Bulwar Piotra Włostowica
Sandinsel
po 1945 r. (bulwar Piotra Włostowica)
figura św. Jana Chrzciciela
pomnik Odry (makieta z mapą Odry)
Przystań Kardynalska
Przystań Tumska
krasnal "Pracz Odrzański"
rabaty kwiatowe
wózek z kawą
wózek z lodami
figura św. Jana Chrzciciela
pomnik Odry (makieta z mapą Odry)
krasnal "Pracz Odrzański"
Wizytówka
Otoczony wodami Odry Bulwar Piotra Włostowica, czyli elegancka promenada o mieszczańskim charakterze poprowadzona wokół zabytkowych zabudowań poklasztornych, powstała w miejscu niegdysiejszych gęstych zabudowań wyspy Piaskowej. To jedno z najpopularniejszych miejsc spacerowych Wrocławia z panoramą widokową na Ostrów Tumski, katedrę św. Jana Chrzciciela i bulwar Xawerego Dunikowskiego. Dominantą wyspy jest gotycki kościół pw. Najświętszej Marii Panny oraz neobarokowa Biblioteka Uniwersytecka. Charakterystycznym elementem bulwaru jest przystań statków wycieczkowych. Dla dzieci atrakcją będzie odnalezienie figurek krasnali „Pracza” i „Kapitańskich Bliźniaków”, a dla zakochanych pary krasnali, która przysiadła na ławeczce miłości, czułości i dobrych relacji na Ostrowie Tumskim nazwanej #WROClovka. Warto przyjrzeć się również pomnikowi Odry, na makiecie prezentującej wrocławski węzeł wodny, która pozwala poznać bieg rzeki także osobom z niepełnosprawnościami. Duża ilość zieleni i ławek ułatwiających podziwianie pięknych widoków, umożliwia przyjemne spędzanie czasu. Patronem bulwaru został Piotr Włostowic, średniowieczny możnowładca, wojewoda śląski, który był fundatorem wielu klasztorów, kościołów i właścicielem wyspy Piaskowej.
1998
nr rej.: 678/213 z 12.05.1967 (Zespół urbanistyczny Ostrowa Tumskiego
i wysp: Piaskowej, Bielarskiej, Słodowej i Tamki)
nr rej.: A/6123/102 z 15.02.1962 (Relikty podziemnych budynków młynów św. Klary)
Pomnik historii „Wrocław – zespół historycznego centrum” (Zarządzenie Prezydenta RP z dnia 08.09.1994 roku)
Park Kulturowy „Stare Miasto” we Wrocławiu (Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia Nr XXXII/686/16 z dnia 24.11.2016)
Strefa ochrony konserwatorskiej w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego
Przystań Kardynalska
Przystań Tumska
Odra (rzeka) - Oder
bulwar spacerowo-widokowy
Galeria
Historia
Choć bulwar Piotra Włostowica jest jednym z wielu komponowanych założeń zieleni na terenie wyspy Piaskowej, to jego charakter przestrzenny należy ująć w kontekście całej wyspy. Wyspa Piaskowa (Sandinsel) od XI wieku była objęta zabudową fundacji kościelno-klasztornych. Towarzyszyła jej komponowana zieleń, odpowiadająca potrzebom klasztorów kanoników regularnych i augustianek. Ogrody miały więc charakter zamknięty, ozdobny i użytkowy. Najbogatszą ikonografię posiadają ogrody we wschodniej części wyspy. Przy klasztorze kanoników regularnych znajdował się mały, wewnętrzny ogród na dziedzińcu oraz drugi na wschód w kierunku nabrzeża.
Po sekularyzacji dóbr kościelnych w 1810 roku obiekty zamieniono na gmachy użyteczności publicznej. Wówczas Biblioteka Uniwersytecka, muzeum Archeologiczne, szpital i katolickie seminarium nauczycielskie zostały posadowione w tych budynkach. Otoczenie zostało zmienione i powstały dwa ogrody o swobodnej kompozycji. Wysokie drzewa są obramowaniem widoków wyspy Piaskowej od strony Ostrowa Tumskiego oraz nabrzeża Odry. Oba ogrody, mimo zachowanej kompozycji zamkniętej, zyskały funkcje publicznych terenów zieleni dostępnych poprzez bibliotekę. W odróżnieniu od dzisiejszego bulwaru, nie spełniały funkcji ciągu komunikacyjnego dla pieszych, a jedynie funkcje spacerowo-widokowe.
Drugą grupę stanowiły ogrody po zachodniej stronie ul. św. Jadwigi, towarzyszące ubogiej, rzemieślniczej zabudowie mieszkalno-gospodarczej, pełniące prawdopodobnie funkcje użytkowe. W I poł. XIX wieku północna część ul. św. Jadwigi została zabudowana klasycystycznymi kamienicami. W części południowej wzniesiono jedyny na wyspie pałac, od 1918 roku będący siedzibą Uniwersyteckiego Instytutu Europy Wschodniej z przedogrodem od południa. W XX wieku funkcja wyspy ewoluowała, stając się zapleczem uniwersyteckim i młodzieżowym (m.in. lokalizacja domu akademickiego i studenckiego przy ul. św. Anny).
Kwerendy historyczne obejmujące okres od 1562 roku do 1945 roku jednoznacznie wykazują, że wyspa Piaskowa miała charakter kościelno-mieszczański, ewoluujący w kierunku reprezentacyjno-naukowego, w odróżnieniu do sąsiadujących wysp, Bielarskiej i Słodowej, o charakterze głównie rzemieślniczo-przemysłowym.
Zabudowa wyspy Piaskowej została zniszczona w czasie oblężenia Festung Breslau w 1945 roku i częściowo rozebrana.
W lipcu 1997 roku podczas “powodzi tysiąclecia”, setki wrocławian pracowało przy usypywaniu umocnień na bulwarze, aby ocalić przez zalaniem najcenniejsze zbiory, min. dział rękopisów i starych druków Biblioteki Uniwersyteckiej w budynku dawnego klasztoru.
W 1999 roku władze Wrocławia uchwaliły miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który przesądził o parkowo-rekreacyjnym zagospodarowaniu wyspy jako otwartej przestrzeni zielonej. Wówczas wyspę stopniowo przekształcano w teren spacerowy, a stało się to za sprawą wytyczenia bulwarów. Bulwar Piotra Włostowica kompleksowo przebudowano w 1998 roku.
funkcje sakralne
funkcje rzemieślnicze
ogród przy gmachu użyteczności publicznej
funkcje edukacyjne
funkcje estetyczne
funkcje gastronomiczne
funkcje historyczne
funkcje komunikacyjne
funkcje przyrodnicze
funkcje reprezentacyjne
funkcje sakralne
funkcje turystyczne
Kompozycja
Przebiegająca w kierunku północ-południe ulica św. Jadwigi dzieli wyspę Piaskową na część wschodnią i zachodnią. Kompozycja wyspy, poza istniejącą zabudową, podporządkowana jest funkcjom komunikacyjnym. Jedynie na północ od kościoła Najświętszej Marii Panny znajdują się kwietniki ozdobne. Bulwar Piotra Włostowica zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części wyspy. Prowadzi nabrzeżem od mostu Piaskowego do mostu Tumskiego i tworzy elegancką, mieszczańską w charakterze promenadę wokół zabudowań poklasztornych. Po wschodniej stronie ul. św. Jadwigi w znacznej części zachowała się przedwojenna historyczna zabudowa. Kontynuację promenady w kierunku zachodnim stanowi bulwar prof. Stanisława Kulczyńskiego, natomiast w kierunku północnym bulwar kard. Stefana Wyszyńskiego. Przy bulwarze urządzono przystań pasażerską dla statków wycieczkowych („Przystań Kardynalska”). Wzdłuż nabrzeża poprowadzony jest trakt spacerowy, który umożliwia obejście wyspy Piaskowej wzdłuż rzeki. W północno-zachodniej części wyspy Piasek na bulwarze kard. Stefana Wyszyńskiego usytuowano pomnik kardynała Bolesława Kominka, inicjatora i autora słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich. Pierwotnie planowano zamykanie bulwaru na noc celem zapobiegania dewastacjom i kradzieżom. Finalnie obiekt funkcjonuje jako całodobowo otwarty deptak.
Przyroda
Struktura zieleni wyspy Piaskowej jest przestrzennie rozdzielona ul. św. Jadwigi. Zieleń wzdłuż bulwaru Włostowica tworzy kompozycja nieregularnie rozmieszczonych dojrzałych drzew wzbogacona współczesnym układem ozdobnych krzewów i roślin pnących. W warstwie drzew wyróżnić można gatunki: topolę białą i włoską, lipy w odmianach, klon jawor, brzozę brodawkowatą, gruszę pospolitą, bożodrzew gruczołkowaty, modrzew europejski, świerk pospolity, a przy moście Tumskim okazy starych kasztanowców pospolitych. Warstwę krzewów tworzą: jałowce, irgi, lilaki, berberysy, tawuły, jaśminowce, ogniki, cisy, suchodrzewy i bluszcze. Wyspa pełni istotną rolę w ciągu korytarza ekologicznego rzeki Odry i w systemie przyrodniczym miasta.
Inwestycje
Bulwar spacerowo-wypoczynkowy im. Piotra Włostowica jest przykładem konsekwentnie prowadzonej przez miasto rewitalizacji nabrzeży Odry w historycznym centrum Wrocławia. Prace podjęto w 1998 roku na skutek “powodzi tysiąclecia”. Wówczas remontowi poddano wiele założeń zieleni zlokalizowanych nieopodal w sąsiedztwie rzeki, m.in. bulwar kard. Stefana Wyszyńskiego.
W 2016 roku na bulwarze zamontowano pomnik Odry. Stalowa makieta, która prezentuje wrocławski węzeł wodny, pozwala poznać bieg rzeki osobom niewidomym i niedowidzącym. Inicjatorem była Fundacja Onwater.pl, kierowana przez Kamila Zarembę, która ma na swoim koncie wiele inicjatyw, projektów i akcji związanych z Odrą.
Na bulwarze wykonano nowy układ komunikacyjny w postaci szerokiego deptaka pieszo-rowerowego w technologii z kostki granitowej. Bulwar wyposażono w elementy małej architektury: ławki parkowe, stylizowane latarnie, kosze, balustrady od strony nabrzeża. W części północnej bulwaru przy wejściu na most Tumski różnicę wysokości terenu można pokonać dzięki rampie terenowej (dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, wózków, rowerów) oraz po schodach wykonanych z granitu. Obie konstrukcje posiadają stalowe balustrady.
Architektura
Zabudowa wyspy Piaskowej związana jest z funkcją kościelno-klasztorną. Dominuje architektura gotycka i barokowa. Architektoniczną dominantą jest kościół pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku. W XII wieku zakon posiadał w tym miejscu kościół romański ufundowany przez Piotra i Marię Włostów, właścicieli wyspy. Następnie został przekształcony w stylu gotyckim. Do 1810 roku należał do kanoników regularnych. Zniszczony w dużym stopniu podczas bombardowania w 1945 roku. Po wieloletnich pracach odbudowany, ma charakterystyczne zewnętrzne ściany z surowej cegły z otynkowaną kaplicą od północy. Po sąsiedzku znajduje się siedziba Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej. Dawniej obiekt był klasztorem kanoników, wzniesionym w XIII wieku w stylu gotyckim. Następnie ulegał kolejnym rozbudowom i przekształceniom. W XVIII i XIX wieku został zbarokizowany. Po 1811 roku przejął funkcje Biblioteki Uniwersyteckiej i Muzeum Archeologicznego. Obiekt również odbudowano po zniszczeniach wojennych.
W okolicy bulwaru usytuowane są dwa charakterystyczne mosty. Most Tumski łączy wyspę Piasek i Ostrów Tumski. Do niedawna jeden z ulubionych mostów zakochanych, a to za sprawą tysięcy przyczepionych kłódek z imionami ślubujących sobie. W ostatnich latach most przeszedł gruntowny remont, podczas którego usunięto kłódki o wadze kilkunastu ton. Obecnie wieszanie tego typu pamiątek jest zabronione z powodu obciążenia i utrudniania dostępu do prac konserwacyjnych. Drugi most Piaskowy łączy wyspę Piaskową z lewobrzeżną częścią Wrocławia i jest najstarszym tego typu żelaznym obiektem w mieście. Dawniej przy moście istniały bramy, które należały do systemu miejskich obwarowań. Przy północnym wejściu na bulwar, przy moście Tumskim, usytuowana jest figura św. Jana Chrzciciela. Pochodzi z 1893 roku, wykonana przez Gustava Grunenberga. Na cokole o gotyckich formach z płaskorzeźbioną płyciną przedstwiającą katedrę, stoi patron wrocławskiej katedry i Wrocławia. Po drugiej stronie ulicy Najświętszej Marii Panny znajduje się druga, zbliżona formą rzeźba, przedstawiająca figurę św. Jadwigi, patronki Śląska.
Hotel Oderschlosschen - Hotel Oderschlosschen
Zakład kamieniarski - "Kunzel & Hiller" Kunzel & Hiller
Most Tumski - Dombrücke
Most Piaskowy - Sand Brücke; Sandbrücke
Kościół rzymskokatolicki pw. NMP - Sandkirche, Marienkirche auf dem Sand
Wydział Filologiczny UWr
Biblioteka Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych UWr
Inne
Bulwar jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych w centrum Wrocławia dzięki panoramicznym otwarciom widokowym na zabudowę Ostrowa Tumskiego, Katedrę, Odrę i bulwar Xawerego Dunikowskiego. Bulwar Włostowica prowadzi między Odrą, a zabytkową architekturą. Duża ilość zieleni i ławek zapewnia piękne widoki i pozwala na przyjemny odpoczynek. Wśród atrakcji wymienić można trasę widokową, słoneczne trawiaste polany rekreacyjne oraz sąsiadujące z bulwarem mosty łączące wyspę z promenadą Staromiejską (most Piaskowy) i Ostrowem Tumskim (most Tumski).
Wyspa Piasek położona jest w granicach obszaru objętego szeregiem form ochrony konserwatorskiej, tj.: Pomnik historii „Wrocław – zespół historycznego centrum” (Zarządzenie Prezydenta RP z dnia 08.09.1994 roku), Park Kulturowy „Stare Miasto” we Wrocławiu (Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia Nr XXXII/686/16 z dnia 24.11.2016), Zespół urbanistyczny Ostrowa Tumskiego i wysp: Piaskowej, Bielarskiej, Słodowej i Tamki (rejestr zabytków nr 678/213 z dnia 12.05.1967 roku).
Bulwar upamiętnia Piotra Włostowica, najpotężniejszego wrocławianina okresu średniowiecza, wojewodę śląskiego, palatyna Bolesława Krzywoustego, fundatora wielu klasztorów i kościołów.
Ciekawostką może być figurka krasnala „Pracza” zlokalizowana od strony wejścia przy moście Piaskowym. Usytuowany tuż nad poziomem wody był jednym z pierwszych krasnali, jakie pojawiły się w przestrzeni Wrocławia. Figura przedstawia krasnala klęczącego nad brzegiem Odry bez butów, robiącego pranie (niegdyś obok krasnala stały także jego buciki). Legenda głosi, że to właśnie on jako pierwszy zauważył niebezpieczeństwo “wielkiej wody” w 1997 roku i rozpoczął bohaterską akcję ratunkową.
Na bulwarze można odnaleźć również inne krasnale. Np. „Krasnal i Krasnalka” siedzą na ławce WROClovka, połączeni ze sobą wstążką z napisem Wroclove. Miejsce otwarto w walentynki 2022 roku. Inne wrocławskie krasnale tutaj to „Kapitańskie Bliźniaki - Nerida i Wiktoria” mieszkające na pokładach jednostek pływających.
Most Tumski - Dombrücke
Most Piaskowy - Sand Brücke; Sandbrücke
Kościół rzymskokatolicki pw. NMP - Sandkirche, Marienkirche auf dem Sand
Wydział Filologiczny UWr
Biblioteka Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych UWr
ul. Św. Jadwigi
ul. Najświętszej Marii Panny
wyspy odrzańskie
bulwary odrzańskie
Ostrów Tumski
bulwar spacerowo-widokowy
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. więcej
The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.