne

Park Słowackiego zapewnia odwiedzającym różnorodne atrakcje. Miłośnicy sztuki, architektury i turyści znajdą ofertę w jednym z sąsiadujących muzeów (Muzeum Narodowe, Panorama Racławicka, Muzeum Architektury, Muzeum Poczty i Telekomunikacji). Dla osób szukających spokoju od zgiełku miasta relaks zapewni cień drzew lub rozłożenie koca na trawiastej polanie. Fani architektury na stosunkowo niewielkiej przestrzeni mają możliwość przeglądu styli projektowych z różnych epok. Romantyczne spacery umilą aleje parkowe, liczne ławki oraz interesujące rzeźby. Wyjątkową wartość dendrologiczną i przyrodniczą niosą pomnikowe okazy drzew – platanów i miłorzębu. W wakacje, w każdą niedzielę, na polanach parkowych odbywają się największe w mieście jogiczne ćwiczenia na świeżym powietrzu. Założenie zieleni będzie też dobrym punktem do rozpoczęcia zwiedzania miasta. Park jest oddalony ok. 1,2 km od rynku. Swój północno-wschodni bieg rozpoczyna tutaj Promenada Staromiejska. Po sąsiedzku znajdziemy Zatokę Gondoli, rzekę Odrę oraz Bulwar Xawerego Dunikowskiego.

Park Słowackiego położony jest w granicach obszaru objętego szeregiem form ochrony konserwatorskiej i kulturowej, w tj.: Pomnik historii „Wrocław – zespół historycznego centrum” (Zarządzenie Prezydenta RP z dnia 08.09.1994 roku), Park Kulturowy „Stare Miasto” we Wrocławiu (Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia Nr XXXII/686/16 z dnia 24.11.2016), Wrocław – zespół historycznego centrum (rejestr zabytków nr A/1580/212 z dnia 12.05.1967 roku).

Nazwa parku związana jest z Juliuszem Słowackim, polskim poetą, wieszczem narodowym, który gościł dwukrotnie we Wrocławiu (1831, 1848). Park Słowackiego dostarcza przyjemności kontaktu z przyrodą, daje możliwość podziwiania dzieł sztuki ogrodowej w pięknym otoczeniu reprezentacyjnych obiektów, często bardzo wysokiej wartości kulturowej.

Otoczenie

Muzeum Narodowe (dawny Zarząd Prowincji)

Miejska Sala Gimnastyczna im. G.E. Lessinga- Städtische Turnhalle

Miejskie Muzeum Szkolne

Dolnośląski Urząd Wojewódzki

Muzeum Architektury (zespół pobernardyński)

Most Grunwaldzki

skwer Wrocławianek

Poczta Polska

Ulice graniczne

Al. Juliusza Słowackiego

ul. Jana Ewangelisty Purkyniego

pl. Powstańców Warszawy

ul. Jana Styki i Wojciecha Kossaka

Określenia stylistyczne i kompozycyjne

park krajobrazowy

landscape garden

wgłębnik

aleje

pleasure ground

kwietniki kobiercowe

urbanistyka XIX w.

sztuka ogrodowa XIX w.


Logotypy

Back to top

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close