Wkrótce rozpocznie się budowa nowego placu zabaw na skwerze Ireny Sendlerowej na Placu Grunwaldzkim. W porównaniu do poprzednika wyróżniać się będzie wyposażeniem w urządzenia zabawowe przystosowane dla dzieci z niepełnosprawnościami. Wartą prawie 1 mln złotych inwestycję wsparł Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”.
Istniejący plac zabaw powstał w 1998 roku. Został doposażony w kolejne urządzenia zabawowe w 2005 roku. Obecnie wymaga napraw i modernizacji, a ponadto nigdy nie był przystosowany do użytkowania przez osoby ze specjalnymi potrzebami. Dlatego Zarząd Zieleni Miejskiej podjął decyzję o sporządzenie wniosku do PFRON o dofinansowanie nowego placu zabaw w ramach zadania „Skwer Ireny Sendlerowej we Wrocławiu – integracyjny i ogólnodostępny plac zabaw, miejsce przyjazne dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów”.
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych polegających na modernizacji istniejącego placu zabaw, zlokalizowanego na Skwerze Ireny Sendlerowej przy ul. Łukasiewicza we Wrocławiu (część działki nr 59, AM-32, Obręb: Plac Grunwaldzki) w celu stworzenia atrakcyjnej ogólnodostępnej przestrzeni integracyjnej, łączącej różne funkcje, zapewniającej możliwość tworzenia rozmaitych scenariuszy gier i zabaw, dostępnej dla dzieci z niepełnosprawnościami i dzieci zdrowych oraz ich opiekunów. Celem projektu jest wymiana zużytej nawierzchni z płyt EPDM oraz wymiana starych urządzeń zabawowych na nowoczesne.
Planowany zakres prac:
- rozbiórka, demontaż, wywóz, utylizacja elementów wyposażenia istniejącego placu zabaw oraz istniejącej nawierzchni,
- odnowienie ogrodzenia istniejącego placu zabaw,
- wykonanie bezpiecznej nawierzchni elastycznej EPDM,
- wykonanie nawierzchni z kostki betonowej wraz z obrzeżami,
- wykonanie nawierzchni ze żwiru luźnego wraz z obrzeżami,
- wykonanie piaskownicy o owalnym kształcie z elastycznej systemowej palisady,
- dostawa i montaż zestawów i urządzeń do zabawy (m.in. huśtawka bocianie gniazdo, karuzela integracyjna dostępna dla osób na wózkach dzięki podłodze zrównanej z nawierzchnią, huśtawka wagowa z oparciem dająca możliwość korzystania przez osoby niepełnosprawne ruchowo, piaskownica – integracyjny stolik z piaskiem, także dla osób z dysfunkcjami ruchowymi, dzieci głuchoniemych i niewidomych jako element sensoryczny, z możliwością dojazdu wózka inwalidzkiego, zestaw z barierami chroniącymi przed upadkiem z wysokości),
- dostawa i montaż elementów innych małej architektury: koszy na śmieci, ławek, bramek samozamykających, tablicy regulaminowej, tablicy z tyfrograficznym planem rozmieszczenia urządzeń zabawowych z kodem QR oraz TOTUPOINT,
- sadzenie krzewów liściastych form naturalnych – winorośl pachnąca.
Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie mieć sześć miesięcy na przeprowadzenie prac. Zdajemy sobie sprawę, że to w ciepłej porze roku, jednak terminy w przypadku dofinansowania zewnętrznego nie dają możliwości manewru. Za tegoroczne niedogodności przepraszamy i zapraszamy do korzystania za rok!
Dane dotyczące projektu:
Umowa nr PPC/000005/01/D
zawarta z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Warszawie, al. Jana Pawła II nr 13 w ramach Programu Dostępna przestrzeń publiczna.
Moduł Programu:
C: utworzenie dostępnych lub poprawa dostępności placów zabaw przez jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne, kościoły lub inne związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne, organizacje pozarządowe.
Termin realizacji projektu: od 02.10.2023 r. do 31.12.2024 r.
Dofinansowanie z PFRON: 549 657,60 zł
Zakres dostosowań oraz dostępności usług uruchomionych na skutek otrzymania dofinansowania:
Modernizacja istniejącego placu zabaw, zlokalizowanego na Skwerze Ireny Sendlerowej we Wrocławiu w celu stworzenia atrakcyjnej ogólnodostępnej przestrzeni integracyjnej, łączącej różne funkcje, zapewniającej możliwość tworzenia rozmaitych scenariuszy gier i zabaw, dostępnej dla dzieci z niepełnosprawnościami i dzieci zdrowych oraz ich opiekunów.
Celem projektu jest stworzenie integracyjnego i ogólnodostępnego placu zabaw.