Bulwar ks. Aleksandra Zienkiewicza
Bulwar św. Marcina
po 1945r.
Pomnik papieża Jana XXIII
Labirynt w trawie
Ruiny pierwszego Piastowskiego Zamku Książęcego
Zamek Piastów Śląskich
Ostrów Tumski
Ogród edukacyjno-dydaktyczny klasztoru Sióstr Szkolnych de Notre Dame
Przejście w murze do ul. Katedralnej
parking
punkt widokowy
rabaty kwiatowe
Pomnik papieża Jana XXIII
Relikty murów obronnych
Wizytówka
Bulwar położony jest na Ostrowie Tumskim, najstarszej części Wrocławia, wzdłuż północnego brzegu Odry, pomiędzy mostem Młyńskim, a mostem Tumskim. To przystanek turystycznej trasy staromiejskiej prowadzącej przez promenady, wyspy i bulwary odrzańskie.
Bulwar został wybudowany na dwóch tarasach, a jego najbardziej charakterystycznym elementem jest trawiasty labirynt, który w okresie wiosennym ubarwiają kwitnące jabłonie. Miejsce wyjątkowe na mapie Wrocławia, gdyż związane z początkami rozwoju miasta i zamkiem Piastów Śląskich. Ślady przebiegu dawnych fortyfikacji można dziś dostrzec w postaci murków, na których można przysiąść w cieniu drzew czy też ceglanej okładziny pozostawionej w nawierzchni. Zachodnią części zdobi kwietnik z wielobarwnych bylin, który stał się miejscem spotkań z panoramicznym widokiem na wyspy, mosty oraz zabytkową architekturę Ostrowa Tumskiego. Wśród atrakcyjnych obiektów bulwaru, wymienić można papieża Jana XXIII i odrestaurowany w ostatnich latach kościół św. Marcina, którego otoczenie zostało współcześnie zaaranżowane stosownie do wyzwań klimatycznych. Wciąż możemy podziwiać starą nawierzchnię, jednak pomiędzy granitowymi płytami mamy zielone rośliny, dzięki czemu zwiększono retencję wody deszczowej.
Tomasz Myczkowski
Angelika Kuśmierczyk-Jędrzak
1968
2015-2020
nr rej.: 678/213 z 12.05.1967 (Zespół urbanistyczny Ostrowa Tumskiego i wysp: Piaskowej, Bielarskiej, Słodowej i Tamki)
Pomnik historii „Wrocław – zespół historycznego centrum” (Zarządzenie Prezydenta RP z dnia 08.09.1994 roku)
Park Kulturowy „Stare Miasto” we Wrocławiu (Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia Nr XXXII/686/16 z dnia 24.11.2016)
Odra (rzeka) - Oder
bulwar spacerowo-widokowy
Galeria
Historia
Historia i sposób ukształtowania otoczenia kościoła św. Marcina, zlokalizowanego na zachodnim skraju Ostrowa Tumskiego, sięga czasów dawnej rezydencji wrocławskich kasztelanów, a później piastowskich książąt dzielnicowych. Z murowanego zamku z XII i XIII wieku, który powstał w miejscu istniejącego od X wieku grodu, zachowały się jedynie: mocno zniekształcony kościół św. Marcina oraz nieliczne fragmenty w obrębie innych budynków lub pozostałości murów widocznych jedynie częściowo, a w większości skrytych pod poziomem terenu.
W XIII-XIV wieku cała północna strona terenu ograniczona była budynkiem mieszkalnym i kaplicą. Z pozostałych stron teren zamkowy otoczony był ceglanym murem wysokości rekonstruowanej na 6-7 m. W murach znajdowały się dwie bramy z wieżami: zewnętrzna - "wodna" od zachodu i prowadząca na pozostałą część Ostrowa - "grodzka" od wschodu, przy obecnym wschodnim końcu ul. św. Marcina. Około 16-metrowej wysokości wieża od strony Ostrowa zachowała się aż do początku XIX wieku, używana jako więzienie kapituły św. Krzyża. Jej fundamenty znajdują się obecnie pod poziomem jezdni pl. Kościelnego. W części chodnika wzdłuż ulicy św. Marcina znajdowała się nieistniejąca obecnie późnoromańska ceglana kaplica z XIII w. wzniesiona na planie krzyża z cztero filarowym wnętrzem.
Kaplicę rozebrano najpóźniej w XV wieku, jej ściany przyziemia zachowały się jednak pod jezdnią i chodnikiem oraz pod przyległym ogrodem klasztoru. W XIX w. teren był zabudowany kamienicami mieszkalnymi w linii istniejących murów, z których większość została zniszczona podczas II Wojny Światowej. Ważnym etapem historii najnowszej mającym wpływ na ukształtowanie całego terenu było wzniesienie pomnika papieża Jana XXIII, wraz z uporządkowaniem całego terenu w 1968 r. Wówczas wykonano kreację konserwatorską w postaci okładziny ceglanej zachowanych pozostałości murów obronnych. Niezależnie do zachodzących w czasie zmian architektonicznych w ukształtowaniu tego terenu, obszar zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki zawsze był zagospodarowany mniej lub bardziej zakomponowaną zielenią.
funkcje sakralne
ogród kanoniczny
ogród biskupi
zabudowa mieszkalno-usługowa (XIXw.)
funkcje estetyczne
funkcje historyczne
funkcje komunikacyjne
funkcje przyrodnicze
funkcje reprezentacyjne
funkcje sakralne
funkcje turystyczne
Kompozycja
Bulwar ks. A. Zienkiewicza położony jest wzdłuż północnego brzegu Odry, na odcinku w centrum Wrocławia, pomiędzy Mostem Młyńskim a Mostem Tumskim. Przestrzennie teren składa się z trzech wyróżniających obszarów: bulwaru nadrzecznego, placu przed pomnikiem papieża Jana XXIII oraz otoczenia kościoła św. Marcina wraz z pozostałościami murów Zamku Książęcego. Bulwar tworzą dwa tarasy położone na różnych poziomach: dolny i górny, połączone za pomocą pochylni z balustradami oraz monumentalnych schodów terenowych. Dolny taras zakomponowano jako geometryczny labirynt trawiasty łączący zieleń i płyty kamienne ze szpalerem ozdobnych jabłoni. Ma charakter rekreacyjny, pełni jednocześnie funkcję ozdobną, symboliczną oraz „placu zabaw” zlokalizowanego w eleganckiej części miasta. Górny taras zaprojektowano jako ogród ozdobny z długimi kamiennymi ławami, kwietnikami oraz siedziskami w akompaniamencie zieleni. Wyraża charakter reprezentacyjny z bogatymi kompozycjami roślinnymi. Pomiędzy dolnym tarasem, a kościołem św. Marcina zachowano zabytkowy, ceglany mur oporowy, porośnięty drzewami i pełniący rolę ławy-siedziska. Z bulwaru roztacza się panoramiczny widok na wyspy odrzańskie, mosty, kościoły oraz zabytkową architekturę, w tym dawny Młyn Maria. Sam bulwar jest wkomponowany w wyjątkowe pod względem kulturowym i architektonicznym otoczenie. Poza wcześniej wspomnianymi obiektami, najbliższe sąsiedztwo stanowią klasztor Sióstr Szkolnych de Notre Dame z wewnętrznym ogrodem, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz jeden z ważniejszych komunikacyjnie placów tej części miasta – plac gen. Bema. Podczas projektowania zachowano i podkreślono widoki na pomnik oraz zabytkowe budowle kościelne. Sam bulwar stanowi istotne połączenie pieszo-rowerowe łączące bulwary nadodrzańskie z ul. Katedralną oraz zespołem urbanistycznym Ostrowa Tumskiego wraz jego wyspami. Zaprojektowana przestrzeń wykorzystuje położenie nad rzeką oraz różne poziomy terenu w sposób umożliwiający komunikację dla osób z niepełnosprawnościami. W ten sposób wykreowano wnętrza krajobrazowe połączone ze sobą funkcjonalnie i komunikacyjnie.
Przyroda
W wyniku rewaloryzacji całość zagospodarowania bulwaru została urozmaicona o liczne gatunki roślinności niskiej, średniej i wysokiej, co w rezultacie korzystnie wpływa nie tylko na efekt wizualny, ale również na niwelację tzw. miejskiej wyspy ciepła, czyli nadmierne nagrzewanie się obszarów zurbanizowanych. Duża różnorodność zastosowanych roślin z uwzględnieniem ich atrakcyjności w całym okresie wegetacyjnym jest jednocześnie rozwiązaniem szczególnie pożytecznym przyrodniczo. W przestrzeni skweru dosadzono dwa szpalery lip oraz duże krzewy świdośliwy o parasolowatych formach. W dolnym tarasie wyróżniają się jabłonie nasadzone w geometrycznym labiryncie z trawnika. Zieleń zaprojektowano tak, aby była ozdobna przez cały rok. Wśród posadzonych gatunków wymienić można: cisy, bukszpany, róże, winobluszcz, lawendę, byliny (liliowiec, żurawka, kosaciec, mak, szałwia) oraz rośliny cebulowe (czosnek, szafran, tulipan). Łącznie na bulwarze oraz przy ul. św. Marcina posadzono 22 drzewa liściaste, blisko 5700 krzewów iglastych i liściastych, niemal 400 pnączy i półkrzewów, ponad 2000 bylin i traw rabatowych oraz ponad 5500 roślin cebulowych. Wśród starszych okazów drzew wymienić można osobniki z gatunku robinia akacjowa, klon jawor oraz wiąz szypułkowy zgrupowane przede wszystkim w okolicy historycznego muru, jak również gatunki roślin zimozielonych (m.in. świerk kłujący, żywotnik zachodni, jałowiec pośredni) skoncentrowane we wschodniej części założenia od strony placu kościelnego.
Inwestycje
Rewaloryzacja bulwaru przeprowadzona przez Zarząd Zieleni Miejskiej w latach 2015-2020, była jednym z priorytetowych działań składających się na rewitalizację pierścienia promenad i bulwarów okalających Stare Miasto Wrocławia. Działania podjęto zarówno ze względu na reprezentacyjność, ale przede wszystkim potrzebę powiązania terenów nadrzecznych w nieprzerwane, ogólnodostępne ciągi spacerowe. W ramach inwestycji tereny odrzańskie przy bulwarze ks. A. Zienkiewicza przeszły trzy-etapową rewaloryzację, co w efekcie stworzyło nowe ogólnodostępne miejsce dostępne również dla osób z niepełnosprawnościami. Wykonanie przejścia w murze ul. Katedralnej uzupełniło brakujący ciąg komunikacyjny wzdłuż brzegów Odry, pomiędzy mostem Młyńskim a mostem Tumskim. Przestrzeni nadano dodatkową funkcję rekreacyjno-wypoczynkową, w której zarówno turyści jak i mieszkańcy mogą podziwiać nadodrzańską panoramę.
Całość bulwaru dopracowana została detalem architektonicznym podkreślającym jakość i zwiększającym komfort użytkowania. Ławki, kosze, stojaki na rowery oraz oświetlenie terenu formą i lokalizacją wykańczają spójną kompozycję. Ciekawym i funkcjonalnym elementem są również kamienne ławy z granitu.
Nowatorskim rozwiązaniem służącym odwodnieniu terenu wokół kościoła św. Marcina i osuszeniu jego murów było rozwiązanie odpowiadające współczesnym potrzebom klimatycznym, a jednocześnie względom konserwatorskim. W zakresie zrealizowanych robót budowlanych poza wykonaniem nowej nawierzchni ciągów komunikacyjnych, wykonano również modernizację starej nawierzchni wokół kościoła poprzez ułożenie zabytkowych płyt kamiennych z zachowaniem odpowiedniego dystansu, co pozwoliło na zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej, stworzenie w obszarze zagospodarowania małej retencji wody deszczowej. W ramach prac wykonano także ekspozycję odkrytych reliktów, która miała na celu podkreślenie wartości historycznych terenów Ostrowa Tumskiego oraz wykonano rozbudowę oświetlenia.
Bulwar położony wzdłuż północnego brzegu Odry, zapewnia atrakcyjny widok na śródmiejskie wyspy odrzańskie. Dzięki licznym elementom małej architektury stał się kolejnym nad Odrą doskonałym miejscem wypoczynku w najstarszej części Wrocławia. Koszt inwestycji realizowanej przez Zarząd Zieleni Miejskiej wynosił blisko 4 mln zł. Głównym projektantem był Tomasz Myczkowski (Pracownia Projektowa Myczkowski). Architektura krajobrazu: Angelika Kuśmierczyk-Jędrzak, a+f projektowanie przestrzeni. Generalnym wykonawcą robót budowlanych: firma Park-M POLAND Sp. z o.o.
Architektura
Współczesne wytyczne projektowe ukierunkowane były w szczególności na stworzenie unikatowego założenia architektoniczno-krajobrazowego, poprawę jakości i estetyki nawierzchni oraz elementów wyposażenia. Zadbano o wprowadzenie jak największej ilości roślin, a także gospodarowanie wodami opadowymi, poprzez ich rozsączanie w terenie.
Głównym założeniem inwestycji było zapewnienie ciągłości komunikacyjnej bulwaru pomiędzy Mostem Młyńskim a Mostem Tumskim oraz poprawa dostępności dla osób z niepełnosprawnościami poprzez budowę pochylni terenowych. Zaprojektowano ciąg pieszy wzdłuż korony muru oporowego nabrzeża z balustradami, a w wyniesionych murkach posadzono różnorodne rabaty bylinowe. Dolny taras bulwaru został zamieniony w labirynt tworzący wyrazistą kompozycję łączącą zieleń i płyty kamienne wraz ze szpalerem ozdobnych jabłoni. W zachodniej części założenia powstał kwietnik z wielobarwnymi bylinami i roślinami cebulowymi, atrakcyjny przez cały rok. Całość założenia wyposażono w liczne elementy małej architektury, które sprawiają, że bulwar stał się doskonałym miejscem wypoczynku.
Na terenie bulwaru znajduje się pomnik papieża Jana XXIII autorstwa Ludwiki Nitschowej. Odsłonięty w 1968 roku, upamiętnia pierwszego Ojca Świętego uznającego prawa Polski do Wrocławia. Monument wysokości ok. 5 m, wykonany z granitu przedstawia stojącą postać papieża z uniesioną prawą ręką w geście błogosławieństwa.
Gród książęcy na Ostrowie Tumskim (X-XII w.)
Zamek Piastów Śląskich (zachowane relikty) - der Piastenschloss (?)
zabudowa mieszkalno-usługowa (XIXw.)
Kościół Rzymskokatolicki pw św. Marcina - Martini Kirche, Martinskirche
Kościół Rzymskokatolicki pw św. Piotra i Pawła - St. Peter u. Paul Kirche
Pomnik papieża Jana XXIII
Inne
Bulwar znajduje się w strefie "A" ścisłej ochrony konserwatorskiej oraz ochrony zabytków archeologicznych. Jest wpisany do rejestru zabytków pod nr 678/213 z dnia 12.05.1967 r. jako „Zespół urbanistyczny Ostrowia Tumskiego i wysp: Piaskowej, Bielarskiej, Słodowej i Tamki”. Został uznany za Pomnik Historii zarządzeniem Prezydenta RP z 08.09.1994 r.
W 2008 roku Uchwałą Nr XXVII/961/08 Rady Miejskiej Wrocławia bulwarowi nadano nazwę księdza Aleksandra Zienkiewicza, na cześć jednego z najwybitniejszych kapłanów-społeczników, intelektualistów i wychowawców archidiecezji wrocławskiej na przestrzeni jej dotychczasowych dziejów. Ksiądz prałat mieszkał i służył duszpasterską pomocą po sąsiedzku bulwaru przy ul. Katedralnej 4.
Założenie zieleni znajduje się w ciągu komunikacyjnym tzw. staromiejskiej trasy rekreacyjno-turystycznej prowadzącej poprzez promenady staromiejskie, Wzgórze Partyzantów, Wzgórze Polskie, wyspy odrzańskie, Ostrów Tumski po Ogród Botaniczny.
W trakcie rewaloryzacji prowadzonej w latach 2015-2020 w ceglanym murze pomiędzy bulwarem, a ul. Katedralną „wykuto” przejście, które otworzyło możliwość przemieszczania się wzdłuż nabrzeża Odry.
W 2017 roku realizacja otrzymała III nagrodę w „Konkursie Piękny Wrocław 2017” w kategorii „obiekt inżynierski w przestrzeni publicznej”. W 2020 roku inwestycja była jednym z kandydatów ubiegających się o nagrodę w konkursie „Życie w architekturze 2020”, w kategorii „najlepsza przestrzeń publiczna”.
Kościół Rzymskokatolicki pw św. Marcina - Martini Kirche, Martinskirche
Kościół Rzymskokatolicki pw św. Piotra i Pawła - St. Peter u. Paul Kirche
"Orphanotropheum - Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Wrocławskiej" Orphanotropheum
ul. św. Marcina
wyspy odrzańskie
bulwary odrzańskie
Ostrów Tumski
bulwar spacerowo-widokowy
ogrody tarasowe
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. więcej
The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.